رئیس رگولاتوری: پایش عملکرد اپراتورهای همراه در سامانه نت‌سنج امکان‌پذیر است

چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ - ۱۱:۱۴
مطالعه 3 دقیقه
اینترنت موبایلی
کاربران می‌توانند در سامانه نت‌سنج پلاس عملکرد دو اپراتور همراه ایرانسل و همراه اول را بر اساس شاخص‌های عملکردی رصد کنند.
تبلیغات

دی ماه ۱۴۰۲ که اینترنت همراه ۳۴ درصد گران شد، وزارت ارتباطات افزایش تعرفه اینترنت را منوط به افزایش کیفیت اینترنت اعلام کرد. رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی پیش از اعمال افزایش قیمت روی بسته‌های اینترنتی اعلام کرد:

«هرگونه تغییر تعرفه‌ای مشروط بر این است که بدانیم اپراتور این افزایش درآمد را چگونه قرار است هزینه کند. بنابراین از اپراتورها برنامه توسعه‌ای خواسته‌ایم و شاخص‌های ارتقای کیفیت شبکه را به آن‌ها اعلام کردیم.»

پس از گران شدن ۳۴ درصدی تعرفه اینترنت نیز وزیر ارتباطات و سایر مسئولان مربوطه اعلام کرده بودند که عملکرد اپراتورها در راستای ارتقای کیفیت شبکه را رصد می‌کنند و اخیرا هم عیسی زارع‌پور وعده داده است که سرعت اینترنت تا پایان سال ۵۰ درصد بیشتر از سرعت اینترنت در دی ماه ۱۴۰۲ (پیش از افزایش تعرفه‌ها) شود. وزیر ارتباطات در این خصوص این طور توضیح داده است:

با افزایش تعرفه‌ها از اپراتورها تعهد گرفته‌ایم که تا خرداد سال ۱۴۰۳، ۳۰ درصد و تا پایان سال، ۵۰ درصد به سرعت اینترنت اضافه شود.
- عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

برای تحقق تعهد اپراتورها و در نتیجه آن، تحقق وعده وزارت ارتباطات هنوز بیش از یک ماه زمان باقی است. با این حال، سازمان تنظیم مقررات در راستای تحقق هدف افزایش کیفیت اینترنت امکان سنجش و پایش شاخص‌های عملکرد اپراتورها را در سامانه نت‎‌سنج را به‌روزرسانی کرده است. در این سامانه عملکرد دو اپراتور همراه کشور، یعنی همراه اول و ایرانسل، در قالب سه شاخص عملکردی نشان داده می‌شود.

این شاخص‌ها عبارتند از: برآیند سرعت دسترسی کاربران به اینترنت نسل ۳، ۴ و ۵؛ پوشش جمعیت شهری 4G (برحسب درصد) و تعداد سایت‌های فعال 5G. نمودارهای نمایش‌دهنده این شاخص‌ها عملکرد اپراتورها را از بازه زمانی نیمه دوم آذر ۱۴۰۲ تا زمان حاضر هستند. البته آن طور که رییس سازمان رگولاتوری اعلام کرده است این سایت در حال تکمیل است و احتمالا در ادامه بخش‌ها یا سنجه‌های دیگری هم به سامانه نت‌سنج اضافه خواهد شد.

سامانه نت‌سنج
صفحه شاخص‌های عملکردی اپراتورها در نسخه آزمایشی سامانه نت‌سنج
زومیت

امیر محمدزاده لاجوردی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، در صفحه ویراستی خود درباره سامانه نت‌سنج نوشت: «پایش پیشرفت تعهدات اپراتورهای سیار در راستای افزایش ۳۴ درصدی تعرفه اینترنت در سال گذشته، به صورت شفاف از طریق پیوند زیر امکان‌پذیر است. به مرور سایت تکمیل خواهد شد.»

وزیر ارتباطات هم با بازنشر پست رئیس رگولاتوری در صفحه شخصی خود، توضیح داده است: «افزایش پوشش نسل چهارم و پنجم و افزایش ۳۰ درصدی سرعت اینترنت تا پایان خرداد و ۵۰ درصدی تا پایان امسال(نسبت به دی ماه گذشته) از مهم‌ترین تعهدات اخذشده از اپراتورهای همراه است که تحقق آن‌ها به صورت مستمر توسط سازمان تنظیم مقررات مورد پایش و مطالبه قرار می‌گیرد و نتیجه از پیوند معرفی شده قابل مشاهده است.»

پست رییس سازمان تنظیم مقررات در ویراستی
پست رئیس رگولاتوری درباره راه‌اندازی سامانه نت‌سنج
پست وزیر ارتباطات در ویراستی
پست وزیر ارتباطات درباره راه‌اندازی سامانه نت‌سنج

سامانه نت‌سنج در حال حاضر با آدرس www.netsanjplus.ir در دسترس کاربران قرار دارد. برای اطلاع از شاخص‌های عملکردی اپراتورها به نشانی www.netsanjplus.ir/mobile-trends مراجعه کنید.

افزایش سرعت اینترنت همراه از نیمه آذر ۱۴۰۲ تا نیمه اردیبهشت ۱۴۰۳

جدیدترین به‌روزسانی این سامانه که تا نیمه اردیبهشت ۱۴۰۳ را نشان می‌دهد حاکی از آن است که از نیمه آذر ۱۴۰۲ تا نیمه اردیبهشت امسال سرعت در شبکه همراه اول و ایرانسل افزایش یافته است.

در شبکه همراه اول متوسط سرعت به ۱۳.۵۶ مگابیت بر ثانیه و در شبکه ایرانسل هم متوسط سرعت به ۱۲.۳۶ مگابیت بر ثانیه رسیده است. در بخش دیگری از داده‌های جدید این سامانه میزان پوشش در اپراتور همراه اول از نیمه آذر ۱۴۰۲ تا نیمه اردیبهشت امسال ۹۱ درصد مانده است. اینترنت نسل چهارم ایرانسل اما از ۹۰ درصد به بیش از ۹۲ درصد رسیده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات