متا چت بات هوش مصنوعی خود را ازطریق نسخه وب دردسترس عموم کاربران قرار داد

شنبه ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۵
مطالعه 4 دقیقه
متا‌ جدیدترین ربات چت مبتنی‌بر هوش مصنوعی خود را ازطریق نسخه‌ی تحت‌وب دردسترس عموم کاربران قرار داده است تا بتوانند با آن صحبت کنند.

آزمایشگاه‌های تحقیقاتی هوش مصنوعی متا چت‌بات جدید و پیشرفته‌ای توسعه داده است که به عموم کاربران اجازه می‌دهد با این سیستم صحبت کنند تا بازخوردهای آن‌ها را درباره‌ی قابلیت‌های این ربات جمع‌آوری کند. این ربات که BlenderBot 3 نام دارد، ازطریق نسخه‌ی تحت‌وب دردسترس است. درحال‌حاضر، فقط ساکنان ایالات متحده می‌توانند به این ربات دسترسی داشته باشند.

به‌گفته‌ی متا، این هوش مصنوعی می‌تواند در گفت‌وگوهای عمومی شرکت کند و به سؤالاتی جواب که معمولاً از دستیارهای صوتی می‌شود. به‌عنوان مثال، می‌توان از این ربات درباره‌ی دستورالعمل‌ پخت غذاها یا یافتن امکانات مناسبت برای کودکان در شهر سؤال کرد. BlenderBot 3 نمونه‌ای اولیه محسوب می‌شود که براساس پروژه‌های قبلی متا و با بهره‌گرفتن از مدل‌های زبان بزرگ یا LLMS توسعه داده شده است. این مدل نرم‌افزاری برای تولید متن‌ محسوب می‌شود که OpenAI GP-3 نمونه‌ی بارز هوش مصنوعی توسعه‌داده‌شده برپایه‌ی آن است.

ربات جدید هوش مصنوعی متا مثل همه‌ی پروژه‌های مبتنی‌بر LLM درابتدا با استفاده از مجموعه داده‌های گسترده‌ای از متن‌ها آموزش می‌بیند و از آن‌ها برای تولید الگوهای تولید زبان بهره می‌برد. این موضوع ثابت شده است که چنین سیستم‌هایی انعطاف‌پذیری بسیاری دارند و می‌توان از آن‌ها در طیف وسیعی از کاربردها، از تولید کد برای برنامه‌نویسان گرفته تا کمک به نویسندگان در نوشتن کتاب‌های پرفروش استفاده کرد. بااین‌حال، مدل‌های مذکور نقص‌های مهمی دارند که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان به جهت‌گیری‌ها در داده‌های آموزشی اشاره کرد.

جهت‌گیری‌ها در داده‌های آموزشی امری است که متا قصد دارد به‌طور خاص آن را با BlenderBot آزمایش کند. یکی از ویژگی‌های بزرگ این چت‌بات آن است که می‌تواند در اینترنت در مباحث مختلف شرکت کند. مهم‌تر از آن، کاربران می‌توانند با کلیک روی پاسخ‌های ارائه‌شده، منبع دریافت آن داده‌ها را مشاهده کنند. به‌عبارت‌دیگر، این ربات می‌تواند منابع خود را به کاربر اعلام کند.

متا با انتشار عمومی چت‌بات جدید خود می‌خواهد اطلاعاتی از مشکلات مختلف پیش‌ روی مدل‌های زبان بزرگ جمع‌آوری کند. کاربرانی که با BlenderBot چت می‌کنند، می‌توانند هر پاسخ مشکوکی را از این سیستم علامت‌گذاری کنند. متا می‌گوید به‌شدت تلاش کرده است تا استفاده از زبان مبتذل و توهین و نظرات حساس فرهنگی را در چت‌بات خود به حداقل ممکن کاهش دهد. کاربران باید جمع‌آوری داده‌های خود را انتخاب کنند و در این‌ صورت مکالمات و بازخوردهای آن‌ها ذخیره می‌شود تا بعداً متا آن‌ها را بررسی و در توسعه‌ و تحقیقات عمومی هوش مصنوعی از آن‌ها بهره ببرد.

کورت شوستر مهندس محقق متا است که به ساخت BlenderBot 3 کمک کرده است. وی به ورج گفت:

انتشار نمونه‌ی اولیه‌ی چت‌بات مبتنی‌بر هوش مصنوعی برای عموم مردم، ازنظر تاریخی برای شرکت‌های فناوری اقدامی خطرناک بوده است. مایکروسافت سال ۲۰۱۶ چت‌باتی به‌ نام Tay را در توییتر منتشر کرد که از تعامل با مردم آموزش می‌دید. تا حدودی پیش‌بینی‌شدنی بود که کاربران توییتر Tay را راهنمایی کردند تا مجموعه‌ای از اظهارات نژادپرستانه و یهودی‌ستیزانه و زن‌ستیزانه را بازگو کند. غول فناوری مستقر در ردموند نیز ۲۴ ساعت بعد این ربات را آفلاین کرد.

متا می‌گوید دنیای هوش مصنوعی پس از نقص عملکرد Tay بسیار تغییر کرده است و BlenderBot از قابلیت‌های امنیتی بهره می‌برد که می‌تواند ما را از تکرار اشتباهات مایکروسافت باز دارد. مری ویلیامسون، مدیر مهندسی تحقیقات فیسبوک AI Research (FAIR)، می‌گوید Tay برای یادگیری لحظه‌ای از تعاملات کاربران طراحی شده بود؛ اما BlenderBot یک مدل ثابت است.

این یعنی ربات جدید متا می‌تواند آنچه کاربران در مکالمه می‌گویند، به‌خاطر بسپارد و حتی اگر کاربر از برنامه خارج شود و بعداً برگردد، این اطلاعات را ازطریق کوکی‌های مرورگر حفظ خواهد شد) اما از این داده‌ها فقط برای بهبود سیستم بهره خواهد برد. ویلیامسون به ورج گقت:

به‌گفته‌ی ویلیامسون، بیشتر چت‌بات‌های امروزی وظیفه‌محور هستند. به‌عنوان مثال، ربات‌های خدمات مشتری اغلب فقط شبکه‌ای از گفت‌وگوهای ازپیش‌برنامه‌ریزی‌شده را به‌ کاربران ارائه می‌دهند که این ویژگی درخواست‌ها را محدود می‌کند. هدف ایدئال ساختن سیستمی است که بتواند به‌طورآزادنه و طبیعی مکالمه کند و متا می‌گوید تنها راه رسیدن به این هدف، آن است که اجازه دهید ربات‌ها مکالمات آزاد و طبیعی را تجربه کنند.

متا علاوه‌بر انتشار نسخه‌ی تحت‌وب BlenderBot 3، کدهای اساسی و مجموعه داده‌های آموزشی و انواع مدل‌های کوچک‌تر استفاده‌شده در این ربات را منتشر کرده است و محققان می‌توانند با پرکردن فرم مخصوص، درخواستی برای دسترسی به بزرگ‌ترین مدل حاوی ۱۷۵ میلیارد پارامتر، برای این شرکت ارسال کنند.

مطالب مشابه

نظرات