پلتفرم اج هوشمندتر می‌شود

دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۷
مطالعه 3 دقیقه
مایکروسافت در کنفرانس توسعه‌دهندگان امسال از برنامه‌های خود برای آینده مرورگر اج و به‌کار گرفتن بیشتر هوش مصنوعی در آن خبر داد.
تبلیغات

در کنفرانس بیلد 2018 توسعه‌دهندگان، مایکروسافت تاکید زیادی روی هوش‌مصنوعی و توانایی محاسباتی در پلتفرم اج داشته است. در نتیجه ما شاهد ظهور سرویس‌های بیشتر مبتنی بر پلتفرم آژور روی کامپیوترهای دارای پلتفرم اج خواهیم بود. مهم نیست یک کامپیوتر صنعتی باشد یا یک کامپیوتر خانگی و یا حتی کامپیوتر مرکزی یک سکوی نفتی، سرویسی که همه این ها را کنار هم قرار خواهد داد Azure IoT Edge نام دارد که امروز به‌روزسانی‌های جدیدی دریافت کرد. سرویس IoT Edge مجموعه ابزارهایی است که هوش‌ مصنوعی، سرویس‌های ابری آژور و اپلیکیشن‌های متنوع را به دستگاه‌های مبتنی بر فناوری اینترنت اشیاء می‌آورد.

همانطور که مایکروسافت در کنفرانس امروز خبر داد، سرویس IoT Edge که روی سرویس IoT Hub این شرکت سوار شده است، از API های سرویس‌های شناختی این شرکت پشتیبانی کرده و در عین حال با پلتفرم Event Grid و پلتفرم محاسبات ابری Kubernate سازگار خواهد بود. در عین حال مایکروسافت کتابخانه‌های سرویس Azure IoT Edge را به صورت منبع باز ارائه می‌کند تا توسعه‌دهندگان بتوانند در تولید برنامه‌های دلخواه خود در این پلتفرم آزاد باشند. 

نکته کلیدی این خبر، پشتیبانی از سرویس‌های شناختی برای توسعه اپلیکیشن‌ها در پلتفرم اج است. هرچند که در حال حاضر سرویس‌دهی محدودی در زمینه بینایی ماشین در این پلتفرم وجود دارد. یکی از کارایی‌های مهمی که این سرویس خواهد داشت، استفاده کامپیوترهای صنعتی، ماشین‌های صنعتی و حتی هواپیماهای بدون سرنشین از الگوریتم‌های یادگیری ماشین بدون اتصال به اینترنت است و اجازه عملکرد آفلاین را نیز به آن‌ها خواهد داد.

هوش مصنوعی برای مایکروسافت خیلی مهم است و امروز آنها از پلت فرم جدید Brainwave برای شتاب‌دهی به محاسبات رونمایی کردند که براساس شبکه‌های عصبی عمیق توسعه یافته است و به اج امکان می‌دهد الگوریتم‌های هوش مصنوعی را در کمترین زمان اجرا کنند.

امروز مایکروسافت از همکاری با شرکت کوالکام برای توسعه یک کیت هوش مصنوعی برای توسعه دهندگان نیز خبر داد تا به مرورگر اج اجازه دهد به صورت آفلاین الگوریتم‌های هوش مصنوعی را روی خود دستگاه اجرا کند. تمرکز نسخه اولیه این پلتفرم روی راه‌حل های مرتبط با دوربین خواهد بود. از آنجا که کوالکام اخیرا از پلتفرم هوش مصنوعی اختصاصی خود به نام Vision Intelligence رونمایی کرده‌است، این خبر دور از انتظار نیست.

پلتفرم IoT Edge به‎‌روزرسانی‌های متنوع دیگری نیز دریافت کرده است که مستقیما با الگوریتم‌های یادگیری ماشین در ارتباط نیستند. قابلیت استفاده از پلتفرم محاسبات ابری Kebernetes یکی از مهم‌ترین این آپدیت‌ها است و به توسعه‌دهندگان اجازه طراحی کلاستر‌هایی را می‌دهد که هم روی اج و هم روی فضاهای ابری متمرکزتر قابل گسترش است.

یکی دیگر از به‌روز رسانی‌های مهم پشتیبانی از پلتفرم Marketplace است که به شرکای تجاری مایکروسافت و توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد تا از ماژول‌هایی که برای این پلتفرم توسعه داده‌اند درآمد کسب کنند. یک ‌برنامه جدید برای صدور تاییدیه‌ برای سخت‌افزارها نیز ارائه شده است تا سازندگان از همخوانی دستگاه‌هایشان با پلتفرم مایکروسافت آگاه شوند.

پلتفرم IoT Edge نیز مانند ویندوز 10 و پلتفرم یادگیری ماشین آژور از قابلیت پردازشی کارت‌گرافیک‌های جدید با پشتبانی از DirectX 12 که در کامپیوتر‌های مدرن وجود دارد، بهره خواهند برد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات