تلاش هند برای برقراری ارتباط با چاندرایان ۳ تاکنون ناموفق بوده است

یک‌شنبه ۲ مهر ۱۴۰۲ - ۲۳:۵۰
مطالعه 1 دقیقه
پخش زنده فرود فضاپیمای چاندرایان ۳ در احمدآباد هند
ماه‌نشین و ماه‌نورد چاندرایان ۳ برای مقاومت در برابر سرمای شدید شبانگاه ماه طراحی نشده‌اند. اما هند خوش‌بین است که فضاپیماها دوباره بیدار شوند.
تبلیغات

مهندسان سازمان پژوهش‌های فضایی هند (ایسرو) از اواخر هفته‌ی گذشته تلاش‌هایی را برای بیدار کردن ماه‌نشین و ماه‌نورد چاندرایان ۳ از خواب شبانه پس از دو هفته یخبندان قمری آغاز کردند. ایسرو روز جمعه در ایکس‌ (توییتر سابق) اعلام کرد که با وجود این تلاش‌ها، هنوز هیچ سیگنالی از کاوشگران خود دریافت نکرده است.

ایسرو به تلاش‌های خود برای بیدارکردن فضاپیماهای قمری‌اش تا غروب بعدی ماه در ۶ اکتبر ادامه خواهد داد. بااین‌حال شریدهارا سومنات، مدیر ایسرو می‌گوید معلوم نیست ارتباط با ابزارهای چاندرایان ۳ چه زمانی برقرار خواهد شد.

فضاپیمای چاندرایان ۳ یکم شهریور در نزدیکی قطب جنوب ماه فرود آمد و هند را به چهارمین کشور پس از ایالات متحده، روسیه و چین تبدیل کرد که قمر زمین را فتح می‌کند. ماه‌نشین ماموریت به نام ویکرام اندکی بعد از رسیدن به مقصد، ماه‌نوردی کوچک به نام پراگیان را روی سطح قمری مستقر کرد.

دو طول دو هفته‌ی بعد از فرود، پراگیان محوطه‌ی اطراف خود را کاوش کرد و تصاویری را به زمین فرستاد؛ درحالی‌که ویکرام مجموعه‌ای از آزمایش‌های علمی ازجمله اندازه‌گیری دمای لایه‌ی فوقانی رگولیت قمری را انجام داد. این کاوشگر همچنین ترکیب شیمیایی خاک ماه را تجزیه‌وتحلیل کرد و ردپایی از گوگرد را یافت؛ کشفی که ممکن است سرنخ‌هایی از فعالیت‌های آتشفشانی در گذشته محسوب شود.

ماه‌نورد پراگیان سپس در دوم سپتامبر تمام ابزارهایش را خاموش کرد و به خواب رفت. ماه‌نشین ویکرام نیز دو روز بعد از کاوش ماه دست کشید و به تبعیت از پراگیان خاموش شد. ایسرو می‌گوید هرچند ماموریت چاندرایان ۳ اهداف اصلی ماموریت خود را برآورده کرده، امیدوار است که دو فضاپیما بتوانند از یخبندان شبانگاه ماه جان سالم به‌در ببرند.

چاندرایان ۳ دومین تلاش هند برای فرود روی ماه بود. فضاپیمای قمری قبلی این کشور به نام چاندرایان ۲ در سال ۲۰۱۹ به دلیل نقص نرم‌افزاری روی ماه سقوط کرد. بااین‌حال، مدارگرد آن ماموریت همچنان درحال مطالعه‌ی ماه از مدار است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات