اندروید حالا همه‌ اپلیکیشن‌ها را پیش از نصب اسکن می‌کند

پنج‌شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۲
مطالعه 2 دقیقه
لوگوی گوگل پلی جلوی اسکرین شات های اپلیکیشن ها
گوگل پلی پروتکت که به‌عنوان سپر امنیتی اندروید شناخته می‌شود، با بهبود‌های جدیدی که پیدا کرده می‌تواند بدافزار‌ها را حتی پیش از نصب تشخیص دهد.
تبلیغات

گوگل‌پلی‌ پروتکت، اسکنر بدافزار داخلی گوگل برای اندروید، از‌این‌پس هربار که کاربران نسبت به نصب برنامه‌ای خارج از گوگل‌‌پلی اقدام کنند، شروع به انجام اسکن بلادرنگ می‌کند. این ویژگی جدید امنیتی، اقدامی در راستای مقابله با افزایش روز‌به‌روز بدافزارها در برنامه‌های اندرویدیِ سایدلودشده، است.

آن‌طور که در بخش امنیتی بلاگ گوگل آمده، زمانی که کاربر گوشی اندرویدی سعی کند برنامه‌ای نا‌آشنا برای گوگل‌پلی پروتکت را نصب کند، اسکن برنامه به او توصیه می‌شود؛ سپس گوگل‌پلی پروتکت سیگنال‌های مهمِ برنامه را استخراج می‌کند و آن را برای بررسی‌های دقیق‌تر به سرور‌های گوگل می‌فرستد. پس از اتمام اسکن، نتیجه‌ی امن بودن یا آسیب‌رسان بودن برنامه‌ی مذکور به کاربر اطلاع داده می‌شود.

به گفته‌ی غولِ موتورِ جست‌وجو، چنین اسکن بهبودیافته‌ای هنگام نصب، بهتر می‌تواند برنامه‌های پلی‌مورفیک را تشخیص دهد؛ این برنامه‌های آسیب‌زا با هدف عبور از سپر امنیتی اسکنرها، بارها تغییر شکل می‌دهند و ویژگی‌های خود را اصلاح می‌کنند.

روش‌های جدید اسکن با روش‌های سریع‌تر مثل اسکن فایل‌های تعریفی (Definition Files) که پیشتر توسط گوگل‌پلی پروتکت استفاده می‌شد، متفاوت است. اسکن‌های عمیق و در سطح کدِ نسخه‌ی جدید حفاظ امنیتی گوگل، می‌تواند به مقابله با تهدیدهای نوظهور کمک کند.

با اینکه گوگل اسکن مذکور را به عنوان یک ویژگی اختیاری معرفی می‌کند، رابط کاربری به تصویر درآمده در اسکرین‌شات‌ها، گزینه‌ی واضحی برای رد کردن اسکن را نشان نمی‌دهد.

تنها دو راه اسکن برنامه و به‌طور کل نصب نکردن آن در برابر کاربران قرار داده شده است؛ هرچند در تصاویر گزینه‌ای برای دیدن جزئیات بیشتر دیده می‌شود که شاید گزینه‌ی رد کردن اسکن را پنهان کرده باشد.

نکته‌ی دیگر اینکه به دلیل فرستاده شدن اطلاعات به گوگل، این اسکن در فرایند نصب برنامه‌ها از منابع متفرقه تأخیری کوتاه ایجاد خواهد کرد.

با توجه به نرخ بالاتر بدافزار‌ در نرم‌افزارهای سایدلودشده، تمرکز شرکت سازنده‌ی اندروید بر این اپلیکیشن‌ها، منطقی است. بنابر گزارشی که سال ۲۰۱۸ منتشر شد، در حالی که تنها ۰٫۰۴ درصدِ برنامه‌های دانلود شده از گوگل‌پلی جزو برنامه‌های احتمالاً آسیب‌رسان طبقه‌بندی شده بودند، این نرخ برای برنامه‌های نصب شده از منابع متفرقه، به ۰٫۹۲ درصد می‌رسید؛ یعنی بیش از ۲۰ برابر. خود گوگل‌پلی هم قوانین آنچنان سفت‌و‌سختی ندارد، اما ترکیب همان قوانین شاید نصفه‌و‌نیمه با نمرات و بررسی‌های کاربران، از دنیای پر از آشوب اینترنت بهتر است.

ويژگی اسکن بلادرنگ گوگل‌پلی پروتکت ابتدا در هند، به عنوان یکی از منابع اصلی بدافزار‌ها در سال‌های اخیر، آزمایش می‌شود؛ اما گوگل گفته که کاربران مناطق دیگر نیز در ماه‌های آتی به آن دسترسی پیدا خواهند کرد.

گوگل اخیراً گوشی دو گوشی گوگل پیکسل ۸ و پیکسل ۸ پرو را با اندروید ۱۴ و تمرکز بیشتر بر امنیت عرضه کرد. پیکسل ۸ پرو به دست کارشناسان زومیت رسیده است و هم‌اکنون مشغول بررسی آن هستیم.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات