سرعت افزایش تعداد کاربران اشتراکی اپل موزیک، ۲.۵ برابر بیشتر از اسپاتیفای است

سرعت افزایش تعداد کاربران اشتراکی اپل موزیک، ۲.۵ برابر بیشتر از اسپاتیفای است

آن‌طور که معلوم است، روز‌به‌روز به محبوبیت اپل موزیک افزوده می‌شود و افراد بیشتری به تهیه‌ی اشتراک ماهانه در این سرویس استریم موسیقی، علاقه نشان می‌دهند.

اپل موزیک سرویس اختصاصی شرکت اپل برای علاقه‌مندان به دنیای موسیقی است که حدودا سه سال از آغاز به کار رسمی آن می‌گذرد؛ ظاهرا سرعت این سرویس در جذب کاربران اشتراکی به‌طرز قابل‌توجهی بیشتر از اسپاتیفای شده است و روز‌به‌روز شاهد استقبال بیشتری از آن هستیم.

جین مانستر، از تحلیلگران موسسه‌ی لوپ ونچرز، در گزارشی که برای وب‌سایت اپل اینسایدر ارسال کرده، به تشریح سرعت رشد سرویس اپل موزیک می‌پردازد:

تحقیقات ما نشان می‌دهد که سرعت جذب کاربران اشتراکی در اپل موزیک نسبت به اسپاتیفای، تا ۲.۵ برابر بیشتر است. 

مانستر در ادامه‌ی گزارشش، ادعای اخیر تیم کوک مبنی بر محبوبیت بیشتر اپل موزیک نسبت به اسپاتیفای در آمریکای شمالی را تایید می‌کند؛ وی گفته است که تعداد کاربران اشتراکی اپل موزیک در آمریکای شمالی، ۲۱ میلیون نفر است؛ حال آن‌که Spotify در این منطقه، ۲۰ میلیون کاربر اشتراکی دارد. 

این تحلیلگر می‌گوید که بخش اعظم این اتفاق، مدیون سیاست‌های اپل برای حمایت از سرویس استریم موسیقی خودش است. اپل تاکنون از یکپارچه‌سازی سرویس‌های استریم موسیقی شخص ثالث نظیر اسپاتیفای، با دستیار سیری و دیگر ویژگی‌های iOS خودداری کرده و همین موضوع است که باعث شده عده‌ی کثیری از کاربران این سیستم‌عامل به‌سمت Apple Music بروند.

با این‌همه، اپل موزیک هنوز در اول راه است و پتانسیل بیشتری برای رشد دارد. اپل موزیک هم‌اکنون ۵۰ میلیون مشترک در سراسر دنیا دارد و انتظار می‌رود که این رقم رفته‌رفته افزایش یابد. گرچه اسپاتیفای در حال حاضر محبوب‌ترین سرویس استریم موسیقی در دنیا است؛ اما نکته‌ی حائز اهمیت این است که سهم این سرویس از بازار استریم، طی چند سال اخیر از ۶۵ درصد به ۶۲ درصد کاهش یافته است. حال آن‌که در همین بازه‌ی زمانی، سهم اپل موزیک از ۳۰ درصد به ۳۴ درصد رسیده است. خاطرنشان می‌کنیم که سهم سرویس پاندورا با کاهشی ۲ درصدی مواجه شده و از ۶ درصد به ۴ درصد رسیده است.

اسپاتیفای / Spotify

اپلیکیشن اسپاتیفای

یکی از برتری‌های اسپاتیفای نسبت به اپل موزیک، این است که این سرویس روی هر دو سیستم‌عامل اندروید و iOS به‌خوبی و بدون کمترین مشکلی کار می‌کند. گرچه اپل موزیک مدتی است که برای اندروید اتو نیز در دسترس قرار گرفته است؛ اما آمارها نشان می‌دهند که ۹۵ درصد از ۴۵ میلیون مشترک این سرویس، از دستگاهی با سیستم‌عامل iOS استفاده می‌کنند. کاربران اندرویدی دلایل متعددی برای عدم استفاده از اپل موزیک روی دستگاه‌شان دارند؛ اکثر ویژگی‌های کاربردی این سرویس نظیر یکپارچه‌بودن با دستیار سیری یا همگام‌سازی با هوم‌پاد در اندروید از کار می‌افتند.

حقیقت مهمی که این تحلیلگر در گزارشش به‌آن اشاره نکرد، این است که اسپاتیفای برخلاف اپل موزیک، در کنار سرویس اشتراکی‌اش، دارای یک نسخه‌ی رایگان است که کاربران در آن ملزم به‌پرداخت هیچ‌گونه هزینه‌ای نیستند و برخی محدودیت‌ها نظیر عدم توانایی دانلود موسیقی برای‌شان اعمال می‌شود. 

گفتنی است که تعداد کاربران اسپاتیفای در سراسر دنیا به ۱۸۰ میلیون نفر می‌رسد که ۸۳ میلیون نفر از آن‌ها، سرویس اشتراکی دارند.

دیدگاه شما در این مورد چیست؟ شما از کدام سرویس استفاده می‌کنید؟

منبع appleinsider
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده