برنامه‌های مدیریت رمز عبور چه کاربردی دارند

برنامه‌های مدیریت رمز عبور چه کاربردی دارند

برنامه‌های مدیریت رمز عبور کاربردهای بسیاری دارند. ضمن مرور این کاربردها قصد داریم دو برنامه کاربردی LastPass و Dashlane را به شما معرفی کنیم.

آیا شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که برای رمز عبور از شماره شناسنامه و تاریخ تولدتان استفاده می‌کنید؛ چنین کاری شبیه فاجعه است. افرادی زیادی این کار انجام می‌دهند. استفاده از پسورد ساده و معمولی برای کارت‌ بانکی و حساب کاربری ایمیل کار درستی نیست. بسیاری از کاربران کار خود را راحت کرد‌ه‌اند و به‌سادگی فقط اعداد ۱۲۳۴۵۶ را پشت سر هم تایپ می‌کنند و همین اعداد برای سال‌ها رمز عبورشان می‌شود. حتی گاهی کلمه «password» به‌جای رمز عبور استفاده می‌شود. وقتی چنین رمز عبوری استفاده می‌کنید،‌ باید بدانید داشتن یا نداشتن آن هیچ فرقی از نظر امنیتی ندارد. گاهی اوقات رمز عبور را به‌راحتی و به‌صورت آنلاین در اختیار دیگران قرار می‌دهیم و به نکات امنیتی توجهی نداریم. برنامه‌های مدیریت رمز عبور برای چنین موقعیت‌هایی بسیار کاربردی و حیاتی به حساب می‌آیند. یک برنامه خوب رمز عبور می‌تواند در این شرایط بسیار کمک‌کننده باشد.

استفاده از یک برنامه رمز عبور خوب می‌تواند تمامی پسوردهای شما را به‌صورت ایمن محافظت کند، شما را از زحمت به خاطر سپردن انواع اعداد و حروف خلاص کند و امنیت سیستم‌ شما را افزایش می‌دهد. هر زمان لازم باشد و بخواهید نام کاربری و رمز عبور را در اختیار کسی قرار دهید،‌ با خیال راحت می‌توانید این کار را با برنامه‌های مدیریت رمز عبور به انجام برسانید. برنامه‌های مدیریت رمز عبور به شما کمک می‌کنند بدون نیاز به حفظ نام کاربری و رمز عبور، لاگین کنید. رمزهای عبور شما در سیستمی امن رمزنگاری و محافظت خواهد شد و در نهایت یک رمز عبور اصلی مرکزی برنامه را قفل می‌کند.

برنامه‌های مدیریت رمز عبور بسیار متنوع هستند و هر کدام قابلیت‌های مختلفی در اختیار کاربر قرار می‌دهند. برخی برنامه‌های مدیریت رمز عبور غیر رایگان هستند و قیمت‌های متنوعی دارند. انتخاب مناسب از بین انبوه برنامه‌های متنوع،‌ یکی از چالش‌های اصلی کاربران است. در این مطلب قصد داریم دو برنامه محبوب و کاربردی در برنامه‌های مدیریت رمز عبور را به شما معرفی کنیم که از سیستم عامل مک،‌ اندروید و iOS و همچنین مرورگرهای اصلی پشتیبانی می‌کنند. یکی دیگر از قابلیت‌های خوب برنامه‌هایی که در اینجا معرفی کنیم این است که به شما اجازه می‌دهد اطلاعات خود را در چندین دستگاه همگام‌سازی کنید، خاطرنشان می‌کنیم که برخی برنامه‌های غیر رایگان، برای انجام چنین کاری مبلغی اضافه از شما درخواست خواهند کرد.

مدیریت رمز عبور

برنامه مدیریت رمز عبور چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

یکی از ابتدایی­‌ترین کارهای برنامه‌های مدیریت رمز عبور این است که نام کاربری و رمز عبور شما را در برنامه‌ها و سرویس‌های مختلف در خود ذخیره می­‌کنند. عموما این کار از طریق افزونه مرورگر رخ می‌دهد و وقتی می‌خواهید وارد وب‌سایتی خاص شوید که نیاز به نام کاربری و رمز عبور است،‌ برنامه‌های مدیریت رمز عبور،‌ می‌توانند به شما کمک کنند به‌صورت اتوماتیک وارد سایت شوید. برنامه‌های مدیریت رمز عبور،‌ تمام گذرواژه‌های شما را در پایگاه داده رمزنگاری شده ذخیره می‌کنند که به آن اصطلاحا vault گفته می‌شود که به این ترتیب، تمام رمزهای عبور خود را با یک رمز عبور اصلی محافظت می‌کنید.

البته همان‌طور که گفته شد، برنامه‌های مدیریت رمز عبور قابلیت‌های خیلی بیشتری دارند و می‌توانند از اطلاعات شما به‌خوبی محافظت کنند. برخی ویژگی‌های اصلی و کلیدی برنامه‌های مدیریت رمز عبور عبارتند از:

 ایجاد رمز عبور

 تصور کنید برای دسترسی به سرویس‌های مختلف اینترنتی مجبور باشید رمزهای عبور طولانی با کاراکترهای متنوع را به خاطر بسپارید. نوشتن نام کاربری و رمز عبور روی کاغذ یا تایپ کردن آن‌ها در یک فایل روی سیستم، اصلا کار درستی نیست و به خاطر سپردن رمزهای متعدد هم عملا غیر ممکن است. اگر بخواهید برای همه سرویس‌های آنلاین خود از رمز عبور مشابه استفاده کنید، روش مطمئنی نخواهد بود. در چنین شرایطی برنامه‌های مدیریت رمز عبور به‌راحتی می‌توانند به شما کمک کنند برای سرویس‌های مختلف رمز عبور مناسب انتخاب کنید و در برنامه‌ای حفاظت ‌شده همه آن‌ها را در اختیار داشته باشید. حتی اگر پیچیده‌ترین و نامأنوس‌ترین رمزهای عبور را هم انتخاب کنید با استفاده از برنامه مدیریت رمز عبور به مشکلی برنمی‌خورید. برنامه‌ی مدیریت رمز عبور می‌تواند نقاط ضعف شما را در انتخاب گذرواژه‌ مناسب نشان دهد و اگر نیاز باشد با تجزیه و تحلیل مناسب رمزهای عبور به شما کمک می‌کند رمز مناسبی انتخاب کنید.

ورود اتوماتیک به سرویس‌ها

 اکثر برنامه‌های مدیریت رمز عبور به شما کمک می‌کنند در سریع‌ترین زمان ممکن وارد سرویس مربوطه شوید. تصور کنید در سایتی عضو هستید و می‌خواهید لاگین کنید. به‌جای وارد کردن نام کاربری و رمز عبور،‌ برنامه مدیریت رمز عبور در سریع‌ترین زمان ممکن به شما کمک می‌کند تا به‌صورت اتوماتیک وارد آن سایت شوید. علاوه بر اینکه سرعت ورود شما به سیستم‌های آنلاین بالاتر می‌رود،‌ امنیت شما هم با این برنامه‌ها نسبت به قبل بیشتر خواهد بود.

ایمنی بیشتر هنگام به اشتراک‌گذاری رمز عبور

 گاهی اوقات لازم است رمز عبورتان را با یکی از اعضای خانواده یا همکار خود به اشتراک بگذارید؛‌ در چنین شرایطی برنامه‌های مدیریت رمز عبور بهترین گزینه هستند و به شما کمک می‌کنند در امنیت کامل رمز عبور خود را با همکار ی دوست یا اعضای خانواده‌تان به اشتراک بگذارید.

تأیید هویت دو مرحله‌ای

 برنامه مدیریت رمز عبور دارای یک رمز عبور اصلی است. شاید با خودتان بگویید که این رمز مانند هر گذرواژه دیگری امکان هک شدن دارد. باید دقت کنید که این برنامه مجهز به سیستم تأیید هویت دو مرحله‌ای است و علاوه بر رمز عبور باید از روش دیگری همچون وارد کردن PIN‌،‌ یا اثر انگشت یا هر روش دیگر تأیید هویتی، استفاده کنید تا خطر هک شدن را به حداقل برسانید.

 حفاظت از سایر داده‌ها و اطلاعات شخصی

 گاهی ممکن است برخی رمزهای عبور یا اطلاعات حساب بانکی،‌ داده‌های شخصی و گذرواژه‌ها را مدتی استفاده نکنید؛ ولی می‌توانید این اطلاعات را در برنامه مدیریت رمز عبور به‌راحتی ذخیره کنید. باید بدانید این برنامه‌ها به‌صورتی ایمن از اطلاعات شما محافظت می‌کنند. این اطلاعات هنگام خرید یا ثبت نام به کار می‌آیند و برنامه‌های مدیریت رمز عبور از این اطلاعات به‌خوبی محافظت می‌کنند.

 

مدیریت رمز عبور

LastPass‌،‌ بهترین و کاربردی‌ترین برنامه مدیریت رمز عبور

LastPass برنامه‌ای کامل و جامع برای مدیریت رمز عبور شما است. این برنامه می‌تواند رمز عبور منحصربه‌فرد و ایمن برای تمامی سرویس‌های شما ایجاد کند. دیگر نیازی نیست تعداد زیادی نام کاربری و رمز عبور برای سرویس‌های مختلف خود به خاطر بسپارید و به‌جای رمزعبور ساده و ابتدایی،‌ رمز عبور با سطح بالای استانداردهای امنیتی برای سرویس خود انتخاب کنید. همه اطلاعات را با خیال راحت به این برنامه بدهید. اگر مجبورید رمز عبور خودتان را با افراد خانواده یا همکار خود به اشتراک بگذارید،‌ این برنامه بسیار به کار شما می‌آید. با LastPass به‌راحتی می‌توانید رمز عبور خود را با بقیه افراد مورد نظرتان اشتراک‌گذاری کنید.

این برنامه قابل استفاده در مک،‌ اندروید و iOS است. وقتی رمز عبور و شماره حساب کارت‌های اعتباری را به این برنامه داده باشید؛‌ در سریع‌ترین زمان ممکن خرید اینترنتی می‌کنید. برخی اطلاعات شما برای فرم‌های تحت وب باید وارد سایت‌ها شود و از آنجایی که اطلاعات شما قبلا در برنامه وارد شده است،‌ در برخی خریدهای اینترنتی یا برای ورود به برخی سرویس‌ها می‌توانید سریع‌تر از قبل کار خود را به انجام برسانید. دیگر نیازی به پرکردن فرم‌های ثبت نام برای خرید در برخی سایت‌ها ندارید و اطلاعات شما به‌راحتی در سیستم وارد می‌شود. از همه مهم‌تر اینکه این برنامه امنیت فوق‌العاده بالایی دارد و از این حیث می‌توانید با خیال راحت با آن کار کنید و نگران چیزی نباشید.

برنامه LastPass برای محافظت از اطلاعات شما،‌ مجهز به سیستم تأیید هویت چند عاملی است. یعنی علاوه بر رمز عبور می‌توانید تأیید هویت دو مرحله‌ای برای آن در نظر بگیرید. این برنامه می‌تواند به‌راحتی از برنامه‌های Symantec VIP و Google Authenticator، توکن‌های سخت‌افزاری مانند YubiKey و سنسور اثر انگشت پشتیبانی می‌کند. برخی برنامه‌های مشابه LastPass اشتراک سالیانه‌ای در حدود ۳۵ دلار دارند؛ اما قیمت نسخه غیر رایگان LastPass تنها ۱۲ دلار در سال است.

 

مدیریت رمز عبور

برنامه مدیریت رمز عبور Dashlane

برنامه مدیریت رمز عبور Dashlane بزرگترین رقیب برنامه LastPass است. این برنامه رابط کاربری فوق‌العاده زیبایی دارد که کار کردن با آن بسیار ساده است. با توجه به اینکه برنامه Dashlane، ویژگی‌های خوب و منحصربه‌فردی دارد؛‌ به شما کمک می‌کند در حالت آنلاین بسیار ایمن باشید. وقتی رمز عبور انتخاب می‌کنید برنامه Dashlane به آن امتیاز می‌دهد و مشخص می‌کند سطح امنیت رمز عبور شما چقدر است که این قابلیت،‌ یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این برنامه محسوب می‌شود. برنامه Dashlane را می‌توانید با قیمت ۴۰ دلار خریداری کنید.

باید باور داشته باشیم که هیچ یک از روش‌های امنیتی و حفاظتی آنلاین ۱۰۰ درصد کامل نیست. برنامه LastPass، یکی از معتبرترین برنامه‌های مدیریت رمز عبور است و با اینکه اعتبار بالایی دارد، اخیرا دچار آسیب‌پذیری امنیتی شده و رمز عبور برخی کاربران مورد سوءاستفاده قرار گرفته است. ماه گذشته نیز برنامه OneLogin قربانی تهدید سایبری شد و اطلاعات بسیاری از کاربران آن به خطر افتاد.

با این حال، اکثر کارشناسان امنیتی بر این باورند که برنامه‌های مدیریت رمز عبور،‌ با همه تهدیدهایی که در مورد آن‌ها مطرح می‌شود،‌ هنوز هم امن‌ترین راه برای مدیریت بر رمزهای عبور متعدد به شمار می‌رود. باید باور کنیم که مزایای این چنین برنامه‌هایی بیشتر از معایب آن‌ها است. کاری که ما باید انجام بدهیم این است که برنامه خوب و مناسبی برای مدیریت رمز عبور انتخاب کنیم.

منبع pcworld
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده