ثبت سفارش تجهیزات ضروری زیرساختی فناوری اطلاعات متوقف شد

جمعه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۰
مطالعه 5 دقیقه
هیات مدیره سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ممنوعیت وارادت کالاهایی مانند CPU، سرور، لپ‌تاپ، تبلت، استوریج، هارد دیسک، روتر و... را شوخی دانست و خواستار رسیدگی سریع به این موضوع شد.
تبلیغات

محمدباقر اثنی ‌عشری، رئیس هیات مدیره‌ی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای (نصر) از رد شدن ثبت سفارش برخی کالاهای متداول حوزه‌ی  فناوری اطلاعات از جمله سرور، پردازنده، تجهیزات ذخیره‌‏سازی و... خبر داد. به‌گفته‌ی او ثبت سفارش این کالاها پیش از این طبق روالی که وجود داشت انجام می‌شد اما اکنون به دلیل «موجود بودن نمونه‌ی تولید داخلی» رد شده است. او دلیل ذکر شده برای عدم سفارت کالاهای حوزه‌ی فناوری اطلاعات را تعجب‌برانگیز خواند و با ارسال نامه‌ای به مدیرکل صنایع برق و الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به این موضوع اعتراض کرد و خواستار بازبینی شد.

رئیس هیات مدیره‌ی سازمان نصر می‌گوید در روزهایی که شیوع ویروس کرونا در کشور باعث افزایش دورکاری و ارائه‌ی خدمات آموزشی از راه دور شده تقاضا برای تهیه‌ی تجهیزات زیرساختی حوزه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز افزایش پیدا کرده است. او همچنین می‌گوید به دلیل نیاز بازار به این مدل کالاها ادامه‌ی ممنوعیت ثبت سفارش، باعث افزایش قاچاق این مدل کالاها در بازار می‌شود. اثنی ‌عشری در پایان نامه‌ی خود خواستار برگزاری جلسه‌ای به‌صورت حضوری یا غیرحضوری در اسرع وقت با نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت شد تا تمامی ابعاد آن مورد بررسی قرار بگیرد.

این تصمیم در پی گزارشی گرفته شده است که در آن حسین مدرس خیابانی، قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت به کنترل واردات تأکید کرده بود. او واردات را در سه گروه اصلی کالای اساسی، مواد اولیه و ماشین‌آلات تقسیم کرد و گفت واردات هر ماشین‌آلات یا قطعه‌ای که در داخل، توان تولید آن وجود دارد باید ممنوع شود. او هدف از پیاده‌سازی ممنوعیت را صیانت از منابع ارزی محدود کشور و همچنین حمایت از تولید داخلی عنوان کرد.

در همین راستا، حمید توسلی، عضو هیات مدیره و کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی می‌گوید عدم واردات تجهیزات سخت‌افزاری آسیب جدی به زیرساخت‌های کشور و کسب‌وکارهای فعال این حوزه وارد خواهد کرد و همچنین اعتراض شرکت‌های تأمین‌کننده و فعالان حوزه‌ی فناوری را به‌همراه خواهد داشت. او در مورد اهمیت واردات تجهیزات ضروری زیرساختی فناوری اطلاعات گفت:

توسلی در ادامه CPU را مثال زد و گفت تولید این قطعه به‌طور انحصاری در اختیار دو شرکت در دنیا است و درحال‌حاضر ایران شرایط تولید این قطعه را ندارد. او در ادامه گفت تجهیزات سخت‌افزاری ضروری هستند و واردات آن‌ها اولویت بالایی دارد؛ اگر با نبود این زیرساخت‌ها یک روز اینترنت قطع شود هرج‌ومرج وسیعی در سطح کشور رخ خواهد داد. او در ادامه از دولت و وزارت صنایع خواست این موضوع را جدی بگیرند و حتی اگر اشتباهی در ارسال این دستورالعمل رخ داده است آن را اصلاح کنند. او گفت:

توسلی در ادامه به تعدیل نیروی شرکت‌ها و مهاجرت نیروهای کار متخصص و ارزشمند از کشور در پی چنین تصمیم‌هایی اشاره کرد و گفت این موضوع تعطیلی شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی را به‌همراه خواهد داشت و این موضوع باری بر دوش دولت خواهد بود. به‌گفته‌ی او خرید آنلاین، برگزاری جلسات آنلاین و تاکسی‌های اینترنتی که اشتغال زیادی ایجاد کرده است بدون زیرساخت سخت‌افزاری ممکن نیست.

عضو هیات مدیره و کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی در ادامه گفت عدم ثبت سفارش تجهیزات زیرساختی فناوری اطلاعات، علاوه‌بر شرکت‌های سخت‌افزاری شرکت‌های نرم‌افزاری را نیز با مشکل مواجه خواهد کرد. به‌گفته‌ی او زیرساخت‌های بانکداری هم تحت تأثیر قرار خواهند گرفت و بانکداری الکترونیک با مشکلات بزرگی مواجه خواهد شد. او گفت:

توسلی در پایان گفت صدور چنین بخشنامه‌هایی نه‌تنها باعث رانت می‌شود بلکه پیشرفت و توسعه‌ی کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به‌گفته‌ی او بعد از بحران کرونا، دنیا به سمت انقلاب صنعتی چهارم حرکت خواهد کرد و همه‌ی کشورهای دنیا دنبال تهیه‌ی تجهیزات هوش مصنوعی خواهند بود. او همچنین خواستار برگزاری جلساتی با وزیر ارتباطات و وزارت صنعت شد تا بتوان تمامی ابعاد این تصمیم‌گیری را بررسی کرد و اصلاحات لازم را انجام داد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات