یک گروه فعال مدعی شد اپل درمقابل رژیم‌های مقتدر جهان، سرتعظیم فرود می‌آورد

جمعه ۲ دی ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۰
مطالعه 1 دقیقه
شرکت اپل
یک گروه فعال گزارش داده است سانسورهای اپل در روسیه و هنگ‌کنگ، حقوق اساسی کاربران را در این مناطق زیر پا می‌گذارد.
تبلیغات

گروهی به‌نام Great Fire که پیش‌از این اپل را به سانسور گرایش‌ها و عقاید در اپ‌استور متهم کرده بود می‌گوید این شرکت سعی دارد دولت‌های مختلف را درسرتاسر جهان راضی نگه دارد. اکنون دو گزارش مربوط به اهداف اعلام‌شده‌ی این گروه در پاسخگو نگه‌داشتن اپل در سطح جهانی منتشر شده است.

این گروه در اطلاعیه‌ی خود درمورد گزارش‌های مربوط به پاسخ‌گو نگه‌داشتن اپل می‌گوید:

وقتی اپل با رژیم‌های خودکامه کار می‌کند، حقوق اساسی میلیون‌ها‌ نفر تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد.

گزارش دیگری تحت نام جمعی AppleCensorship منتشر شده است و جزئیات برنامه‌هایی مثل VPNهایی که در روسیه حذف شده‌اند را نشان می‌دهند.

بنیامین اسماعیل، مدیر پروژه‌ی AppleCensorshio می‌گوید:

اپل با هدف سود، میلیون‌ها کاربر را از همه‌ی جنبه‌های جامعه سانسور می‌کند، از فعالان و شخصیت‌های سیاسی گرفته تا اعضای اقلیت‌های آسیب‌پذیر در روسیه یا اقلیت‌‌های مذهبی و قومی در چین.

اسماعیل ادامه می‌دهد:

سیاست‌های مدیریت محتوای اپل نشان‌دهنده‌ی انکار اصول و ارزش‌های اعلام‌شده این شرکت و عدم احترام به حریم‌خصوصی و حمایت خصوصی و حمایت از حقوق کاربران است.

اپل در روسیه، سانسور جوامع آسیب‌پذیر را فعال کرده است و برنامه‌هایی که دولت از آن‌ها برای اهداف نظارتی بهره می‌برد را تبلیغ می‌کند.

به‌نوشته‌ی اپل‌اینسایدر، اپل پیش‌از این متهم شده بود که با رد کردن یک برنامه رأی‌گیری، مانع اعتراضات هنگ‌کنگ شده است. اپل و گوگل نیز برنامه‌ی مخالف را در اپ‌استورهای روسی خود حذف کرده‌اند.

البته سازمان‌های نظارتی روسیه به‌دلیل حذف‌شدن اپلیکیشن شبکه‌ی اجتماعی VKontakte از اپل شکایت کرده‌اند. غول فناوری اهل کوپرتینو همچنین در واکنش به حمله‌ی روسیه به اوکراین، فروش آنلاین خود را در روسیه متوقف کرد.

اپل قبلاً نیز هنگامی‌که با اتهامات سانسور در کشوری روبرو می‌شود به این موضوع اشاره دارد که تابع قوانین کشورهایی است که در آن‌ها فعالیت می‌کند. شایان‌ذکر است این شرکت به‌گزارش‌های Great Fire پاسخی نداده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات