تلاش فردی روسی برای حمله باج افزاری به تسلا ازطریق اغوای کارمند این شرکت

تلاش فردی روسی برای حمله باج افزاری به تسلا ازطریق اغوای کارمند این شرکت

فردی ۲۷ ساله که شهروند روسیه است در تلاش بود با پرداخت یک میلیون دلار به کارمند تسلا، علیه این شرکت، حمله‌ی باج‌افزاری انجام دهد اما درنهایت توسط FBI بازداشت شد.

در اواسط هفته‌ی گذشته، FBI یک شهروند ۲۷ ساله‌ی روسی را به‌جرم تلاش برای ترتیب دادن حمله‌ی باج‌افزاری علیه یکی از شرکت‌های آمریکایی بازداشت کرد. در آن زمان نامی از شرکت آمریکایی موردبحث برده نشد، بااین‌حال رسانه‌ی Electrek در گزارش اختصاصی خود، نام این شرکت را تسلا اعلام می‌کند.

براساس متن شکوائیه‌ای که به‌صورت رسمی توسط وزارت دادگستری ایالات متحده منتشر شده است، در ماه جولای امسال (تیر و مرداد) ایگور ایگورویچ کریوچکوف که شهروند روسیه است با ویزای توریستی به ایالات متحده سفر کرده و با یک کارمند روس‌زبان تسلا گیگافکتوری (Tesla Gigafactory) در شهر اسپارکس ایالت نوادا که شهروند آمریکا نبوده، تماس برقرار کرده است (فعلا هویت دقیق این کارمند تسلا مشخص نشده است). ظاهرا کریوچکوف ابتدا چند بار ازطریق شبکه‌های اجتماعی با کارمند تسلا ارتباط برقرار کرده و پس از ملاقات با او، پیشنهاد عقد یک قرارداد محرمانه را داده است. 

کریوچکوف به کارمند تسلا گفته است که اگر بدافزاری خاص را به سیستم‌های رایانه‌ای گیگافکتوری تزریق کند، یک میلیون دلار پول به او می‌دهد. ظاهرا شهروند ۲۷ ساله‌ی روسی به‌همراه همکارانش برنامه داشته‌اند داده‌ها را از شبکه‌ی سیستم‌های رایانه‌‌ای تسلا استخراج کنند و سپس از تسلا باج بخواهند؛ بدین ترتیب درصورتی‌که تسلا پول به این افراد نمی‌داد، آن‌ها شرکت را به افشای اطلاعات تهدید می‌کردند.

رسانه‌ی Electrek در گزارشی که به‌تازگی منتشر کرده است می‌نویسد: «FBI طی هفته‌ی جاری اطلاعات مربوط به بازداشت یک شهروند ۲۷ ساله‌ی روسی با نام ایگور ایگورویچ کریوچکوف را منتشر کرد و مدعی شد که این فرد عضو گروهی بوده که می‌خواسته میلیون‌ها دلار از یکی از شرکت‌های حاضر در نوادا اخاذی کند. به‌تازگی مشخص شده که این شرکت، تسلا بوده است». 

ایگور ایگورویچ کریوچکوف می‌خواسته به کارمند تسلا در ازای تزریق بدافزار به رایانه‌های شرکت، یک میلیون دلار پول بدهد

کارمند تسلا درخواست کریوچکوف را رد نکرد، اما فورا مدیران شرکت را از این موضوع باخبر ساخت و تسلا با FBI تماس گرفت تا تحقیقات در این رابطه آغاز شود. به‌دنبال این اتفاق، مأموران FBI عملیات دقیقی را تدارک دیدند تا افرادی که در پی انجام کارهای خرابکارانه علیه تسلا بوده‌اند شناسایی کنند.

کارمند تسلا در جریان عملیات FBI همچنان با کریوچکوف در ارتباط بود و به‌گونه‌ای وانمود می‌کرد که شرایط را پذیرفته است تا به‌همراه او، جزئیات عملیات را پی‌ریزی کنند. در ماه جاری میلادی، کارمند تسلا چندین بار از نزدیک با کریوچکوف ملاقات کرد.

مأموران درنهایت موفق‌به احراز هویت و دستگیری ایگور ایگورویچ کریوچکوف در شهر لس آنجلس شدند؛ او در تلاش بود تا خاک آمریکا را ترک کند، اما پیش از ترک آمریکا بازداشت شد. آن‌طور که رسانه‌ی Electrek می‌نویسد مأموران FBI در جریان عملیات مخفیانه‌ی خود توانستند اطلاعات مربوط به حملات سایبری‌ای که در گذشته توسط همکاران کریوچکوف انجام شده بود را پیدا کنند. مأموران FBI به‌طور دقیق به‌نام شرکت‌هایی که قربانی اعمال خرابکارانه‌ی همکاران کریوچکوف شده‌اند اشاره نکرده‌اند، بااین‌حال بررسی اخبار نشان می‌دهد که در ماه جولای (تیر و مرداد) حمله‌ی باج‌افزاری مشابهی علیه شرکت CWT Group انجام شده است. این شرکت درنهایت مجبور شد بالغ‌بر ۴٫۵ میلیون دلار باج بدهد.

ایلان ماسک: با حمله‌ای جدی مواجه بودیم

اگر کارمند تسلا هوشیارانه عمل نمی‌کرد و مدیران شرکت را باخبر نمی‌ساخت، احتمالا اکنون تسلا نیز با مشکلی مشابه مواجه می‌شد. ایلان ماسک،‌ مدیرعامل تسلا، با انتشار توییتی به‌صورت رسمی مهر تأییدی بر گزارش اخیر رسانه‌ی Electrek زده است. ماسک در توییت جدید خود می‌نویسد: «با حمله‌ای جدی مواجه بودیم». تسلا باید به کارمند خود افتخار کند. این فرد نه‌تنها تسلا را از حمله‌ی باج‌افزاری بسیار بزرگی نجات داد بلکه مستقیما به مأموران FBI برای شناسایی کریوچکوف کمک کرد. 

در اوایل ماه جاری میلادی بود که شرکت مسافرتی Carnival و همچنین گارمین اعلام کردند علیه سرویس‌های آن‌ها حمله‌ی باج‌افزاری انجام شده است. شرکت Travelex مدتی پیش ۲٫۳ میلیون دلار پرداخت کرد تا حمله‌ی باج‌افزاری علیه سرویس‌هایش به‌پایان برسد. تاکنون چند شهر شامل آتلانتا، بالتیمور و نیواورلئان هدف حملات سایبری مشابه قرار گرفته‌اند. مطب‌های دندان‌پزشکی و حتی دوربین‌های DSLR نیز از حملات مشابه در امان نبوده‌اند. 

منبع electrek engadget

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید