برندگان مسابقه عکاس سال نجوم ۲۰۲۱ رصدخانه سلطنتی گرینویچ

سه‌شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ - ۰۹:۰۰
مطالعه 9 دقیقه
آثار برندگان سیزدهمین مسابقه سالانه عکاس نجوم سال توسط رصدخانه سلطنتی گرینویچ در فضای مجازی منتشر شد.

رصدخانه سلطنتی گرینویچ، برندگان سیزدهمین مسابقه سالانه عکاس نجوم سال را اعلام کرد. این مسابقه جایزه ۱۰ هزار پوندی (حدود ۱۳,۷۹۳ دلار) را به بهترین اثر انتخاب‌شده که یک عکس زیبا از خورشیدگرفتگی با عنوان «حلقه طلایی/ The Golden Ring» است، اعطا کرد.

به گزارش پتاپیکسل، مسابقه عکاس سال نجوم توسط رصدخانه سلطنتی گرینویچ و با همکاری مجله BBC Sky at Night اداره می‌شود. در سیزدهمین سال برگزاری، برگزارکنندگان این مسابقه می‌گویند بیش از ۴۵۰۰ اثر از ۷۵ کشور جهان دریافت کرد‌ه‌اند. بهترین این عکس‌های استثنایی (برندگان‌، نایب‌قهرمانان، برندگان افتخاری و فهرست کوتاه) در نمایشگاه عکاس سال ستاره‌شناسی در موزه ملی دریانوردی به نمایش گذاشته می‌شوند.

این رقابت در اوایل تابستان امسال، هنگامی که فهرست کوتاه تصاویر ارسالی سال را منتشر کرد، برخی از برترین آثار ارسالی را به اشتراک گذاشت.

این مسابقه شامل ۱۱ دسته کلی است: شفق قطبی، کهکشان‌ها، ماه‌ ما، خورشید ما، مردم و فضا، سیارات، دنباله‌دارها و سیارک‌ها، مناظر آسمانی، ستاره‌ها و سحابی‌ها، بهترین تازه‌وارد و جوان. «حلقه طلایی» توسط شوچانگ دونگ ثبت و به‌عنوان برنده بخش «خورشید ما» و همچنین به‌عنوان تصویر برنده کلی انتخاب شد. این عکس، خورشیدگرفتگی حلقوی را که در ۲۱ ژوئن ۲۰۲۰ در ترکیبی قوی و جوی رخ داد، به تصویر می‌کشد.

در ۲۱ ژوئن ۲۰۲۰ خورشیدگرفتگی حلقوی رخ داد و عکاس اثر برتر مسابقه مذکور مطمئن شد که آن را از دست ندهد. او تصمیم گرفت برای عکاسی به تبت برود؛ زیرا در طول سال هوای آفتابی دارد؛ اما در کسوف حلقوی، ابرهای تیره‌ای در سراسر آسمان وجود خواهند داشت. در عرض یک دقیقه از شروع خورشیدگرفتگی حلقوی، نور خورشید در میان ابرها نفوذ کرد و عکاس به قدری خوش‌شانس بود که توانست آن لحظه را ثبت کند. پس از آن خورشید دوباره ناپدید شد.

در زیر تصاویر برنده از سایر دسته‌ها به همراه شرح تصاویر ارائه‌شده توسط رصدخانه سلطنتی آمده است.

شفق قطبی

رقص چراغ‌های قطبی (Polar Lights Dance) اثر دیمیتری ریبالکا

عکاس اثر برتر این بخش شبی به‌عنوان افسر سوم روی پل کشتی در حال نگهبانی دادن بود که ناگهان متوجه یک نوار سفید در آسمان شد که مانند ماری به او نزدیک می‌شد. او احساس می‌کرد چیزی در هوا وجود دارد و اتفاق بزرگی رخ خواهد داد؛ او فوراً دانست که این همان لحظه‌ای است که منتظرش بود. دوربین خود را برداشت، به کنار پل رفت، موقعیت خود را تنظیم کرد و منتظر ماند. چند دقیقه بعد، آسمان پر از چراغ‌های سبز روشن بود که در تاریکی می‌رقصیدند و همه چیز را سر راه خود درخشان می‌کردند. عکاس احساس کرد مأموریت او این است که این زیبایی را با جهان به اشتراک بگذارد.

کهکشان‌ها

حلقه شیری (The Milky Ring) اثر ژونگ وو

گستره‌ای از گردوغبار کیهانی، ستارگان و سحابی‌ها در امتداد کهکشان راه شیری یک حلقه باشکوه تشکیل می‌دهد که در این تصویر نمایان شده است. این عکس پانوراما کل کهکشان قابل مشاهده از سیاره زمین را پوشش می‌دهد. این اثر جذاب ۳۶۰ درجه است و به پایان رسیدن فرایند ثبت آن دو سال به طول انجامید. برای جمع‌آوری داده‌های تصویر از سایت‌های نیمکره شمالی در چین و سایت‌های نیمکره جنوبی در نیوزلند استفاده شده است. برجستگی مرکز کهکشان، مانند نگینی درخشان در بالای حلقه راه شیری قرار دارد. سیاره درخشان مشتری مانند چراغی، درست در بالای برآمدگی مرکزی و در سمت چپ ستاره غول‌پیکر سرخ آنتارس دیده می‌شود. تقریباً ۱۸۰ درجه آن‌طرف‌تر از مرکز کهکشان در انتهای حلقه، منطقه اطراف Orion را مشاهده می‌کنید. حلقه راه‌ شیری شامل دو کهکشان قابل توجه در آسمان جنوبی است.

ماه ما

فراتر از دست (Beyond the Limb) اثر نیکولاس لفادو

در منظره‌ای که یادآور مأموریت‌های آپولو است، افق ماه با هلال سیاره‌ای تاج‌گذاری شده است. اما این تصویر زمین بر فراز ماه که توسط کاوشگری در مدار ماهواره ما گرفته شده نیست، بلکه زهره است درست قبل از اینکه توسط ماه مخفی شود. ۱۹ ژوئن ۲۰۲۰، این صحنه از زمین در نور روز قابل مشاهده بود. افق ماه در تضاد با هلال درخشان سیاره که توسط ابرهای سفید پوشانده شده، بسیار تاریک به نظر می‌رسد.

مردم و فضا

قرنطینه (Lockdown) اثر دیپال راتنایاکا

در پی قرنطینه کامل انگلستان و محدودیت‌های سفر که ماه‌ها مردم را به دلیل شیوع ویروس کرونا از جابه‌جایی بین شهری منع می‌کرد، عکاسی نجومی مورد توجه عکاس قرار گرفت. این عکس خلاصه سال ۲۰۲۰ است؛ محدودشده اما امیدوار. دختر شش‌ساله عکاس که او نیز علاقه زیادی به عکاسی دارد، حین آماده‌سازی شرایط برای ثبت تصویر حضور داشت. او کنار در نشسته بود و ستاره‌ها را یکی یکی در آسمان به عروسک خود مکس نشان می‌داد. این مسئله به عکاس فرصتی عالی داد او را در قابی قرار بدهد که پیام پشت عکس را منتقل می‌کند.

سیارات، دنباله‌دارها و سیارک‌ها

یک شهاب رنگی چهارضلعی (A Colourful Quadrantid Meteor) اثر فرانک کوشاج

عکاس در آن عصر سرد ژانویه با دو دوست دیگر خود مشغول عکاسی بود. آن‌ها قصد ثبت عکس از شهاب‌سنگ‌ها نداشتند، بلکه کهکشان‌ها و سحابی‌های دور را در نظر گرفته بودند. پس از تنظیم دوربین برای عکاسی از کهکشان‌های لئو تریپل، این عکاس و دوستانش یک شهاب‌سنگ سبز روشن را درست در مقابل چشمانشان دیدند که در حال عبور از جو زمین بود. همه آن‌ها از دیدن شهاب‌سنگ توپ آتشین وحشت داشتند.

پس از اینکه به خودشان آمدند، یکی از دوستان عکاس به دوربین وی اشاره کرد که مستقیما در جهت دنباله‌دار قرار داشت. اما عکاس فکر می‌کرد به هیچ عنوان نمی‌تواند تصویر خوبی از آن ثبت کند؛ زیرا کاملا زوم کرده بود. البته او اشتباه فکر می‌کرد؛ زیرا وقتی دوربین خود را مورد بررسی قرار داد متوجه شد که کامل زوم نکرده است. هنگامی که سعی کرد از دنباله‌دار عکس بگیرد، آن را به طرز عالی قاب‌بندی کرد. درواقع، این اثر باورنکردنی کاملا اتفاقی و بدون برنامه‌ریزی قبلی ثبت شده است.

مناظر آسمانی

تپه‌های لونا (Luna Dunes) اثر جفری لاولس

هلال ماه سوزان در اتمسفر آبی اقیانوسی بر فراز تپه‌های ماسه‌ای آرام و درخشان شناور است و رنگ قرمز غروب خورشید در گرگ‌و‌میش آبی محو شده. این عکاس به اعماق تپه‌های شنی رفت و سرانجام بک‌گراندی که برای این عکس تصور کرده بود پیدا کرد. هنگامی که همه چیز کنار هم قرار گرفت، او به بالا نگاه کرد و هلال ماه درخشان را دید که به‌ زیبایی در آسمان دراز کشیده است. این تصویر که از ترکیب HDR/پرسپکتیو خلق شده، چهار تصویر را با یکدیگر ادغام کرده است. تمام تصاویر همان شب با لنز ۷۰ – ۲۰۰ میلی‌متری و از یک مکان ثابت با سه‌پایه گرفته شده‌اند. تصاویر در فتوشاپ با یکدیگر ترکیب شده‌اند و با هم صحنه‌ای عالی که عکاس در آن شب مشاهده کرد، نشان می‌دهند.

ستارگان و سحابی‌ها

رؤیای کالیفرنیا (California Dreamin’ NGC 1499) اثر تری هنکاک

تصویر سحابی کالیفرنیا، معروف به NGC 1499، طی هفت شب در سال ۲۰۲۱ با استفاده از فیلترهای مختلف، با زمان کل ۱۶٫۱ ساعت، ثبت شد. این سحابی حدود ۱۰۰ سال نوری طول و ۱۰۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد. این سحابی کالیفرنیا نام‌گذاری شده است؛ زیرا به نظر می‌رسد شبیه طرح کلی ایالت کالیفرنیای ایالات متحده آمریکا است. داده‌های خام پردازش و ستاره‌ها با استفاده از ابزاری به نام Starnet حذف شدند. پس از آن ستاره‌هایی که با استفاده از داده‌های RGB (قرمز، سبز و آبی) دارای رنگ طبیعی‌تری بودند، جایگزین موارد قبلی شدند. در این نسخه پالت هابل، هیدروژن آلفا به رنگ سبز، گوگرد یونیزه (SII) به رنگ قرمز و اکسیژن مضاعف یونیزه (OIII) به رنگ آبی نشان داده می‌شوند. رنگ‌های این تصویر واقعی نیستند؛ اما فیلترهای باند باریک بیشتر گازهای پنهان را که در تصویر عادی قابل مشاهده نیستند، آشکار می‌کنند.

بهترین تازه‌وارد

عبور فالکون ۹ (Falcon 9 Soars Past the Moon) از ماه اثر پل اکهارت

چهار ساعت قبل از به پرواز درآمدن فالکون ۹، عکاسی اپلیکیشن Photo Pills را بارگیری، در firclub.io سابسکرایب و تحقیق فشرده‌ای برای درک اپلیکیشن و مشخص کردن مکانی که کمان پرواز با ماه همپوشانی دارد، آغاز کرد. وقتی عکاس به محل پرتاب رسید، دروازه‌ای جلوی او را گرفت. او در نهایت وارد جاده‌ متفاوت تاریکی شد که در آن درختان نمای سکوی پرتاب را محدود می‌کردند. او به‌سرعت محاسبه جدیدی انجام داد تا بتواند مکان بهتری پیدا کند. سپس ماشین خود را پارک کرد و صد فوت در تاریکی دوید تا به مکانی برسد که در آن آسمان روشن‌تر باشد. هنگامی که فالکون ۹ در حال بالا رفتن بود، کج شد و دقیقا روبه‌روی ماه قرار گرفت؛ این همان زمان طلایی بود که عکاس این اثر انتظارش را می‌کشید.

جوان

عکس خانوادگی منظومه شمسی (Family Photo of the Solar System) اثر ژی پو پو وانگ

این تصویری از خورشید، ماه و سیارات منظومه شمسی (به جز زمین) است که در طول سال موش در چین گرفته شده. در این سال خاص، عکاس این اثر بسیار خوش‌شانس بود که توانست تصاویری از این اجرام آسمانی تهیه کند. برای دانش‌آموزی که تنها یک سال است عکاسی نجومی تمرین می‌کند، ثبت چنین اثری این یک موفقیت بزرگ محسوب می‌شود.

همه آثار برنده، نایب‌قهرمان و فهرست کوتاه را می‌توان در وب‌سایت Royal Observatory مشاهده کرد. برندگان سال، به همراه آثار برگزیده و منتخبی از برندگان قبلی در کتاب رسمی مسابقه منتشر می‌شود که برای پیش‌خرید از مغازه‌های Royal Museums Greenwich و به‌صورت آنلاین با قیمت ۲۵ پوند (حدود ۳۵ دلار) در دسترس است.

به نظر شما همراهان زومیت، کدام اثر از دیگر موارد جذاب‌تر است؟ لطفا نام آن را در قسمت نظرات یادداشت کنید.

مطالب مشابه

نظرات