ادعای جدید اپل: یکی از مهندسین سابق اپل در پتنت کوالکام نقش کلیدی داشته است

چهارشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۵
مطالعه 3 دقیقه
اپل ادعا می‌کند که یکی از مهندسان سابق این شرکت در توسعه فناوری ثبت‌شده توسط کوالکام نقش کلیدی داشته و باید نامش در پتنت ثبت‌شده ذکر می‌شد.

اپل و کوالکام در دادگاه‌های مختلفی تاکنون در مقابل یکدیگر حضور داشته‌اند. چند روز قبل نیز اولین دادگاه هیئت منصفه ایالات متحده در سن‌دیه‌گو، کالیفرنیا که دفتر مرکزی کوالکام در آن شهر قرار دارد، برگزار شد. 

در جریان برگزاری دادگاه، اپل ادعا کرد که یکی از مهندسان سابق این شرکت به نام آرجونا سیوا در پتنت مربوط‌به فناوری که کوالکام، اپل را متهم به نقض آن می‌کند، حضور فعالی داشته است. 

موضوع پتنت مذکور، ارائه‌ی راهکاری برای اتصال سریع گوشی‌های هوشمند به اینترنت را نشان می‌دهد. اپل ادعا می‌کند ایده‌ی اولیه‌ی این پتنت را آرجونا سیلوا مطرح کرده و نام وی باید در مستندات پتنت ثبت شود. آرجونا سیلوا، پیش از سال ۲۰۱۱ و در سالی که اپل اولین تراشه‌ی کوالکام را روی گوشی‌های آیفون مورد استفاده قرار داد، با کوپرتینونشین‌ها همکاری می‌کرد. قبل از عرضه‌ی گوشی آیفون در آن سال به بازار، اپل و کوالکام در توسعه‌ی تراشه های مودم مورد نیاز اپل با یکدیگر همکاری می‌کردند. آرجونا سیوا در جلسات و بحث‌های مربوط‌به توسعه‌ی تراشه‌های مودم حضور داشت. در اصل آرجونا سیلوا ایده‌ی اولیه‌ی فناوری را مطرح و پیشنهاد داده، در حالی‌که، کوالکام پتنت را تنها با نام خودش به ثبت رسانده است. یوسف مولر، مشاور اپل از Wilmer Hale روز دوشنبه گفت:

استفان هاین‌چن، مدیر بخش مهندسی کوالکام نیز با وجود ادعای اپل مدعی است، آرجوا سیلوا نقش کلیدی در توسعه‌ی پتنت نداشته و از آنجایی که هیچ کاری در مورد فناوری به‌انجام نرسانده است، نباید نامش در پتنت ذکر شود.

براساس گزارش CNET، اپل از مطرح‌کردن نام آرجونا سیلوا قصد دارد نشان دهد که کوالکام در هنگام ثبت‌ پتنت‌هایش بسیار شتابزده و بی‌دقت عمل می‌کند. کوالکام برای پر کردن مستندات هر پتنت به کارمندان خود ۱۵۰۰ دلار پرداخت می‌کند. زمانی‌که پتنت ثبت شد نیز کارمندان کوالکام ۱۵۰۰ دلار دیگر دریافت می‌کنند. اپل روی این موضوع دست گذاشته است تا بتواند در دادگاه روی چنین مواردی هم مانور بدهد. انتظار می‌رود آرجونا سیلوا در دادگاه بعدی حاضر شود تا در مورد جزئیات این موضوع و نقش خود در توسعه‌ی تراشه‌ی مودم کوالکام شهادت بدهد.

هفته‌ی آینده دادگاه دیگری برای رسیدگی به شکایت کوالکام از اپل برگزار خواهد شد و بی‌شک هر دو شرکت در تلاش هستند تا بتوانند مستندات بیشتر و استدلال‌های محکم‌تری تقدیم دادگاه کنند. باید ببینیم هیئت منصفه چه تصمیمی در مورد اپل و کوالکام خواهد گرفت.

از ژانویه ۲۰۱۷ تاکنون اپل و کوالکام در حال مبارزه با یکدیگر هستند. پیش‌تر مدیرعامل کوالکام اعلام کرد که اپل یک میلیارد دلار در ازای تأمین مودم‌های آیفون خواسته بود. از سال گذشته‌ی میلادی تاکنون، دو شرکت چندین پرونده‌ی شکایت علیه یکدیگر تنظیم کرده‌اند. دو پرونده‌ی شکایت کوالکام منجر به ممنوعیت واردات برخی گوشی‌های آیفون به آلمان و چین شد. پیش‌تر گفته شده بود که فروش آیفون ۷ و آیفون ۸ به‌صورت رسمی در آلمان متوقف شد. باید منتظر باشیم و ببینیم داستان شکایت اپل و کوالکام به کجا ختم خواهد شد. 

مطالب مشابه

نظرات

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود

درخواست ناموفق بود