پرتاب ماهواره ظفر به فضا ۸ دقیقه طول می‌کشد

پرتاب ماهواره ظفر به فضا ۸ دقیقه طول می‌کشد

ماهواره‌بر سیمرغ که ماهواره ظفر را به فضا پرتاب خواهد کرد، به پایگاه شهر سمنان منتقل شد.

روز گذشته، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، با انتشار توییتی در حساب توییتر خود از منتقل شدن ماهواره‌بر سیمرغ به سایت فنی پایگاه فضایی امام خمینی (ره) در سمنان خبر داد.

جهرمی درباره‌ی ارزش تصاویر ارسالی این ماهواره نیز در پاسخ‌های زیر توییت خود گفت:

ارزش تصاویر ارسالی این ماهواره بیش از ۱۰ میلیون یورو است. یعنی اگر تصاویر را بخواهیم بخریم و به ما بدهند و تحریم را بهانه نیاورند باید این مبلغ را پرداخت کنیم.

پیشتر گفته شد که ماهواره ظفر تا پیش از پایان یافتن ایام دهه‌ی فجر به فضا پرتاب خواهد شد و احتمال موفقیت آن هم بالا است؛ بااین‌حال و به‌گفته‌ی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی، همه‌ی کشورهای پرتاب‌کننده ماهواره عملیات‌های ناموفق را تجربه کرده‌اند و به‌ویژه در ۱۰ سال نخست به‌کارگیری این فناوری، احتمال موفقیت کمتر از ۴۰ درصد است.

مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران درارتباط‌با توسعه‌ی ایستگاه پرتاب‌های فضایی در کشور به‌جز پایگاه امام خمینی (ره) در توییتی اشاره کرد که چابهار، گام بعدی است.

سیمرغ

تصویر از لینک اصلی

وی در راستای توسعه‌ی زیرساخت‌های فضایی گفت:

مرکز فضایی ماهدشت و قشم توسعه داده شد. پس از دو سال مطالعات مکان‌یابی و بررسی‌ فنی، مناطق سلماس و چناران برای احداث ایستگاه کنترل و دریافت داده‌های ماهواره‌ای نهایی شد. #خبر_خوب : آغاز عملیات اجرایی احداث دو مرکز فضایی سلماس و چناران از هفته آینده

براری درباره‌ی ایستگاه‌هایی که برای رصد ماهواره ظفر مهیا شده است نیز اذعان کرد:

احمد حسینی، سخنگوی گروه فضایی سازمان هوافضای وزارت دفاع درارتباط با آماده‌سازی ماهواره‌بر در پایگاه گفت:

مراحل اولیه آماده‌سازی ماهواره‌بر سیمرغ در سایت فنی پایگاه فضایی امام خمینی (ره) شروع شده و انشاء‌الله در آینده نزدیک به سایت پرتاب موجود در این پایگاه منتقل خواهد شد.

با توجه به فرآیند پیچیده‌ی پرتاب ماهواره، هرگونه اطلاع‌رسانی از مراحل آماده‌سازی ماهواره‌بر سیمرغ و زمان پرتاب ماهواره ظفر، توسط گروه فضایی وزارت دفاع انجام خواهد شد.

فرایند آماده‌سازی و پرتاب ماهواره ظفر ازطریق صداوسیما پخش زنده خواهد شد.

منبع زومیت
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده