کانادایی‌ها نگران انتقام‌جویی چینی‌ها در جریان دستگیری مدیر مالی هواوی هستند

کانادایی‌ها نگران انتقام‌جویی چینی‌ها در جریان دستگیری مدیر مالی هواوی هستند

کانادا خود را برای جلسه بعدی دادگاه علیه هواوی آماده می‌کند و نگران انتقام‌جویی چینی‌ها نسبت به دستگیری مدیر مالی هواوی است. 

 منگ وانژو دختر بنیانگذار و . پیش‌تر گفته شده بود که  درکنار سایر اتهامات در انتظار وی است. بعد از تشکیل سه جلسه‌ی دادگاه، 

 براساس گزارش رویترز، وزارت دادگستری کانادا روز چهارشنبه اعلام کرد که با فرایند استرداد منگ وانژو موافق است. در ماه ژانویه، وزارت دادگستری ایالات متحده ۱۳ اتهام علیه هواوی مطرح کرد که دو مورد آن مربوط‌به شرکت‌های Skycom Tech و Huawei Device USA بود. همان‌طور که گفته شد همکاری منگ وانژو با ایران و دست داشتن در سرقت اسناد تجاری، بخشی از اتهامات غول فناوری چینی است. در حال حاضر ایران از سوی دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی (OFAC) آمریکا تحت تحریم‌های اقتصادی شدیدی قرار دارد. 

منگ وانژو / Meng Wanzhou

در حال حاضر منگ وانژو در حصر خانگی در کانادا به‌سر می‌برد و قرار است در تاریخ ۶ مارس برابر با ۱۵ اسفندماه در دادگاهی در ونکوور حاضر شود. دادگاه دادرسی با موضوع بررسی استرداد منگ وانژو به ایالات متحده برگزار خواهد شد. در دادگاه قبلی،  کرد. با این وجود، سیستم حقوقی کانادا قبل از استرداد منگ‌وانژو به آمریکا، بارها موضوع را مورد بررسی و تجدید نظر قرار می‌دهد که ممکن است چنین فرآیندی چند سال طول بکشد. این احتمال وجود دارد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز در موضوع وارد شده و مداخله کند. دسامبر سال گذشته، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد اگر نتیجه‌ی دادگاه به‌نفع منافع آمریکا تمام شود، ممکن است در روند پرونده مداخله کند یا به توافق تجاری جدیدی با چین برسد. 

در عین حال، چین از این وضعیت رضایت خاطر ندارد و کانادایی‌ها نگران انتقام‌جویی چینی‌ها هستند. به‌فاصله‌ی نه چندان زیادی از دستگیری مدیر مالی هواوی، چند تن از شهروندان کانادایی در چین به جرم تهدید امنیت ملی کشور دستگیر شدند و حتی یک شهروند کانادایی، به اتهام حمل و قاچاق مواد مخدر محکوم شد. دستگیری منگ وانژو در بخش تجاری نیز تبعاتی را در پی داشت. پیش‌تر گفته شد که . در عوض چینی‌ها تصمیم گرفتند در حمایت از هواوی، گوشی‌های این شرکت را با قیمت یارانه‌ای به کارمندان بفروشند. باید منتظر باشیم و ببینیم درنهایت دادگاه ونکوور چه تصمیمی در مورد استرداد منگ وانژو می‌گیرد. 

منبع phonearena
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده