پس از کروم، مرورگر ویوالدی هم به نسخه آرم ویندوز آمد

پنج‌شنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ - ۲۳:۰۰
مطالعه 1 دقیقه
مرورگر ویوالدی
نسخه‌ی آزمایشی مرورگر ویوالدی برای ویندوز مبتنی‌بر آرم منتشر شد. مدتی قبل شاهد انتشار کروم برای این پلتفرم بودیم.
تبلیغات

رونمایی از پردازنده‌ی اسنپدراگون ایکس الیت باعث شده است که توجه به پلتفرم Windows on Arm در چند ماه گذشته به‌طور قابل توجهی افزایش یابد و حالا وقت آن رسیده که مرورگر ویوالدی نیز با انتشار پیش‌نمایش نسخه‌ی جدید خود به این عرصه وارد شود.

پیوستن ویوالدی به آرم درحالی رخ می‌دهد که چند روز پیش نسخه‌ی نهایی مرورگر کروم برای پردازنده‌های آرم منتشر شد. نسخه‌ی بومی مرورگر اج نیز از مدت‌ها قبل دردسترس کامپیوترهای مبتنی‌بر آرم قرار گرفته بود.

ردموندی‌ها از سال ۲۰۱۶ با پروژه‌ی Windows on Arm سفر دشواری را آغاز کردند و هنوز تعداد کمی از نرم‌افزارها به‌صورت بومی روی معماری آرم اجرا می‌شوند و تعداد اندک پردازنده‌های جذابی که تاکنون برای این پلتفرم معرفی شده‌اند باعث کاهش علاقه‌ی مشتریان و توسعه‌ نیافتن نرم‌افزارها شده است.

به‌نظر می‌رسد که از زمان معرفی پردازنده‌ی اسنپدراگون ایکس الیت توسط کوالکام که به‌زودی عرضه خواهد شد، محاسبات دچار تغییر شده‌اند. این پردازنده در حال حاضر یکی از قدرتمندترین تراشه‌ها برای لپ‌تاپ‌های ویندوزی است که برخی مدل‌های پردازنده اینتل و تراشه‌ی M2 اپل در کلاس خود را پشت سر می‌گذارد.

اسنپدراگون ایکس الیت پس از رونمایی با پشتیبانی بی‌سابقه‌ای از سوی توسعه‌دهنگان نرم‌افزاری مواجه شد. کوالکام اعلام کرد که DaVinci Resolve، یکی از بهترین نرم‌افزارهای ویرایش ویدیو، نسخه‌ی بومی آرم خواهد داشت که بسیار تحسین‌برانگیز است.

نسخه‌ی پیش‌نمایش جدید ویوالدی با شماره‌ی ۳۳۲۹٫۷ به‌صورت آزمایشی به پشتیبانی از Windows on Arm می‌پردازد. تیم توسعه هشدار داده است که این نسخه هنوز به‌طور کامل بررسی نشده و احتمالاً همراه با ناپایداری خواهد بود. انتظار می‌رود که در به‌روزرسانی‌های بعدی ایرادات آن برطرف شوند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات