اپلیکیشن موبایل توییتر به امکان آپلود تصاویر 4K مجهز می‌شود

اپلیکیشن موبایل توییتر به امکان آپلود تصاویر 4K مجهز می‌شود

آخرین به‌روزرسانی اپلیکیشن موبایل توییتر در اندروید و iOS، امکان آپلود تصاویر 4K را فراهم می‌کند و نحوه‌ی نمایش عکس‌ها در تایم‌لاین را تغییر می‌دهد.

توییتر (Twitter) قابلیتی برای نسخه‌ی اندروید و iOS اپلیکیشن خود ارائه کرده است تا امکان آپلود کردن تصاویر با وضوح بالاتر را ارائه بدهد. این قابلیت که ظاهرا وابسته ‌به به‌روزرسانی اپلیکیشن نیست و بر سرورها اعمال می‌شود، نحوه‌ی نمایش تصاویر در تایم‌لاین توییتر را نیز تغییر می‌دهد.

براساس گزارش GSMArena، هر دو نسخه‌ی اپلیکیشن توئیتر از این پس می‌توانند تصاویر 4K را در این شبکه‌ی اجتماعی آپلود کنند. در حال حاضر نسخه‌ی وب توییتر تصاویر را با حداکثر وضوح ۴۰۹۶ در ۴۰۹۶ پیکسل آپلود می‌کند و ظاهرا قابلیت جدید نسخه‌های موبایل به همین موضوع مرتبط است. پیش‌تر این محدودیت 2K یا ۲۰۴۸ در ۲۰۴۸ پیکسل بود.

برای فعال‌سازی امکان آپلود با وضوح بالاتر لازم است وارد منوی تنظیمات و سپس بخش Privacy و Data usage شوید و گزینه‌ی High-quality images را که به‌صورت پیش‌فرض روی حالت Never قرار گرفته است، به Mobile data & Wi-Fi یا Wi-Fi only تغییر بدهید. با اعمال این تغییر، اپلیکیشن توییتر تصویر را پیش از آپلود کردن، کمتر فشرده می‌کند تا وضوح نهایی بیشتر باشد. البته هم‌زمان حجم تصویر آپلودشده و زمانی‌ که برای آپلود آن باید صرف کنید افزایش می‌یابد. 

کارشناس GSMArena می‌گوید برای بررسی قابلیت جدید، دو بار (با و بدون فعال بودن حالت 4K) تصویری با وضوح ۴۰۹۶ در ۴۰۹۶ پیکسل از طریق اپلیکیشن iOS در توییتر آپلود کرده و یک‌ بار از طریق نسخه‌ی وب توییتر، اقدام مشابهی انجام داده است. براساس گفته‌ی او، هنگام غیرفعال ‌بودن حالت 4K تصویر نهایی فشرده شد و وضوح آن به 2K کاهش پیدا کرد. حالت 4K از طریق فشرده‌سازی عکس حجم آن را کاهش داد؛ اما وضوح 4K را حفظ کرد. نسخه‌ی وب توییتر از این حیث بهترین عملکرد ممکن را از خود برجای گذاشت؛ زیرا نه‌تنها وضوح بلکه حجم فایل را حفظ کرد. نسخه‌ی وب توییتر تصاویری که کم‌حجم‌تر از پنج مگابایت باشند فشرده نمی‌کند. 

دوربین اکثر گوشی‌های هوشمند وضوحی بالاتر از محدودیت توییتر ارائه می‌دهد؛ بنابراین هر تصویری که با گوشی در توییتر آپلود کنید کیفیتش پایین خواهد آمد؛ اما اکنون می‌توانید این تصاویر را با وضوح بسیار بالاتر از قبل مشاهده کنید. 

توییتر همچنین نحوه‌ی نمایش تصاویر را در تایم‌لاین تغییر می‌دهد. قبلا صرف‌ نظر از جهت عکس، توییتر همواره عکس‌ها را به‌صورت پیش‌فرض در حالت Landscape نمایش می‌داد. آن روش به مدل‌های یادگیری ماشین متکی بود تا سوژه‌ی اصلی تصویر را در پنجره‌ای که به‌نوعی تصویر اصلی را کراپ می‌کرد قرار بدهد.

از این پس اپلیکیشن توییتر نسخه‌ی کامل عکس را در تایم‌لاین به ‌نمایش درمی‌آورد. ممکن است محدودیتی برای طول تصاویر در نظر گرفته شده باشد. ظاهرا این قابلیت هنوز به‌صورت گسترده در دسترس قرار نگرفته است. 

به ‌نظر می‌رسد که توییتر فعلا قصد ندارد اقدامی جدی برای بالا بردن وضوح ویدئوهای آپلودشده در این شبکه‌ی اجتماعی انجام بدهد. اپلیکیشن موبایل توییتر در حال حاضر ویدئوها را با حداکثر وضوح 720p آپلود می‌کند و به سیستم فشرده‌سازی بسیار قوی متکی است. در مقایسه با عکس، ویدئو داده‌ی بیشتری نیاز دارد و به‌ همین دلیل بالا بردن وضوح ویدئوهای آپلودشده قطعا کار سخت‌تری است؛ حداقل بدون رفتن سراغ کدک‌های بهینه‌تری مثل AV1 و VVC. 

منبع gsmarena
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده