مایکروسافت حذف برنامه‌های بی‌مصرف از ویندوزاستور را شروع کرد

مایکروسافت حذف برنامه‌های بی‌مصرف از ویندوزاستور را شروع کرد

فروشگاه نرم‌افزاری ویندوز یک مشکل بزرگ دارد، پر از زباله است. برای هر برنامه‌ی محبوب ده‌ها برنامه‌ی مشابه وجود دارد که قصدشان فریب کاربران و خریداری آن‌ها است. اما مایکروسافت تصمیم گرفته به جنگ این زباله‌ها برود

هیچ فروشگاه نرم‌افزاری بدون برنامه‌های مشابه و فریب‌کار وجود ندارد، حتی اپل با سیاست سخت‌گیرانه و کنترل شدیدی که بر روی اسم‌ها و رعایت کپی‌رایت انجام می‌دهد نیز به این مشکل دچار است، اما در مورد مایکروسافت به نظر می‌رسد سهل‌انگاری مسئولان فروشگاه نرم‌افزاری ویندوز از اشتباهات رایج فراتر رفته است. بسیاری از برنامه‌ها حتی زحمت کمترین تغییر را به خود نداده‌اند و از همان آیکون و المان‌ها فقط با تغییر چند کلمه در اسم برنامه‌ی اصلی کپی برداری کرده‌اند که به وضوح قصد فریب کاربران را دارند.

در همین حال به سادگی علائم تجاری نقض میشود به عنوان مثال اگر شما اپلیکیشن معروف آیتیونز را جستجو می‌کردید برنامه‌های iTunes PC به قیمت ۴ دلار و iTunes Play App به قیمت ۹ دلار با آیکون‌های مشابه شما را گیج می‌کرد در حالی که با خریداری آن‌ها با توده‌ای از آشغال بر روی هارد دیسکتان مواجه می‌شدید.

Windows-Store-fake-app

مایکروسافت در پستی در وبلاگ خود به سه تغییر عمده در فرآیند صدور گواهینامه برای انتشار برنامه در فروشگاه نرم‌افزاری ویندوز اشاره می‌کند:

  • نام برنامه باید روشن باشد (بنابراین iTunes PC در این مرحله حذف خواهد شد)
  • نرم‌افزار باید به درستی طبقه بندی شده باشد (بنابراین اپلیکیشن‌های How to در دسته‌ی نرم‌افزارهای کاربردی قرار نخواهند گرفت)
  • آیکون‌ها باید به اندازه‌ی کافی متفاوت و یکتا باشند تا امکان اشتباه شدن با برنامه‌ی دیگر وجود نداشته باشد

این‌ها قوانینی هستند که وجودشان از ابتدا واضح و لازم به نظر می‌رسید اما متاسفانه تاکنون وضع نشده بودند. به همین دلیل مایکروسافت حذف نرم‌افزارهای تقلبی را شروع کرده است.

Mozilla-Firefox-Windows-Phone-Store

آن‌ها می‌گویند این قوانین جدید در مورد تمام آپدیت‌ها و نرم‌افزارهای جدید اجرا خواهد شد اما مسئولان با سرعت نرم‌افزارهای موجود در فروشگاه را نیز بررسی می‌کنند. تاکنون ۱۵۰۰ عدد از این برنامه‌ها را حذف شده و مبلغ پرداختی به حساب کاربران بازگردانده شده است. پس اگر این‌بار در جستجوی برنامه‌ی مورد نیاز در فروشگاه ویندوز با لیست متفاوت و کاربردی‌تر از قبل مواجه شدید تعجب نکنید.


از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید