ناسا چهار نفر را به مریخ فرستاد؛ البته بدون خارج شدن از زمین!

پنج‌شنبه ۸ تیر ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
زمین شنی قرمز سکونتگاه مریخی ناسا شبیه سازی
ناسا چهار نفر را به درون نسخه‌ی شبیه‌سازی‌شده‌ی مریخ فرستاده است و این افراد تا بیش‌از یک سال به محیط عادی زمین برنخواهند گشت.
تبلیغات

چهار فرد به‌صورت داوطلبانه وارد نسخه‌ی شبیه‌سازی‌شده‌ی مریخ در زمین شده‌اند و قرار است ۳۷۸ روز در آنجا بمانند. آن‌ها در زیستگاه مریخی موردبحث با مجموعه‌ای از چالش‌ها مواجه می‌شوند تا ناسا برای ارسال انسان به سیاره‌ی سرخ آماده شود.

شرکت‌کنندگان در این طرح که شامل کلی هستون (دانشمند تحقیقاتی)، راس براک‌ول (مهندس سازه)، نیتن جونز (پزشک اورژانس) و آنکا سلاریو (میکروبیولوژیست نیروی دریایی آمریکا) می‌شوند از بین تعداد زیادی از متقاضیان انتخاب شدند تا بخشی از پروژه‌ی CHAPEA ناسا باشند. مأموریت CHAPEA قرار است در سه مرحله انجام بگیرد. هیچ‌یک از این افراد آموزش‌های فضانوردی را تجربه نکرده‌اند.

اتاق داخلی سکونتگاه مریخی ناسا شبیه سازی

هستون که از سوی ناسا به‌عنوان فرمانده‌ی مأموریت مریخ شبیه‌سازی‌شده انتخاب شده است در جلسه‌ی مطبوعاتی قبل از آغاز مأموریت سخنانی احساسی درباره‌ی اهمیت پرواز فضایی و اکتشاف به زبان آورد. از نگاه او پرواز فضایی نمونه‌ای از بهترین‌ ویژگی‌های بشریت است. هستون همچنین سایر اعضای مأموریت را ستایش کرد و آن‌ها را گروهی شگفت‌انگیز خواند.

بر اساس نوشته‌ی CBS News، اعضای مأموریت مریخ شبیه‌سازی‌شده در ماه اخیر تلاش زیادی انجام داده‌اند تا به آمادگی لازم برسند. هستون می‌گوید حضور در مأموریت CHAPEA 1 اتفاقی بسیار خاص است.

هستون، براک‌ول، جونز و سلاریو بیش‌از یک سال در محیطی شبیه‌به مریخ که در مرکز فضایی جانسون در هیوستون تگزاس احداث شده است کار خواهند کرد. آن‌ها در این ناحیه‌ی ۱۵۸ مترمربعی که با چاپ سه‌بعدی ساخته شده، فعالیت‌های مختلفی شامل پیاده‌روی فضایی شبیه‌سازی‌شده، عملیات‌های رباتیک، پرورش محصولات زراعی، نگهداری از زیستگاه و ورزش انجام خواهند داد.

آزمایشگاه سکونتگاه مریخی ناسا شبیه سازی

زیستگاه مریخی موردبحث از میانگین خانه‌ی خانواده‌های آمریکایی کوچک‌تر است. این ناحیه شامل یک آشپزخانه، اتاق خصوصی برای خدمه و دو حمام است و بخش‌های پزشکی، کاری و تفریحی نیز دارد.

اعضای مأموریت CHAPEA 1 با موانعی که نمونه‌ی آن‌ها ممکن است به هنگام سفر انسان به مریخ به‌وجود بیاید مواجه خواهند شد. پژوهشگران ناسا شرایطی نظیر محدودیت منابع، خرابی تجهیزات، تأخیرهای ارتباطی و عوامل استرس‌زای محیطی را شبیه‌سازی خواهند کرد.

ناسا می‌گوید نسخه‌ی شبیه‌سازی‌شده‌ی مریخ به این سازمان کمک می‌کند که سراغ جمع‌آوری اطلاعات عملکرد شناختی و فیزیکی انسان به‌هنگام حضور در مریخ برود. بدین ترتیب ناسا متوجه می‌شود که مأموریت‌های طولانی‌مدت در سیاره‌ی سرخ ممکن است چه آثاری روی خدمه بگذارد.

CHAPEA 1 اولین مأموریت از سه مأموریتی است که هر کدام یک سال طول خواهند کشید. ناسا می‌گوید اطلاعات جمع‌آوری‌شده در این سه مأموریت به‌همراه اکتشافاتی که در اطراف ماه انجام می‌گیرد به ارسال نخستین فضانوردان به مریخ کمک خواهد کرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات

نظرات