جف بزوس از سمت مدیرعاملی آمازون کناره‌گیری می‌کند

چهارشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۰
مطالعه 3 دقیقه
جف بزوس از سمت مدیرعاملی آمازون کناره‌گیری می‌کند و از فصل سوم ۲۰۲۱، اندی جسی به‌عنوان مدیرعامل آمازون شناخته خواهد شد.
تبلیغات

ورج در گزارشی اعلام کرد جف بزوس قرار است در سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۲۱ از سمت مدیرعاملی آمازون کنار برود و به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره‌ی این شرکت مشغول فعالیت شود. اندی جسی که در حال حاضر به‌عنوان مدیرعامل واحد تجاری خدمات تحت وب آمازون (AWS) شناخته می‌شود، در سه‌ماهه‌ی سوم ۲۰۲۱ جایگزین بزوس خواهد شد.

جف بزوس در ایمیلی با تأیید خبر منتشرشده درباره‌ی کناره‌گیری از سمت مدیرعاملی آمازون، اعلام کرد این سمت مسئولیتی عمیق دارد و بسیار وقت‌گیر است. او می‌گوید وقتی شغلی نظیر مدیرعاملی آمازون دارید، سخت است که بخواهید توجه خود را معطوف چیز دیگری کنید. جف بزوس به‌عنوان رئیس هیئت‌مدیره‌ همچنان در تصمیمات پراهمیت آمازون نقش ایفا خواهد کرد و در عین حال زمان و انرژی کافی برای مدیریت بلو اوریجین، واشینگتن پست و دیگر شرکت‌ها و پروژه‌هایش خواهد داشت. 

جف بزوس از زمان بنیان‌گذاری آمازون در سال ۱۹۹۴، به‌عنوان مدیرعامل این شرکت شناخته می‌شود و انتشار خبر کناره‌گیری او، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها داشته است. در دوران مدیرعاملی بزوس، آمازون از فروشگاه آنلاین کتاب‌فروشی به غول تجارت الکترونیکی تبدیل شده است و یکی از برجسته‌ترین شرکت‌های فناوری‌ دنیا محسوب می‌شود.

آمازون تحت مدیریت بزوس موفق شده است بر حوزه‌ی تجارت اینترنتی حکم‌رانی کند و به ‌لطف سرویس‌های باکیفیت و پیشرفته‌ی AWS، خود را درون زیرساخت وب مدرن جای بدهد. آمازون همچنین امپراطوری بزرگی در حوزه‌ی سرویس‌های اشتراکی با آمازون پرایم به ‌راه انداخته است و محصولات محبوبی نظیر اکو و کیندل دارد و حتی به حوزه‌ی خرده‌فروشی‌ فیزیکی نیز وارد شده است. 

جف بزوس به ‌لطف موفقیت‌های عظیم آمازون به ثروتی چشم‌گیر دست پیدا کرد که باعث شد با سرمایه‌ی ۱۸۰ میلیارد دلاری، تا همین چند هفته‌ی پیش برای مدت‌زمانی طولانی ثروتمندترین فرد دنیا باشد. انتقال شغلی جف بزوس بدین معنی است که او اندکی از مدیریت روزانه‌ی شرکت تقریبا ۱٫۷ تریلیون دلاری آمازون فاصله می‌گیرد تا بتواند بیشتر روی کارهای دیگرش تمرکز کند. پروژه‌های دیگر بزوس شامل مؤسسه‌ی مالی ۱۰ میلیارد دلاری بزوس ارث (که سال گذشته‌ی میلادی بنیان‌گذاری شد) و شرکت حوزه‌ی هوافضای بلو اوریجین هستند. 

جف بزوس طی سال‌های گذشته بسیار در مرکز توجه بوده است؛ زیرا شرکت او بارها مورد انتقاد قرار گرفت. یکی از انتقادات شدید به نحوه‌ی رفتار آمازون با کارگران در مراکز توزیع کالا مربوط می‌شود؛ موضوعی که ظاهرا در دوران دنیاگیری ویروس کرونا تشدید شده است. به‌علاوه آمازون چندین بار هدف تحقیقات قوانین ضد انحصار (آنتی‌تراست) قرار گرفته است که البته برای شرکتی به این ابعاد، غیر طبیعی نیست. موضوع حریم خصوصی به‌ویژه درباره‌ی محصولات امنیتی سری Ring، یکی دیگر از مواردی بوده که در سال‌های اخیر درباره‌ی آمازون بحث‌برانگیز شده است. 

اندی جسی، مدیرعامل جدید آمازون، چهره‌ای آشنا در این شرکت است که در سال ۱۹۹۷ به آمازون بازگشت. از زمان بنیان‌گذاری تیم AWS در سال ۲۰۰۳ اندی جسی وظیفه‌ی رهبری آن را بر عهده داشت و در سال ۲۰۱۶ به‌صورت رسمی به‌عنوان مدیرعامل آن انتخاب شد.

هنوز تا روزی که اندی جسی روی صندلی مدیرعاملی آمازون بنشیند زمان نسبتا زیادی باقی مانده است و بزوس تا فرا رسیدن سه‌ماهه‌ی سوم سال ۲۰۲۱ همچنان به‌عنوان مدیرعامل آمازون شناخته می‌شود.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات