Moxi؛ رباتی برای کمک به پرستاران

Moxi؛ رباتی برای کمک به پرستاران

امروزه، نگرانی‌هایی پیرامون جایگزینی ربات به‌جای انسان‌ها وجود دارد؛ اما ربات بیمارستانی Moxi برای پشتیبانی از کارکنان و نه جایگزینی آن‌ها طراحی شده است.

کشورهای بسیاری در سرتاسر دنیا در استخدام نیرو برای بخش بهداشت و سلامت دچار مشکل هستند؛ بنابراین، ممکن است ربات‌ها در آینده راه‌حل معقولی برای کاهش سختی‌های کارکنان فعلی باشند. اگرچه بعضی جراحان در حال حاضر از فناوری رباتیک برای انجام جراحی‌های بسیار دقیق استفاده می‌کنند؛ اما هنوز رباتی ساخته نشده است که بتواند به پرستاران و دیگر پرسنل در انجام کارهای روزانه‌شان کمک کند.

شرکت دیلیجنت رباتیکز، Moxi را به‌منظور بهبود شرایط کارکنان خدمات درمانی خلق کرده است؛ کارکنانی که بیش از حد توان خود کار می‌کنند. این ربات دارای هوش اجتماعی است و می‌تواند با پشتیبانی از کارکنان کلینیک‌ها، تبدیل به عضوی حیاتی و قابل‌اعتماد در تیم درمانی شود. Moxi برای پرداختن به بیماران طراحی نشده است؛ برخلاف مثلاً Robear که یک ربات بیمارستانی ژاپنی است و می‌تواند بیماران را روی تخت گذاشته یا از روی آن بلند کند. Moxi در واقع برای انجام امور تدارکاتی ساخته شده است تا پرستاران بتوانند بیشتر برای بیماران وقت بگذارند.

شرکت سازنده‌ی این ربات که در آستین، تگزاس فعالیت می‌کند؛ از فناوری هوش مصنوعی در ساخت آن بهره برده است، این فناوری باعث شده تا ربات، توانایی تشخیص و یادگیری از محیط اطرافش را داشته باشد. Moxi به‌وسیله‌ی تعدادی چرخ‌ حرکت کرده و چه در حال حرکت یا سکون، از سنسورهایی برای اجتناب از موانع استفاده می‌کند.

ماکسی مجهز به یک بازو و دست پیشرفته است که با آن توانایی انجام وظایفی مانند برداشتن اقلام پزشکی از انبار و گذاشتن آن‌‌ها روی سینی متصل به خود و سپس بردن آن‌ها به مکان‌های مشخص در کلینیک را دارد. Moxi همچنین مجهز به نمایشگری است که اطلاعات مربوط به کارِ در حال انجامش را نشان می‌دهد.

از آنجا که این ربات برای کار در محیطی پراسترس ساخته شده است، سازندگان آن اصرار داشته‌اند تا شخصیتی دلپذیر و سازش‌گر به این ربات خودگردان بدهند. شرکت سازنده، رفتار Moxi را دوستانه و مطبوع توصیف کرده و این امر از چهره‌ی پرنور ربات، که از یک نمایشگر LED ساخته شده و صدای لطیفش مشخص است.

شرکت دیلیجنت رباتیکز در وب‌سایت خود این‌گونه نوشته است:

کارکنان بالینی علاوه‌بر مراقبت از بیماران باید به کوهی از وظایف دستی و تدارکاتی هم برسند؛ وظایفی مانند آوردن و جایگزینی لوازم یا آماده‌کردن اتاق‌ها برای بیماران جدید. Moxi بدون کمک دیگران و به‌صورت مستقل و کامل این وظایف را انجام می‌دهد و بنابراین کارکنان می‌توانند بر کار خود متمرکز شوند، کاری که این افراد به‌عنوان انسان‌هایی خوش‌قلب، برایش ساخته شده‌اند: یعنی مراقبت مستقیم از بیماران.

moxi robot

شایعات امروزی می‌گویند که ربات‌ها به‌زودی جایگزین نیروی انسانی می‌شوند؛ بنابراین شرکت دیلیجنت رباتیکز تأکید کرده که Moxi برای پشتیبانی از کارکنان و نه جایگزینی آن‌ها طراحی شده است.

Moxi به‌زودی در چند بیمارستان مختلف امتحان می‌شود، این آزمایش‌ها به تیم سازنده‌، امکان مشاهده‌ی آن را در محیط کاری واقعی می‌دهد تا بتوانند طراحی‌ ماکسی را هرچه بیشتر بهبود بخشند. مشکلات احتمالی Moxi ممکن است شامل این موارد باشد: میزان توانایی آن در انجام وظایف با سرعتی مناسب نسبت به انسان‌ها و همچنین، میزان ناتوانی آن در رفتن به مکان‌های مختلف درون یک بیمارستان، با توجه به تنها وسیله‌ی حرکتی‌اش یعنی چرخ.

اما، تصور اینکه این ربات در آینده‌ای نه‌چندان دور در بیمارستان‌ها مشغول به کار ‌شود، بسیار شگفت‌انگیز است.

منبع digitaltrends
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده