دستگیری هکر روسی سایت LinkedIn در شهر پراگ

دستگیری هکر روسی سایت LinkedIn در شهر پراگ

هکر روسی که توانسته بود اطلاعات چندین میلیون اکانت سایت LinkedIn را سرقت کند، بازداشت شد.

ماجرای هک شدن اکانت‌ها و سرقت اطلاعات شخصی کاربران سایت LinkedIn یکی از بزرگترین و جنجالی‌ترین اخبار دنیای اینترنت در سال ۲۰۱۲ بود.

LinkedIn که از آن به عنوان شبکه‌ی اجتماعی با محوریت ارائه رزومه‌ی کار و انجام امور تجاری نام برده می‌شود در سال ۲۰۱۲ مورد هجوم هکرها قرار گرفت و میلیون‌ها رمز عبور و اطلاعات شخصی کاربران و کارمندان در اختیار این افراد قرار گرفت.

پس از این سرقت بزرگ LinkedIn تعداد اکانت‌های به خطر افتاده را ۶.۵ میلیون اعلام کرد اما این رقم در ماه می امسال ۱۱۷ میلیون اکانت اعلام شد. ظاهرا این شرکت برای جلوگیری از کاهش سهام و مشکلات احتمالی رقم اصلی این سرقت را پایین‌تر از آنچه اتفاق افتاده بود اعلام کرد.

پس از ۴ سال ظاهراً پلیس کشور چک توانسته‌ یک جوان ۲۹ ساله روسی با نام Aleksandrovich Nikulin را که مضنون به انجام چنین سرقتی است را در شهر پراگ دستگیر کند.

سرقت از سایت لینکدین تنها نفوذ وی به سایت شرکت‌های معتبر نبود او سپس به سراغ سرقت از ذخیره ساز ابری Dropbox رفته و اطلاعات کاربران این کمپانی را به سرقت برده است و در اقدامی دیگر توانسته بود به یک شبکه‌ی اجتماعی دیگر نیز رخنه کند که ظاهراً موفق نبوده است.

نحوه عملکرد این هکر دزدیدن اطلاعات و رمز عبور کارکنان و ورود به کامپیوتر و سرور مرکزی این شرکت‌ها اعلام شده است.

پلیس پراگ با همکاری FBI و اینترپل توانست این جوان روسی را بازداشت کند. بر اساس اسناد دادگاه هنوز مشخص نیست چه میزان اطلاعات توسط این فرد سرقت و فروخته شده است. از سوی دیگر کشور روسیه نیز درخواست استرداد این هکر را به خاک خود کرده است که به دلیل پیگیری و تلاش آمریکا برای نگهداری از این هکر به دلیل دخالت کشور روسیه در حملاتی که به مرکز حزب دموکرات در آن کشور انجام شد و نمایش قدرت دستگیری متخلفان در هر موقعیت مکانی و جغرافیایی باعث شد تا فعلاً کشور چک این درخواست را رد کند. اگرچه فرد دستگیر شده ارتباطی با حملات صورت گرفته به دفتر حزب دموکرات ندارد.

بنا به اعلام پلیس پراگ این فرد با همکاری حداقل ۲ نفر دیگر اقدام به این سرقت بزرگ اطلاعاتی کرده‌اند. احتمالاً در روز‌های آینده اطلاعات بیشتری از جزئیات این اتفاق منتشر خواهد شد.

منبع engadget

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید