اینتل، استخراج بیت کوین را کم‌هزینه و بهینه می‌کند

دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵
مطالعه 2 دقیقه
اینتل پتنت جدیدی را به ثبت رسانده که می‌تواند میزان انرژی مصرفی و هزینه‌ی استخراج بیت‌کوین را کاهش دهد.
تبلیغات

این روزها استخراج ارزهای دیجیتال به‌دلیل بالا بودن انرژی لازم برای انجام این کار و افزایش دشواری آن، کم‌‌کم رو به افول می‌رود که این امر استخراج این ارزها را بیش از پیش غیربازده می‌کند. در واقع، استخراج ارزهای دیجیتال دیگر به زحمتش نمی‌ارزد. ولی اینتل معتقد است که با پتنت جدید خود می‌تواند با مصرف بالای انرژی و در نتیجه هزینه‌‌ی سرسام‌‎آور این کار مبارزه کند.

این شرکت اخیراً پتنتی را برای پردازنده‌ای جدید به ثبت رسانده که ادعا می‌کند قادر به استخراج بیت‌ کوین به‌صورت بهینه و با مصرف انرژی مناسب است.

این پردازنده به‌طور ویژه برای استخراج ارزهای دیجیتال ساخته‌شده مبتنی بر الگوریتم SHA-256 طراحی شده که بیت‌کوین هم از همان دسته است.

به‌نظر می‌رسد که اینتل برای بهینه‌سازی انرژی مصرفی این پردازنده نسبت به نمونه‌های فعلی، از تراشه‌ای استفاده کرده که یک گام از مدارهای مجتمع با کاربرد خاص (ASIC) استاندارد جلوتر است.

بخشی از فرآیند استخراخ ارزهای دیجیتال نیاز به انتقال داده‌های خاصی جهت پردازش فقط برای یک مرتبه دارد. استخراج‌کننده‌های ASIC فعلی، مثل Antminers، این داده‌ها را طی مراحل مختلفی پردازش می‌کنند. به گفته‌ی اینتل، انجام این کار باعث هدررفت انرژی در طول پردازش می‌شود.

طرح جدید اینتل به‌دنبال یکپارچه‌سازی این بخش از فرآیند استخراج در یک قسمت خاص از پردازنده است تا زمان، انرژی و پردازش‌های زائد لازم برای تأیید انتقال و استخراج یک واحد ارز را کاهش دهد.

درحال حاضر، مصرف انرژی و هزینه‌ی بالا دو مورد از مهم‌ترین چالش‌های پیش‌ روی استخراج‌کنندگان ارزهای دیجیتال است. اوایل ماه جاری یکی از شرکت‌های بزرگ اینترنتی ژاپن به نام GMO اعلام کرد که بخش استخراج ارز دیجیتال این شرکت در طول سه‌ماهه‌ی سوم امسال ضرری ۵.۵ میلیون دلاری را تجربه کرده است.

اگر صنعت ارزهای دیجیتال مسیر فعلی خود را ادامه دهد، بعید نیست که طرح جدید اینتل نیز راه به جایی نبرد؛ حداقل تا وقتی که ارزهای دیجیتال دوباره به تجارتی پرسود تبدیل شوند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات