در کدام بانک‌ها می‌توان به‌صورت غیرحضوری حساب افتتاح کرد؟

دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۰:۴۰
مطالعه 4 دقیقه
افتتاح حساب
اگر می‌خواهید بدانید در کدام بانک‌ها و با چه شرایطی می‌توانید بدون مراجعه به شعبه و به‌صورت آنلاین حساب باز کنید، در این مطلب همراه زومیت باشید.
تبلیغات

افتتاح حساب یکی از کارهای بانکی به حساب می‌آید که هرچند به شدت مورد نیاز است اما فرایند زمان‌بر و وقت‌گیری دارد. با این که به نظر می‌رسد افتتاح حساب بانکی کار پیچیده‌ای نباشد اما معمولا وقتی برای باز کردن حساب به بانک مراجعه می‌کنیم، مجبور به صرف زمان زیادی هستیم تا کارمان انجام شود.

خوشبختانه پیشرفت تکنولوژی و گسترش خدمات آنلاین باعث شده بسیاری از اموری که پیش از این فقط با مراجعه حضوری و صرف زمان و انرژی زیاد قابل انجام بود، حالا به‌راحتی، بدون نیاز به مراجعه حضوری، تنها با چند کلیک و فقط با آپلود کردن چند تصویر انجام شود.

افتتاح حساب بانکی یکی از همین خدمات است که این روزها بعضی از بانک‌ها انجام آن به شیوه آنلاین را امکان‌پذیر کرده‌اند. به این ترتیب، افرادی که مایل به باز کردن حساب بانکی هستند دیگر لازم نیست برای رساندن خود به بانک وقت و هزینه صرف کنند.

در این مطلب همراه زومیت باشید تا برایتان توضیح دهیم که کدام بانک‌ها امکان افتتاح آنلاین حساب بانکی را فراهم کرده‌اند. همچنین، در این مطلب به شما می‌گوییم که افتتاح حساب به شیوه غیرحضوری چه شرایط و چه مراحلی دارد و برای انجام آن چه مدارکی باید ارائه کنید.

افتتاح آنلاین حساب چطور انجام می‌شود؟

افتتاح آنلاین بدون مراجعه حضوری به شعبه بانک از طریق وب‌سایت یا اپلیکیشن بانک‌ها انجام می‌شود. فرایند افتتاح حساب در شیوه آنلاین بسیار سریع‌تر از روش حضوری است و در بسیاری از بانک‌ها انجام می‌شود.

برای افتتاح آنلاین حساب بانکی باید به اپلیکیشن یا وب‌سایت بانک‌هایی که خدمت افتتاح آنلاین حساب را ارائه می‌کنند وارد شوید و پس از ثبت اطلاعات، ارائه مدارک شناسایی و گذراندن مراحل ثبت نام، حساب بانکی خود را باز و فعال کنید.

هرچند امکان افتتاح آنلاین حساب هنوز در تمام بانک‌ها فراهم نیست اما بعضی از بانک‌ها این خدمت را به مردم ارائه می‌کنند؛ البته مراحل، پلتفرم و شرایط افتتاح حساب در تمام این بانک‌ها یکسان نیست و تفاوت‌هایی با یکدیگر دارد. ما در بخش‌های بعدی این مقاله تمام مدارکی را که برای افتتاح حساب نیاز دارید و همچنین، مراحلی را که در اکثر بانک‌ها برای باز کردن حساب باید پشت سر بگذارید، به تفصیل توضیح می‌دهیم.

کدام بانک‌ها امکان افتتاح آنلاین حساب دارند؟

به جز نئوبانک‌هایی مانند بلوبانک و بانکینو، بعضی از بانک‌ها مانند رسالت، آینده، پارسیان و... که شعبه فیزیکی و امکان افتتاح حساب حضوری دارند هم سرویس افتتاح آنلاین حساب دارند. بعضی بانک‌ها مثل بانک رفاه، صادرات و... هم هنوز امکان باز کردن حساب بانکی به شیوه غیرحضوری را فراهم نکرده‌اند.

کسانی که مایل به افتتاح حساب بانکی به شیوه آنلاین و بدون نیاز به مراجعه حضوری به بانک‌ها هستند می‌توانند از وب‌سایت یا اپلیکیشنی که بانک‌ها برای این کار در نظر گرفته‌اند، استفاده کنند. با این کار، متقاضیان افتتاح حساب بانکی در چند دقیقه می‌توانند افتتاح حساب خود را انجام دهند.

در ادامه این مطلب لیست بانک‌هایی که امکان افتتاح حساب غیرحضوری را فراهم کرده‌اند، آورده‌ایم و همچنین، ذکر کرده‌ایم که برای افتتاح حساب آنلاین در هر یک از این بانک‌ها باید به کدام سایت یا اپلیکیشن مراجعه کنید.

ردیف

بانک

پلتفرم

۱

آینده

اپلیکیشن کیلید

۲

بانکینو

اپلیکیشن بانکینو

۳

بلوبانک

اپلیکیشن بلوبانک

۴

پارسیان

اپلیکیشن همراه بانک پارسیان من

۵

تجارت

اپلیکیشن زمرد تجارت

۶

قرض الحسنه رسالت

اپلیکیشن و سایت بانک رسالت

۷

قرض الحسنه مهر ایران

سایت و اپلیکیشن همراه بانک مهر ایران

۸

گردشگری

اپلیکیشن گردش‌پی

مدارک لازم برای افتتاح حساب غیر حضوری

هرچند برای افتتاح حساب بانکی به شیوه غیرحضوری مراجعه به بانک لازم نیست، اما ارائه مدارک شناسایی و هویتی ضروری است. تمام این مدارک را هم می‌توانید در سایت یا اپلیکیشن بانک موردنظر بارگذاری کنید و ارائه نسخه فیزیکی آن‌ها مورد نیاز نیست.

اگر سؤالتان این است که برای افتتاح حساب آنلاین چه مدارکی را باید بارگذاری کنید، لیست زیر را بخوانید:

 • ثبت مشخصات و اطلاعات شناسنامه
 • آپلود تصویر پشت و روی کارت ملی یا شناسنامه
 • آپلود عکس سلفی بدون عینک و با حجاب کامل (برای خانم‌ها)
 • ثبت آدرس منزل
 • ثبت اطلاعات تماس
 • ثبت امضای دیجیتال
 • بارگذاری ویدیو یا فایل صوتی

ثبت اطلاعات خواسته‌شده و بارگذاری مدارک مورد نیاز معمولاً چندان زمان‌بر نیست. البته سرعت اینترنت شما هم در انجام این فرایند تأثیرگذار است و گاهی هم شاید اختلالاتی در وب‌سایت یا اپلیکیشن بانک‌ها وجود داشته باشد اما در عموم موارد، ارائه اطلاعات و مدارک کمتر از ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.

مراحل افتتاح حساب بانکی غیرحضوری

در مورد مراحلی که برای افتتاح حساب آنلاین یک به یک باید پشت سر بگذارید تفاوت‌هایی میان پلتفرم‌های مربوط به بانک‌های مختلف وجود دارد اما کلیت این مراحل میان بانک‌های مختلف تقریباً یکسان است. به همین دلیل، مراحلی که برای باز کردن حساب بانکی به روش غیرحضوری در این بخش ذکر می‌کنیم، ممکن است دقیقاً در همه اپلیکیشن‌ها یا سایت‌های بانکی به همین ترتیب نباشد.

با وجود این، به‌طور کلی باید مراحلی را که در ادامه ذکر شده است، طی کنید تا بتوانید حساب بانکی باز کنید:

 • اپلیکیشن بانکی را نصب کنید/وارد وب‌سایت بانک موردنظر شوید
 • کد ملی و شماره موبایلی را که به نام خودتان است، وارد کنید
 • کد فعال‌سازی را که برای شما پیامک شده، وارد کنید
 • در بخش خدمات سایت/اپلیکیشن گزینه «افتتاح حساب» را انتخاب کنید
 • اطلاعات هویتی کارت ملی و شناسنامه خود را وارد کنید
 • تلفن ثابت، کد پستی و آدرس محل سکونت خود را ثبت کنید
 • بعد از وارد کردن اطلاعات، تمام اطلاعاتتان را بررسی کنید و در صورت صحت آن‌ها را تأیید کنید
  • نوع حساب موردنظرتان را انتخاب کنید
 • عکس سلفی تمام‌رخ و واضح خود (با پس‌زمینه روشن) را بارگذاری کنید
 • آپلود تصویر پشت و روی کارت ملی یا صفحه اول شناسنامه
 • ویدیوی خود در حال خواندن جمله نشان داده‌شده در تصویر را ضبط کنید
 • امضای الکترونیک خود را ثبت کنید

پس از ثبت تمامی این اطلاعات و بارگذاری مدارک، پیامی مبنی بر این که ثبت نام شما با موفقیت انجام شد دریافت می‌کنید. در ادامه، یک کد رهگیری به شما نمایش داده می‌شود و پس از آن پیغام افتتاح حساب همراه با شماره حساب به شما نمایش داده شده یا برایتان پیامک می‌شود. به این ترتیب، حساب بانکی شما افتتاح می‌شود. اگر این حساب دارای کارت بانکی باشد زمان تحویل را انتخاب می‌کنید و کارتتان در موعد مقرر به آدرسی که انتخاب می‌کنید، ارسال خواهد شد.

هزینه افتتاح آنلاین حساب بانکی

افتتاح حساب بانکی به شیوه آنلاین و غیرحضوری هزینه‌ای ندارد. شما با ثبت اطلاعاتی که بانک از شما درخواست کرده، آپلود مدارک مورد نیاز و پشت سر گذاشتن مراحل افتتاح حساب می‌توانید در بانک موردنظرتان حساب باز کنید و برای این کار به صرف هزینه احتیاج ندارید.

سوالات متداول زومیت

 • در کدام بانک‌ها امکان افتتاح آنلاین حساب بانکی وجود دارد؟

  بانک‌های آینده، بلوبانک، بانکینو، گردشگری، پارسیان، رسالت، تجارت و مهر ایران امکان افتتاح حساب به شیوه کاملاً آنلاین را دارند.

 • مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب به شیوه غیر حضوری چیست؟

  ثبت اطلاعات شناسنامه، بارگذاری تصویر کارت ملی یا شناسنامه، بارگذاری تصویر سلفی، بارگذاری ویدیو یا فایل صوتی، ثبت امضای دیجیتال، ثبت اطلاعات تماس و ثبت آدرس پستی.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات