مایکروسافت نسخه‌‌ پیش‌نمایش سیستم عامل اندرویدی Surface Duo را منتشر کرد

مایکروسافت نسخه‌‌ پیش‌نمایش سیستم عامل اندرویدی Surface Duo را منتشر کرد

مایکروسافت نسخه‌ی پیش‌نمایش SDK را برای دستگاه‌های Surface Duo منتشر کرد و وعده داد که پیش‌انتشار SDK ویندوز 10X در هفته‌های آینده منتشر می‌شود. 

در پست جدیدی که روی وبلاگ رسمی مایکروسافت قرارگرفته، این شرکت زمانبندی و برنامه‌های مربوط به عرضه‌ی دستگاه‌های دو نمایشگره‌ی خود را منتشر کرده است؛ همچنین اطلاعات مربوط به اینکه توسعه‌دهندگان چگونه و در چه‌زمانی به SDKهای مربوطه دسترسی خواهند داشت، به‌طور کامل در این پست تشریح شده است.

در این پست مایکروسافت از در دسترس بودن نسخه‌های پیش‌نمایش SDK برای Surface Duo خبر می‌دهد. مایکروسافت می‌گوید که پیش‌نمایش SDK به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد که کار با صفحه‌نمایش‌های دوگانه را تجربه کنند. نسخه‌های ارائه‌شده موارد ذیل را پوشش خواهند داد:

 • APIهای بومی جاوا برای پشتیبانی از توسعه صفحه‌نمایش دوگانه دستگاه Surface Duo از جمله API DisplayMask، حسگر زاویه‌ی لولا و قابلیت‌های جدید دستگاه.
 • شبیه‌ساز اندروید با یک تصویر پیش‌نمایش Surface Duo که با اندروید استودیو یکپارچه شده است؛ بنابراین می‌توانید برنامه خود را بدون دستگاه فیزیکی تست کنید. این شبیه‌ساز وضعیت‌ها‌، حرکت‌ها، زاویه‌ی لولا، درز بین دو صفحه‌نمایش و موارد دیگر را شبیه‌سازی می‌کند. عنوان شده است که به مرور زمان عملکردها اضافه‌خواهند شد.
 • الزامات: استودیو اندروید و شبیه‌ساز اندروید.

در وبلاگ رسمی مایکروسافت آمده است که اطلاعیه‌ها و بررسی‌های بیشتری در ماه‌های آینده منتشر خواهد شد و این شرکت از نظرات و فیدبک‌های کاربران استقبال می‌کند. همچنین برای کمک به توسعه‌ی محتوای ویندوز 10X، دسترسی به نسخه‌های پیش‌انتشار ویندوز SDK برای توسعه‌دهندگان در هفته‌های آینده فراهم خواهد شد.

مایکروسافت قصد دارد تا یازدهم فوریه، یک شبیه‌ساز مایکروسافت به‌همراه APIهای جدید برای پشتیبانی از صفحه‌نمایش‌های دوگانه، اسناد بیشتر و نمونه کدها عرضه کند. این اسناد و ویژگی‌ها شامل موارد زیر است:

 • APIهای بومی جاوا ویندوز برای توسعه‌ی صفحه‌نمایش‌های دوگانه و برای فعال‌کردن برنامه‌های کاربر در دو صفحه‌نمایش، شناسایی موقعیت لولا و بهره‌گیری از مزایای ویندوز 10X.
 • شبیه‌ساز مایکروسافت یک شبیه‌ساز Hyper-V با دو صفحه‌نمایش است؛ بنابراین می‌توانید برنامه‌های موجود را در پلتفرم جهانی ویندوز و Win32 گسترش دهید و سناریوی یک یا دو صفحه‌نمایش را آزمایش کنید. این شبیه‌ساز دستگاه‌های فیزیکی را شبیه‌سازی می‌کند تا نحوه‌ی تعامل مابین برنامه‌های کاربر با ویندوز 10X را مشاهده کنید.
 • الزامات: ویندوز ۱۰ نسخه‌ی Insiders preview هرکدام از نسخه‌های (Pro, Enterprise, or Education)، پردازنده چهارهسته‌ای ۶۴بیت، حداقل ۸ گیگابایت رم (۱۶ گیگابایت رم توصیه می‌شود)، Hyper-V فعال و GPU اختصاصی که از Direct X 11.0 یا نسخه‌های پس از آن پشتیبانی می‌کند.

Microsoft Surface Dup and neo

علاوه بر این، مایکروسافت از طرح پیشنهادی استاندارد جدید وب برای فعال کردن تجربه‌های صفحه‌نمایش دوگانه در وب‌سایت‌های اندروید و ویندوز 10X خبر می‌دهد. همچنین برای کمک به توسعه‌دهندگان برای کار روی دستگاه‌های دو نمایشگره، مایکروسافت قرار است در تاریخ ۱۱ فوریه، ساعت ۸:۳۰ صبح به وقت محلی، رویداد توسعه‌دهندگان Microsoft 365 را برگزار کند. این رویداد روی تجربیات صفحه‌نمایش‌های دوگانه متمرکزشده‌است و بحث‌های مختلفی در آن مطرح خواهد شد. خلاصه‌ای از این بحث‌ها در زیر آمده است:

 • چگونه از SDKها و شبیه‌سازها نهایت استفاده را ببرید
 • چگونه از ابزارها و زبان‌های میان‌پلتفرمی استفاده کنید
 • چگونه برنامه‌هایی را برای دستگاه‌های دارای صفحه‌نمایش دوگانه طراحی کنید
 • چگونه تجربیات صفحه‌نمایش‌دوگانه را در وب بسازید
 • چگونه برنامه‌های خود را به Microsoft 365 متصل کنید

با وجود Surface Duo و Surface Neo و چندین رایانه شخصی با صفحه‌نمایش دوگانه، بهینه‌سازی محتوا در نمایشگرهای مختلف برای مایکروسافت به‌طور فزاینده‌ای اهمیت یافته است. انتشار زودهنگام ابزارهای توسعه برای توسعه‌دهندگان یک قدم مهم برای بهینه‌سازی این دستگاه‌ها است.

در نهایت، دیدن ویدئویی درباره‌ی طرز کار صفحه‌نمایش دوگانه‌ی مایکروسافت خالی از لطف نیست.

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده