آیا قطعی برق گسترده در چین باعث سقوط بیت کوین به ۵۰ هزار دلار شده بود؟

آیا قطعی برق گسترده در چین باعث سقوط بیت کوین به ۵۰ هزار دلار شده بود؟

طبق گفته‌ی یکی از تحلیلگران، قطعی برق گسترده در یکی از نواحی چین باعث سقوط شدید بیت کوین شده است.

به‌گزارش کوین‌تلگراف، ویلی وو، یکی از تحلیلگران داده‌های بلاک‌چین، در گزارشی قطعی برق در جریان حادثه‌ی سیل اخیر در معدنی در شین‌چیانگ چین را بررسی کرده است. در جریان این رخداد برای تسهیل کمک‌رسانی به ۲۱ معدن‌چی گیر افتاده در زیرزمین، برق سراسر این منطقه قطع شد. طبق مرجع مصرف انرژی بیت کوین کمبریج (BECI)، شین‌چیانگ تقریبا یک‌چهارم از هش‌ریت شبکه بیت کوین را کنترل می‌کند. روز گذشته، این تحلیلگر افت بزرگ‌ترین افت روزانه در هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین از نوامبر ۲۰۱۷ را شاهد بود. طبق داده‌های وب‌سایت Ycharts، در این رویداد هش‌ریت از ۱۷۲ میلیون تراهش‌بر‌ثانیه به حدود ۱۵۴ میلیون TH/s کاهش پیدا کرد.

افت هش ریت شبکه بیت کوین در جریان قطعی برق

هش‌ریت شبکه‌ی بیت کوین. منبع: Ycharts

ویلی وو سقوط شدید ۲۹ فروردین (۱۸ آوریل) را با افت ناگهانی هش‌ریت ناشی از قطعی برق در منطقه‌ی شین‌چیانگ چین مرتبط دانسته است. او به انتقال ۹ هزار بیت کوین از صرافی بایننس در ۲۷ فروردین (۱۶ آوریل) اشاره کرده و حدس زده است که این بیت‌کوین‌ها را نهنگی منتقل کرده که از این اتفاق از قبل باخبر بوده است.

با انجام فروش‌های گسترده در بازارهای آتی سه‌ماهه، جریان نزولی باعث نقدشدن ۴٫۹ میلیارد دلار بیت کوین و ۴٫۴ میلیارد دلار معاملات مارجین در بازارهای آلت‌کوین‌ها شد و با ثبت رکوردی جدید بیش از یک‌میلیون حساب کاربری دچار ضرری حدود ۹٫۳ میلیارد دلار شدند. بااین‌حال، همه با این تحلیل ویلی وو موافق نیستند. برای مثال، آدام کوچران، شریک تجاری شرکت سیسنهایم، ایده‌ی قطعی برق در منطقه‌ی معدنی چین به‌عنوان عامل سقوط بیت کوین را کاملا بی‌اساس خوانده است.

وو متوجه شده است که نهنگ‌هایی با رویکرد سرمایه‌گذاری بلندمدت که به‌ندرت بیت کوینی می‌فروشند، در جریان این افت خریدهای سنگینی کرده‌اند. به‌اعتقاد وی، در زیر محدوده‌ی ۵۰ هزار دلار بزرگ‌ترین خوشه‌ی کشف قیمت بیت کوین از زمان ۱۰ هزار دلار در حال شکل‌گیری است. وو می‌افزاید پذیرش بیت کوین به‌عنوان سرمایه‌ای تریلیون‌دلاری کاملا جدی است و ۱۳٫۵ درصد از کل موجودی بیت کوین بعد از عبور ارزش بازار آن از یک‌میلیون دلار، به‌صورت روی-زنجیره جابه‌جا شده است.

***

این مقاله حاوی توصیه یا پیشنهاد اقتصادی زومیت نیست. خطر از‌دست‌دادن سرمایه در هر سرمایه‌گذاری وجود دارد و سرمایه‌گذار باید پس از مطالعه و تحقیق، خود تصمیم نهایی را اتخاذ کند و مسئولیت تبعات آن را بر‌عهده بگیرد.

منبع cointelegraph
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده