گوگل با اندروید ۱۴ روی امنیت تمرکز دارد

پنج‌شنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۹:۳۰
مطالعه 2 دقیقه
اندروید ۱۴ روی گوشی پیکسل
به‌نظر می‌رسد گوگل امسال با اندروید ۱۴ علاوه‌بر هوش مصنوعی، تمرکز بیشتری روی امنیت و حریم خصوصی دارد.
تبلیغات

گوگل در پستی درباره جزئیات اقدامات امنیتی جدید اندروید ۱۴ برای محافظت از کاربران در برابر حملاتی که از طریق شبکه‌ی تلفن همراه رخ می‌دهد توضیحاتی داده است. سیستم عامل جدید گوگل در هنگام استفاده از شبکه‌‌ی 2G و سایر اتصالات مختلف به کاربران امکان کنترل بیشتری می‌دهد. هکر‌ها با استفاده از حفره‌ امنیتی موجود در شبکه‌‌ 2G دستگاه‌های اندرویدی می‌توانند به اطلاعات ترافیک صوتی و پیامک‌ها‌ی کاربران دسترسی داشته و از آن‌ها سوء‌استفاده کنند.

شبکه‌های 2G چندین خطر برای دستگاه‌های اندرویدی به همراه دارند و می‌توانند کاربران را در معرض حملات Persona-in-the-Middle قرار دهند. در این نوع از حملات، هکر بدون اینکه کاربر متوجه شود، می‌تواند اطلاعاتی را که در هنگام تماس صوتی یا با پیامک رد و بدل می‌شود رمزگشایی کند و به آن دسترسی داشته باشد.

در حالی که اکثر اپراتورهای بزرگ ایالات متحده شبکه‌های 2G را در این کشور خاموش کرده‌اند، همه‌ گوشی‌های هوشمند موجود در بازار هنوز هم از شبکه‌ 2G پشتیبانی می‌کنند. گوشی و تبلت‌ شما معمولاً وقتی که هیچ شبکه‌ی دیگری در دسترس نباشد، به‌طور خودکار به شبکه‌‌ 2G متصل می‌شود. با این حال، همانطور که گوگل اشاره می‌کند، این موضوع می‌تواند به هکر‌ها کمک کند تا به اطلاعات کاربر دسترسی داشته باشند.

اندروید ۱۴ به کاربران Android Enterprise اجازه می‌دهد تا اتصال 2G را در گوشی و تبلت خود خاموش کنند.

برای جلوگیری از هرگونه حادثه‌ امنیتی و به دلیل خطرات ناشی از استفاده از شبکه‌‌ 2G، اندروید ۱۴ به مشتریان سازمانی و سازمان‌های دولتی که دستگاه‌های اندرویدی با سرویس Android Enterprise را در اختیار دارند این امکان را می‌دهد که قابلیت اتصال به شبکه‌ی 2G را در دستگاه‌های خود محدود کنند.

گوگل برای اولین بار این ویژگی را با اندروید ۱۲ به کاربران غیر سازمانی اندروید معرفی کرد. گوگل Pixel 6 اولین گوشی‌ای بود که به کاربران اجازه می‌داد شبکه‌ 2G را در سطح مودم به صورت دستی غیرفعال کنند. از آن زمان، این ویژگی برای همه دستگاه‌های اندرویدی که با آخرین نسخه‌ سخت‌افزار رادیویی مورد نیاز مطابقت دارند، عرضه شده است.

اندروید 14 همچنین برای مکالمات صوتی و پیامک‌ها امکان رمزنگاری را به ارمغان خواهد آورد. به عقیده‌ گوگل، شبکه‌های تلفن همراه اغلب نمی‌توانند ترافیک صوتی و پیامکی را رمزگذاری کنند و در نتیجه نمی‌توان از محرمانه‌بودن مکالمات مطمئن بود. این شرکت خاطرنشان می‌کند که پیامک‌ها یا تماس‌هایی که اغلب برای کار‌های تجاری مثل ارسال رمز یکبار مصرف مورد استفاده قرار می‌گیرند می‌توانند ترافیک مصرفی کاربر را افشا کنند.

گوگل اعلام کرده است که در اندروید ۱۴ یک گزینه در اختیار کاربر قرار خواهد داد که غیرفعال‌کردن پشتیبانی از اتصالات بدون رمزنگاری در سطح مودم را ممکن می‌کند. این یعنی در صورت تمایل می‌توانید فقط از اتصالات رمزگذاری شده استفاده کنید. گوگل معتقد است که این قابلیت حریم خصوصی کاربران را تا حد زیادی بهبود خواهد بخشید.

گوگل اعلام کرده است که انتظار دارد که این ویژگی‌های امنیتی جدید در چند سال آینده توسط شرکت‌های سازنده‌ی دیگر در دستگاه‌های بیشتری استفاده شود و در دسترس کاربران بیشتری قرار بگیرد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات