تجربه‌ای متفاوت از عکاسی با فیلترهای آی آر کروم

تجربه‌ای متفاوت از عکاسی با فیلترهای آی آر کروم

عکاسی فرانسوی به کمک شرکت کولارویژن موفق با ساخت فیلتر آی‌آر کروم برای ثبت تصاویر جذاب و مشابه با فیلم‌های آئروکروم کداک شده‌اند.

 استفاده از لنزها و فیلترهای جدید می‌تواند ایده خوبی باشد که شما را از اتلاف وقت برای ویرایش عکس نجات دهد؛ ضمن اینکه تجربه‌ای متفاوت در عکاسی را با ثبت تصاویر متمایز به به ارمغان می‌آورد. یکی از فیلترهای جدیدی که اخیرا  معرفی شده؛ فیلتر IR Chrome است.

فیلم آئروکروم  و پیدایش فیلتر آی آر کروم

فیلم‌  آئروکروم کداک نوعی فیلم مادون قرمز معروف است که به عکاسان برای گرفتن عکس‌هایی متمایز کمک می‌کند. تولید این‌گونه فیلم‌ها از حدود یک دهه‌ی پیش تقریبا متوقف شده و اگر بخواهید حلقه‌ای از این فیلم‌ها را امروز تهیه کنید چیزی نزدیک به ۸۰ دلار برای شما خرج می‌برد. اما راه‌حل جدیدی برای اینکه هم کمتر خرج کنید هم تعداد بيشتری عکس شبیه عکس‌های آئروکروم بگیرید، ابدا‌ع شده و آن استفاده از فیلترهای آی آر کروم است.

irchrom12

عکاس فرانسوی یان فیلیپ به‌همراه شرکت کولاری ویژن، طراح و تولیدکنندگان فیلتر آی آر کروم هستند و توانسته‌اند با دوربین طیف کامل و این فیلتر، ترکیبی متفاوت از طول موج‌های نوری را برای گرفتن عکس‌هایی مشابه آئروکروم ایجاد کنند. (دوربین طیف کامل دوربینی است که فیلتر مسدود کننده مادون قرمز داخلی آن برداشته شده به‌طوری که به نور مادون‌قرمز، فرابنفش و مرئی حساس است.)

filter2

  

فیلیپ یان می‌گوید:

از زمانی‌که عکاسی دیجیتال مادون قرمز بوجود آمد، بسیاری از عکاسان حرفه‌ای تلاش کردند تا با دوربین‌های خود، تصاویری ثبت کنند که مشابه نمونه‌های آئروکروم باشد. برخی توانستند با فیلتر Yellow #12 به آئروکروم نزدیک شوند و بعد از آن ویرایش و ویرایش‌های خسته‌کننده‌ و سنگینی برای رسیدن به تصویر مناسب انجام دهند.

این عکاس فرانسوی در ادامه می‌گوید:

میزان سازی دقیق نتایج کار آسانی نبود. اصلاح حاشیه‌ها، جزئیات کوچک درختان، شاخه و برگ‌های آن‎‌ها کار دشواری بود. هدف ايجاد تصویری به وسیله دوربین بود که دیگر نیاز به میکس کانال‌ها بعد از عکاسی نباشد. فیلیپ پس از یک سال آزمایش به روش سعی و خطا، توانست فیلتر اولیه خود را بسازد و آن را به شرکت کولاری ویژن بدهد. این شرکت هم پس از انجام اصلاحات لازم، به نوبه خود توانست محصول نهایی یعنی فیلتر مادون‌قرمز  آی آر کروم  بسازد.

تست فیلتر آی آر کروم

برای نشان دادن دقت فیلتر، فیلیپ یک فیلم آئروکروم گران‌قیمت را از eBay خرید و به‌صورت هم‌زمان، عکس‌هایی با استفاده از یک دوربین نیکونF3 و فیلم آئروکروم و یک دوربین Canon 6D Mark II با فیلتر آی آر کروم گرفت.

2filter

صفحه‌نمایش دوربین کانن 6D Mark II که فیلتر جدید روی آن سوار شد.

saf

به‌نظر می‌رسد، فیلتر جدید اولین نمونه‌ای است که توانسته عکس‌هایی مشابه آئروکروم بدون نیاز به تغییرات زیاد با فتوشاپ بگیرد. در ادامه چند مقایسه را ببینید.

aero01

فیلم آئروکروم

irch02

فیلتر آی آرکروم

aero033

فیلم آئروکروم

irch033

فیلتر آی آرکروم

 عکس‌های بعدی همه با فیلتر آی آر کروم گرفته شده ببینید.

chrom2

chrom3

irchrom3

irchrom5

chrom9

irchrom6

irchrom7

از ويژگی‌های این فیلتر، می‌توان به پوشش ضد انعکاسی آن اشاره کرد که باعث کاهش زبانه کشيدن و همچنین اشباع رنگ‌ها می‌شود. اين فیلتر ساختاری شیشه‌ای دوگانه با لایه‌ی پوششی نازک هم دارد که برای افزایش طول عمر آن طراحی شده است. فیلتر آی آر کروم به وسیله‌ی کولاری ویژن درانواع مختلف، از پهنای ۳۷ میلی‌متر با قیمت ۵۰ دلار تا ۹۵ میلی‌متر با قیمت ۱۹۵ دلار عرضه شده است.  البته شما برای عکاسی با این فیلتر به یک دوربین با طیف کامل هم نیاز دارید که این‌ کار را هم کولاری ‌ویژن، بسته به نوع دوربین با قیمت ۱۰۰ تا ۳۲۵ دلار انجام می‌دهد.

منبع petapixel

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید