وزیر ارتباطات: افزایش ۱۰۰ درصدی تعرفه‌ها را نمی‌پذیریم

چهارشنبه ۶ دی ۱۴۰۲ - ۱۲:۱۷
مطالعه 2 دقیقه
زارع‌پور در حیاط هیئت دولت
وزیر ارتباطات: با وضعیت فعلی تورم، افزایش ۱۰۰ درصدی تعرفه‌ها را نمی‌پذیریم و به‌دنبال کیفیت شبکه هستیم.
تبلیغات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: «با وضعیت فعلی تورم، افزایش ۱۰۰ درصدی تعرفه‌ها را نمی‌پذیریم و به‌دنبال کیفیت شبکه هستیم.»

عیسی زارع‌پور بعد از جلسه امروز هیئت دولت، با اشاره به درخواست اخیر اپراتورها برای افزایش ۱۰۰ درصدی تعرفه‌ها، گفت:‌ «بخش زیادی از استدلال‌های اپراتورها را درباره افزایش تعرفه‌ها نپذیرفتیم، هرچند از سال ۹۶ تا امروز با وجود دست نخوردن تعرفه‌ها، افزایش‌هایی در نیروی انسانی و همینطور با توجه به قیمت ارز، در واردات تجهیزات داشته‌ایم.»

به گفته زارع‌پور، بعد از درخواست اپراتورها مبنی‌بر افزایش تعرفه، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی جلساتی با اپراتورها داشته و برای افزایش قیمت شرط و شروطی را پیش پای آن‌ها گذاشته است که منوط به افزایش ملموس کیفیت شبکه است. اشاره وزیر ارتباطات به اقدام اخیر اپراتورهاست که در نامه‌ای به رئیس جمهوری خواستار افزایش دو برابری تعرفه‌های اینترنت شده‌اند.

وزیر ارتباطات و فناوری با اشاره به وضعیت فعلی تورم در کشور توضیح داد: «ما در دولت دنبال سود اپراتور نیستیم، بلکه دنبال کیفیت شبکه هستیم. ما درباره‌ی درخواست افزایش تعرفه تصمیم‌گیری می‌کنیم اما درخواست آن‌ها برای افزایش صد درصدی را نمی‌پذیریم، چرا که در شرایط فعلی کشور چنین چیزی امکان‌پذیر نیست. اگر تصمیمی هم گرفته شود حتماً با توجه به سقف تورم تصمیم‌گیری خواهد شد و منوط به این است که شروط ما را رسماً بپذیرند.»

زارع‌پور تأکید کرد: «با توجه به اینکه در شرایط آخر سال هستیم و هزینه‌های مردم هم دم عید در حال افزایش است، اگر تصمیمی گرفته شود، ما حتماً بسته‌هایی را از اپراتورها به‌عنوان هدیه برای مردم خواهیم گرفت که بتوانند نیاز معمول خود را برطرف کنند. بر اساس مصوبه سال ۹۶ برای اینترنت همراه سقف و کفی تعریف شده، و افزایش تعرفه نخواهیم داشت. اگر در این مورد تصمیم‌گیری شود، بسته‌های جدیدی معرفی می‌شود که در حدود همان سقف و کف مصوب سال ۹۶ است.»

او با بیان اینکه هنوز تصمیمی درباره افزایش تعرفه گرفته نشده و منوط به پذیرش این شروط از سمت اپراتورهاست، گفت:

سازمان تنظیم مقررات شرایطی را به اوپراتورها ابلاغ کرده که بر اساس آن افزایش کیفیت شبکه در مدت زمان مشخص باید به نحوی انجام شود که برای مردم مطلوب باشد. اگر در ادامه این شروط را اجرا نکنند، حتماً اپراتور را جریمه خواهیم کرد. این شرط و شروط باید به الحاقیه پروانه تبدیل شود تا در صورت انجام نشدن از سوی اپراتور، پیگیری‌های بعدی را انجام دهیم.
- عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در پاسخ به سؤالی درباره رجیستری، امکان دور زدن این سامانه را رد کرد و گفت: «در حال حاضر سامانه رجیستری کار خود را با دقت انجام می‌دهد. این سامانه یک کار مشترک بین ما، وزارت صنعت، معدن و تجارت و اپراتورهای ارتباطی است و طبیعی است که باید دائم به‌روز شود چون هر روز فناوری‌های جدید و گوشی‌های جدید می‌آید. در حال حاضر هیچ مسئله‌ای در سامانه رجیستری نداریم.»

زارع‌پور همچنین وعده داد که به‌زودی بسته‌های اینترنتی بلندمدت اپراتورها بازمی‌گردند. او در مورد زمان بازگشت این بسته‌ها گفت: «این بسته‌ها به‌زودی برمی‌گردند؛ تا آخر سال حتما برمی‌گردند.»

موضوع بازگرداندن بسته‌های بلندمدت اینترنت نکته‌ای بود که اپراتورها نیز در گفت‌وگو با زومیت به آن اشاره کرده بودند. آن‌ها اعلام کردند که به‌زودی، بسته‌های اینترنتی متنوع‌تر که حجم و بازه زمانی طولانی‌مدت‌تری دارند، البته با قیمت بالاتری اضافه خواهند شد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات