بروز خرابی حین آزمایش موتور فضاپیمای کرو دراگون اسپیس ایکس

بروز خرابی حین آزمایش موتور فضاپیمای کرو دراگون اسپیس ایکس

فضاپیمای مسافربری کرو دراگون اسپیس ایکس حین آزمایش موتورهای کپسول در کیپ کاناورال فلوریدا، به‌دلایل نامعلوم دچار نقص فنی شد.

روز شنبه، نسخه‌ای آزمایشی از کرو دراگون، فضاپیمای مسافربری جدید اسپیس ایکس، در محل فرود در کیپ کاناورال فلوریدا حین آزمایش موتور خراب شد. به‌نقل از خبرگزاری فلوریدا تودی، این حادثه به انتشار حجم عظیمی از دود از تأسیسات اسپیس ایکس در ساحل فلوریدا منجر شد. فضانوردان ناسا قرار بود نخستین پروازشان به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) را در تابستان امسال با این فضاپیما انجام دهند.

سخن‌گوی اسپیس ایکس در بیانیه‌ای گفت:

ابتدای شنبه، اسپیس ایکس در جایگاه آزمایشی‌مان در بخش فرود ۱ در کیپ کاناورال فلوریدا، مجموعه‌ای از آزمایش‌های موتور را روی نسخه‌ای آزمایشی از کرو دراگون انجام داد. این آزمایش‌های اولیه با موفقیت به‌پایان رسیدند؛ اما آزمایش نهایی به اتفاقی غیرعادی در جایگاه آزمایش منجر شد.

واحد فضایی چهل‌وپنجم نیروی هوایی ایالات متحده‌ی آمریکا که بر پرتاب‌ها از کیپ کاناورال نظارت می‌کند، به فلوریدا تودی گفت حادثه‌ی یادشده اکنون مهار شده و به هیچ‌کس آسیبی نرسیده است.

از مدت‌ها پیش، اسپیس ایکس به‌عنوان بخشی از برنامه‌ی خدمه‌ی تجاری ناسا مشغول آزمایش کرو دراگون بوده تا آن را برای ارسال فضانوردان سازمان فضایی به ایستگاه فضایی بین‌المللی آماده کند. در اسفند۱۳۹۷، اسپیس ایکس نخستین‌بار کپسول کرو دراگون را با موفقیت سوار بر راکت فالکون ۹ خود پرتاب کرد و آن را در پروازی آزمایشی به ISS فرستاد. در این مأموریت بدون سرنشین، کپسول فضایی کمتر از یک هفته به ایستگاه فضایی متصل ماند و سپس، با به‌کارگیری مجموعه‌ای از چترهای نجات با موفقیت در اقیانوس اطلس فرود آمد. این پرواز آزمایشی نشان داد کرو دراگون از توانایی لازم برای انجام تمام وظایف اصلی موردنیاز برخوردار است. با موفقیت این مأموریت، گامی مهم در مسیر ارسال افراد به فضا ازطریق کپسول اسپیس ایکس برداشته شد.

از آن زمان تاکنون، اسپیس ایکس در‌حال‌آمادگی برای برداشتن گام بزرگ بعدی، یعنی آزمایش سامانه‌ی فرار اضطراری کرو دراگون بوده است. این کپسول به ۸ موتور کوچک به‌نام سوپردریکو (SuperDraco) مجهز است که می‌توانند در حین پرتاب روشن شوند تا اگر راکت پرتابگر پس از پرتاب دچار خرابی شود، کرو دراگون را از آن جدا کنند. اسپیس ایکس قصد داشت در ژوئن (خرداد یا تیر)، با پروازی سامانه‌ی یادشده را آزمایش کند و در آن، موتورهای روی کپسول را چند دقیقه پس از برخاستن از زمین روشن کند. به‌نقل از منابع آشنا با اسپیس ایکس، این شرکت درصدد آن بود که از همان کپسول کرو دراگونی استفاده کند که در اسفند پرواز کرد و دیروز نیز آزمایش شد. در حادثه‌ی اخیر، اسپیس ایکس مشغول آزمایش موتورهای سوپردریکو بود؛ بااین‌حال، این شرکت به‌طورمشخص اعلام نکرد دلیل خرابی چه بود.

Crew Dragon / کرو دراگون

کپسول کرو دراگون پس از اتمام نخستین پرواز آزمایشی در اسفند در اقیانوس اطلس فرود آمد

اسپیس ایکس می‌گوید به‌کمک ناسا درحال‌بررسی مشکل پیش‌ آمده است. این شرکت در بیانیه‌ی خود گفت:

اطمینان از اینکه سامانه‌های ما به استانداردهای دقیق ایمنی دست پیدا می‌کنند و حوادث نامعمول، نظیر رخداد اخیر، پیش از پرواز شناسایی شوند، دلایل اصلی انجام آزمایش‌ها به‌شمار می‌روند. تیم‌های ما مشغول تحقیق و همکاری نزدیک با ناسا هستند.

جیم برایدنستاین، مدیر ناسا، نیز در توییتر تأیید کرد که این سازمان در‌حال‌بررسی حادثه است. همان‌طورکه اسپیس ایکس دلیل حادثه‌ی اخیر را بررسی می‌کند، احتمال دارد زمان‌بندی انجام پروازها را نیز تغییر دهد. در‌همین‌حال، بوئینگ، دومین شریک خدمه‌ی تجاری ناسا، قصد دارد فضاپیمای مسافربری‌اش به‌نام سی‌اس‌تی ۱۰۰ استارلاینر را نخستین‌بار در اوت۲۰۱۹ بدون سرنشین پرتاب کند. کپسول بوئینگ احتمالا نخستین پرواز سرنشین‌دارش را در حوالی تاریخی نامعلوم پیش از پایان سال جاری میلادی انجام خواهد داد. پیش از رویداد اخیر، اسپیس ایکس قرار بود نخستین پرواز سرنشین‌دار فضاپیمای مسافربری را از خاک آمریکا پرتاب کند؛ اما به‌نظر می‌رسد زمان‌بندی دو شرکت اکنون بیشتر به یکدیگر نزدیک شده است.

منبع theverge
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده