اپل برای کاهش وابستگی به چین، اردیبهشت سال آینده تولید مک بوک را در ویتنام شروع می‌کند

سه‌شنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۱ - ۲۳:۳۰
مطالعه 1 دقیقه
تدوین ویدیو با مک بوک ایر M2
منابعی آگاه می‌گویند اپل در ماه‌های آینده بخشی از خط‌تولید لپ‌تاپ‌های سری مک بوک را به کشور ویتنام منتقل می‌کند تا از وابستگی خود به چین بکاهد.
تبلیغات

به‌گزارش Nikkei Asia، اپل در سال ۲۰۲۳ بخشی از خط‌تولید لپ‌تاپ‌های سری مک بوک را به کشور ویتنام منتقل می‌کند. این جدیدترین اقدام اپل برای کاهش وابستگی به چین است. افزایش تنش اقتصادی و سیاسی در بین آمریکا و چین و اختلالات زنجیره‌ی تأمین به‌دلیل سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ی مقابله‌ با کرونا در چین، باعث شده است اپل برنامه‌هایی جدی برای تنوع‌بخشی به خط‌تولید روی کار بیاورد.

اپل سالانه ۲۰ تا ۲۴ میلیون مک بوک تولید می‌کند

گزارش‌های تأییدنشده در ماه‌های اخیر ادعا کردند اپل در حال مذاکره برای انتقال خط‌تولید اپل واچ و مک بوک و هوم پاد به ویتنام است. به‌گفته‌ی منابع آگاه، اپل احتمالاً در می ۲۰۲۳ (اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۲) تولید مک بوک را در کارخانه‌‌ی ویتنام شرکت فاکسکان شروع می‌کند. فاکسکان کارخانه‌های بزرگ و پرتعدادی در کشورهای آسیایی دارد و یکی از بازوهای اصلی تولید محصول برای اپل محسوب می‌شود.

اپل هرسال بین ۲۰ تا ۲۴ میلیون مک بوک می‌سازد. به‌ادعای Nikkei Asia، اپل در دو سال اخیر در حال برنامه‌ریزی بوده است تا بخشی از خط‌تولید مک بوک را به ویتنام ببرد. شرکای تولیدی اپل همین‌حالا بخشی از تولیدات آیفون را در هند انجام می‌دهند. گفته می‌شود مذاکراتی نیز برای تولید ایرپاد در هند انجام شده است.

تیم کوک، مدیرعامل اپل، می‌گوید شرکتش متعهد شده است که به‌لطف کارخانه‌های جدید TSMC در ایالات آریزونا، «تراشه‌ی ساخت آمریکا» تأمین کند. TSMC، بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی قراردادی تراشه در دنیا، گفته است دو کارخانه‌ی جدید در آمریکا می‌سازد. نخستین کارخانه در سال ۲۰۲۴ و دیگری در سال ۲۰۲۶ وارد مرحله‌ی عملیاتی می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد ارزش سهام اپل در روز اخیر کمتر از یک درصد افت کرده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات