آیا نرم افزارهای کلاسیک ویندوز 7 برروی تبلت های ویندوز 8 اجرا خواهند شد؟

آیا نرم افزارهای کلاسیک ویندوز 7 برروی تبلت های ویندوز 8 اجرا خواهند شد؟

شایعه جدیدی حکایت از آن دارد که ممکن است برای تبلت ها و نوت بوک های مبتنی بر پردازنده ARM، دسکتاپ کلاسیک همیشگی ویندوز در نسخه 8 این سیستم عامل وجود نداشته باشد. در این رابطه در وب کست این هفته مایکروسافت سخنان جدیدی به میان آمد که شکل و شمایل عرضه این محصول را در هاله از ابهام فرو برد. نظر شما چیست؟ به نظر شما باید ویندوز خانه تکانی اساسی کرده و رابط کاربری خود را به کلی تغییر دهد، یا توجه و تمرکزش را فقط بر سیستم های x86 بگذارد؟

از زمانی که مایکروسافت اعلام کرد که تصمیم دارد دسکتاپ ویندوز 7 را با رابط کاربری Metro در ویندوز 8 تلفیق کند بحث های جنجالی درباره این موضوع آغاز شد. در تست های انجام شده با وجود آن که این سیستم عامل بسیار قدرتمند توصیف شده ولی سبک و طرح دو رابط کاربری جدید و قدیمی در بعضی جاها تداخل و تضاد عمیقی ایجاد می کردند. پل تاروت یکی از کارشناسان بلند پایه مایکروسافت اخیرا در TwiT.TV (وب کست هفتگی مایکروسافت) اعلام کرده که ویندوز 8 وقتی روی تراشه های ARM اجرا شود دیگر آن دسکتاپ قدیمی ویندوز را نخواهد داشت. تاروت فاش کرد که در واقع مایکروسافت ممکن است دو ویرایش متمایز با ویژگی های کاملا متفاوت را از این سیستم عامل ارائه کند.

برای اطلاعات بیشتر، خوب است بدانیم که پردازنده های ARM غالبا در موبایل و تبلت ها، و تراشه های x86 اینتل و AMD که توان مصرفی بالاتری نیز دارند بیشتر در لپ تاپ ها و PC ها کاربرد دارند.

نسخه Developer ویندوز 8 که در واقع نسخه آزمایشی و تحقیقاتی این سیستم عامل است در ماه سپتامبر طی کنفرانسی بر روی یک تبلت سامسونگ با پردازنده اینتل معرفی شد.آیا این بدان معناست که تبلت های مبتنی بر اینتل (که در آینده ای نزدیک با ویندوز 8 عرضه خواهند شد) دارای دسکتاپ کلاسیک خواهند بود، در حالی که تبلت های ARM از آن بی بهره می مانند؟

win8

میهمان دیگری که در کنار تاروت در وب کست مایکروسافت حضور داشت مری جو فولی، نویسنده ZDNet بود و در پاسخ به این سوال گفت: " این طرح به نظر ایده خوبی است. من فکر نمی کنم این که مایکروسافت رابط کلاسیک دسکتاپ را برای تبلت های ARM در ویندوز 8 کنار بگذارد ایده بدی باشد... در واقع فکر می کنم اگر مایکروسافت و همراهانش تبلت های مبتنی بر ARM را نیز هدف گرفته و قصد رقابت با iPad را دارند، این طرح بسیار درست و منطقی و حتی لازم است."

فولی در ادامه به نکته مهمی نیز اشاره کرد که ممکن است چالش بزرگی برای مایکروسافت باشد. این که اگر مایکروسافت بخواهد رابط کلاسیک دسکتاپ خود را برای پردازنده های ARM حفظ کند باید تمام نرم افزار های x86 و x64 خود (تقریبا همه نرم افزار های کنونی مایکروسافت) را برای پردازنده های ARM بازنویسی کند. چرا که شیوه عملکرد ARM بردازنده های PC کاملا متفاوت است.

سوال بزرگی که مطرح می شود این است که آیا مایکروسافت به تولید کنندگان امکان تولید و توسعه لپ تاپ ها و دسکتاپ های مبتنی بر ARM را می دهد یا نه. اگر این گونه باشد کاربران دو انتخاب واضح خواهند داشت: اول ویندوزی اینتلی که دارای دو مد کلاسیک و مترو است، دوم نسخه جدیدی بر مبنای ARM با شمایل جدید مترو و بدون حالت کلاسیک. کاربران سرسخت ویندوز احتمالا نسخه پیچیده x86 را انتخاب می کنند، اما کاربران معمولی جدید ممکن است نسخه مبتنی بر ARM با رابط مترو را بیشتر بپسندند. با ظهور دستگاه هایی چون Asus Transformer Prime سیستم عامل اندروید تازه اولین قدم ها را در دنیای تبلت های قدرمتند مشابه لپ تاپ گذاشته و برند MacBook اپل نیز هیچگاه نتوانسته قدرتمندتر از سیستم های ویندوزی ظاهر شود.

به هر صورت، خوشبختانه مایکروسافت تمایزات مشخصی میان ویرایش های مختلف ویندوز قائل خواهد شد و تفاوت ها و مزایای هر کدام را برای انتخابی بهتر برای مشتریان اعلام خواهد کرد. در این حالت احتمالا کاربران بیشترین سود را خواهند برد. با این حال از دست دادن کاربرد های ویندوز 7 مایه نا امیدی برخی کاربران خواهد بود. این امر مایکروسافت را مجبور کرده تا تمام تلاش خود را بکند که مطمئن شود صفحه آغازین ویندوز 8 جذاب تر باشد و این را القا کند که این رابط جدید قادر است تمام نیاز های کاربران را بدون آن که نیاز داشته باشند به حالت کلاسیک بروند، ارضا کند. یکی از بزرگترین اشکالاتی که کاربران نسخه آزمایشی به ویندوز 8 وارد می کردند، همین نیاز مداوم به تغییر در دو محیط متفاوت ویندوز بود.

منبع: Digital Trends

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده