نسخه جدید واتساپ دسکتاپ برای ویندوز منتشر شد

سه‌شنبه ۲۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۰
مطالعه 2 دقیقه
نسخه‌ی بازطراحی‌شده‌ی واتساپ دسکتاپ برای ویندوز ۱۰ و ۱۱ دردسترس قرار گرفت. این نسخه از زبان طراحی برنامه‌های پلتفرم یونیورسال ویندوز پیروی می‌کند.
تبلیغات

مدت‌ها پیش شایعه‌ای مبنی بر این منتشر شد که واتساپ درحال کار روی نسخه‌ی جدید اپلیکیشن دسکتاپ خود است. امروز وب‌سایت ALumia به نسخه‌ی درز پیداکرده‌ی آن دست پیدا کرد و ساعاتی بعد این نسخه به صورت رسمی در مایکروسافت استور قرار گرفت. نسخه جدید اپلیکیشن دسکتاپ واتساپ ویژگی‌های جدیدی برای کاربران ویندوز ۱۰ و ۱۱ به ارمغان می‌آورد. افزون براین، رابط کاربری آن دچار تحولاتی شده و اکنون با زبان طراحی ویندوز هم‌خوانی بیشتری دارد.

اگر با نسخه‌ی سنتی واتساپ دسکتاپ کار کرده باشید احتمالا از تجربه کاربری آن خاطره‌ی خوشی نخواهید داشت. درواقع این نسخه تاحد زیادی مبتنی بر وب بوده و بر مبنای فریم‌ورک «الکترون» توسعه داده شده است. فریم‌ورک الکترون به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا اپلیکیشن‌های تحت‌وب را در قالب برنامه‌های بومی به اجرا دربیاورند اما این‌ عمل، کارایی برنامه را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. اکنون واتساپ به پلتفرم UWP روی آورده است، گرچه برای عرضه این نسخه کمی دیر شده است چرا که طبق اخبار گذشته، مایکروسافت پلتفرم یونیورسال را کنار گذاشته و حتی توسعه‌دهندگان را به مهاجرت از این پلتفرم تشویق کرده است، با این وجود نسخه‌ی جدید پیشرفت چشمگیری در عملکرد و تجربه‌ی کاربری داشته است.

بهره‌گیری از زبان XAML برای نسخه‌ی جدید واتساپ، نتایج مثبتی چون راه‌اندازی فوق‌العاده سریع‌تر و هماهنگی بیشتر با عناصر و المان‌های گرافیکی ویندوز را به دنبال داشته است. همچنین در این نسخه از جلوه‌ی گرافیکی Mica که تصویر زمینه‌ی ویندوز را در برنامه‌ها به صورت مات بازنشر می‌دهد، استفاده شده است. ناگفته نماند که سایر عناصر گرافیکی این نسخه بیشتر به زبان طراحی اپلیکیشن‌های بومی ویندوز ۱۰ شباهت دارند. احتمال می‌رود در به‌روزرسانی‌های آینده، هماهنگی آن با زبان طراحی جدید ویندوز ۱۱ بیشتر شود.

علاوه بر تغییرات ظاهری، ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید نیز به این نسخه افزوده شده است و اکنون از تعداد بیشتری از گزینه‌ها و تنظیماتی که در نسخه‌های موبایل وجود دارند، پشتیبانی می‌کند؛ به عنوان مثال تنظیمات حریم شخصی، تنظیمات دانلود خودکار فایل‌ها، شخصی‌سازی اعلان‌ها و امکان انتخاب صدای اعلان مجزا برای هر گفتگو، امکان حذف یا آرشیو گفتگو‌ها با یک کلیک و امکان راه‌اندازی واتساپ در هنگام روشن شدن دستگاه بخشی از امکانات نسخه‌ جدید هستند.

یکی دیگر از تغییرات مهم این نسخه، امکان دریافت اعلان‌ها در صورت بسته بودن اپلیکیشن است. به لطف بهره‌گیری از پلتفرم اپلیکیشن‌های بومی ویندوز این امکان برای کاربران فراهم شده است. افزون بر این، پشتیبانی از Windows Ink برای ترسیم روی عکس‌ها اضافه شده است. این نسخه همچنین با قابلیت جدید واتساپ برای اتصال چندین دستگاه به صورت هم‌زمان سازگاری دارد و از تماس‌های صوتی و ویدئویی پشتیبانی می‌کند.

نسخه جدید واتساپ هم‌اکنون در فاز بتا قرار دارد و ممکن است دارای مشکلاتی باشد. بنابراین برای استفاده روزمره توصیه نمی‌شود. برای آزمایش این نسخه آن را از مایکروسافت استور دریافت کنید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات

تبلیغات