مخترع ژاپنی موفق به ساخت ربات مقلد شد

مخترع ژاپنی موفق به ساخت ربات مقلد شد

با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، محققان به‌کمک فناوری تشخیص چهره و پردازش تصویر، موفق به ساخت رباتی شده‌اند که می‌تواند پس از مشاهده اعمال انسان، آن‌ها را تقلید کند.

تاکایوکی نوتو، مخترع ژاپنی موفق به ساخت رباتی شد که حالات صورت وی را تقلید می‌کند. وی هدف خود را از ساخت این ربات این‌گونه بیان کرد:

من با انجام این کار در نظر نداشتم جوابی برای این سوال پیدا کنم که آیا یک ربات یا رایانه قادر خواهد بود تا ذهن و احساساتی مانند یک انسان داشته باشد یا خیر؛ بلکه به‌عقیده‌ی من، می‌توان با ایجاد یک سیستم متقابل و مناسب مابین حالات چهره و کلمات و عبارات، حس هوشیاری و آگاهی احساسی آن را مانند یک انسان به تصویر کشید و نشان داد.

رباتی که تاکایوکی برای آزمایش ایده‌های خود ساخته است، به‌شکل یک سر از جنس پلاستیک است که ویژگی‌های ظاهری صورت یک انسان را دارد. این سر قادر است روی گردن حرکت کند و به اطراف بچرخد.

این ربات به یک دوربین متصل است و حرکاتی که تاکایوکی در مقابل دوربین انجام می‌دهد را تقلید می‌کند. این حرکات شامل چرخش چشم‌ها به اطراف، بالا و پایین بردن ابروها و حرکات سر است. دهان ربات، ثابت و بدون حرکت است؛ این موضوع هیچ‌گونه تاثیر منفی در بیان حالات صورت ندارد و حتی می‌توان گفت در مقایسه با ربات‌هایی که دهان خود را باز می‌کنند، جالب‌تر و جذاب‌تر به‌نظر می‌رسد. نحوه‌ی کار ربات به این صورت است که تاکایوکی، حرکاتی را در مقابل دوربینی که به ربات وصل است انجام می‌دهد و سپس ربات این حرکات را تقلید می‌کند.

در ویدیوی زیر می‌توانید با حرکت‌های مختلف این ربات بیشتر آشنا شوید.

منبع boingboing
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده