تیم رباتیک ایتالیایی ربات چهارپای بندباز ساخته است

تیم رباتیک ایتالیایی ربات چهارپای بندباز ساخته است
تیمی از پژوهشگران ایتالیایی موفق شده است ربات چهارپای ۹۰ کیلوگرمی بسازد که می‌تواند از پلی به پهنای فقط ۶ سانتی‌متر عبور کند.
ربات‌های چهارپا می‌توانند کارهایی چشمگیر مثل کشیدن هواپیما یا بالارفتن از فنس را انجام دهند؛ ولی هنوز محدودیت‌هایی دارند. اغلب این ربات‌ها برای راه‌رفتن به سطحی نسبتا وسیع نیاز دارند. تیم رباتیک ایتالیایی برای رفع این محدودیت در حال تلاش است. این تیم کنترلر رباتیکی ساخته‌اند که به ربات چهارپا کمک می‌کند روی چوب موازنه (Balanced Beam) قدم بزند.

این ربات چهارپا می‌تواند تنها با استفاده از دو پا تعادلش را حفظ کند و به‌صورت پاشنه‌پنجه قدم بزند. کنترلر مذکور در شبیه‌سازی‌های دیجیتالی به رباتی ۹۰ کیلویی امکان داد از پلی به پهنای تنها ۶ سانتی‌متر عبور کند. پژوهشگران مؤسسه‌ی فناوری ایتالیا (IIT) در ویدئویی نشان می‌دهند که چگونه ربات مجهز به این کنترلر، حتی وقتی هُل داده می‌شود، تعادلش را روی دو پا حفظ می‌کند. این ربات حتی می‌تواند با قرار‌دادن پاهایش روی دو سطح دارای ارتفاع متفاوت، تعادلش را روی دو پا حفظ کند. این تیم از IIT یافته‌هایشان را در مقاله‌ای به‌تفصیل شرح داده‌اند؛ مقاله‌ای که در وب‌سایت arXiv منتشر شده است.

بدون تردید در ایالات متحده، «اسپات»، ربات شرکت بوستون داینامیکس، محبوب‌ترین ربات چهارپا است؛ ولی احتمالا با تولید کنترلرهای رباتیک جدید مثل کنترلر IIT، شاهد کاربردهای بیشتری از ربات‌های چهارپا خواهیم بود.

منبع engadget

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید