بنچمارک‌های اولیه، ادعای AMD درباره عملکرد پردازنده‌های لپ‌تاپی Ryzen AI را تأیید می‌کنند

یک‌شنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ - ۰۹:۴۸
مطالعه 2 دقیقه
پردازنده‌ی لپ‌تاپی AMD سری Ryzen AI 300
نتایج بنچمارک پردازنده‌ی لپ‌تاپی AMD، پیشرفت نسلی معماری Zen 5 نسبت‌ به Zen 4 را به‌وضوح نشان می‌دهد.
تبلیغات

AMD قرار است پردازنده‌های Zen 5 خود را به‌زودی وارد بازار کند و طبق شایعات، تراشه‌های Ryzen AI 300 و Ryzen 9000 احتمالاً به‌ترتیب در ۱۵ و ۳۱ جولای (۲۵ تیر و ۱۰ مرداد) عرضه خواهند شد. این‌ پردازنده‌ها اولین اعضای خانواده‌ی Zen 5 محسوب می‌شوند.

دیوید هوانگ، آزمایشگر سخت‌افزار، نمونه‌ای مهندسی از لپ‌تاپ مجهز به پردازنده AMD مدل Ryzen AI 9 365 را پیش از عرضه‌ی رسمی آن در اختیار گرفت و تعدادی آزمون بنچمارک روی این دستگاه انجام داد و نتایج را در وبلاگ خود به اشتراک گذاشت.

هوانگ می‌گوید لپ‌تاپی که آزمایش خود را روی آن انجام داد، ۳۲ گیگابایت رم LPDDR5x-7500 دارد، اما او اطلاعات بیشتری را فاش نکرد. از آنجا که این دستگاه نمونه‌ی اولیه‌ای از محصول نهایی است، نتایج بنچمارک پردازنده باید با کمی احتمال خطا در نظر گرفته شوند.

هوانگ عملکرد تراشه‌ی Ryzen AI 9 365 را با تراشه‌های نسل قبلی Ryzen 7 7735U و Ryzen 7 7840U مقایسه کرد. تراشه‌ی Zen 5 در هر دو بنچمارک چند هسته‌ای گیک‌بنچ ۶ و ۵ عملکرد بهتری را از خود نشان داد؛ به‌طوری که نسبت‌ به Ryzen 7 7735U به‌ترتیب ۱۵۱٫۸۱ درصد و ۱۶۷٫۶۴ درصد ارتقاء پیدا کرده است.

جدول نتایج بنچمارک گیک‌بنچ ۵ روی پردازنده AMD
جدول نتایج بنچمارک گیک‌بنچ 6 روی پردازنده AMD

از نظر قدرت پردازش تک‌هسته‌ای شاهد این هستیم که هسته‌های Zen 5 و Zen 5c نسبت‌ به تراشه‌ی Ryzern 7 7735U با معماری Zen 4، حداقل ۱۵ درصد از نظر IPC (دستورالعمل در هر چرخه) پیشرفت کرده‌اند.

این اعداد با بهبود ۱۶ درصدی‌ای IPC که AMD درباره‌ی پردازنده‌های دسکتاپی Granite Ridge گفته بود، همخوانی دارند. با این حال، بهبود عملکرد نسل Zen 5، کمی کمتر از ارتقای ۲۰ درصدی مورد ادعای AMD برای سری Ryzen AI 300 است.

تراشه‌ی Ryzen AI 9 365 به ۱۰ هسته (شامل ۴ هسته‌ی Zen 5 و ۶ هسته‌ی Zen 5c)، ۲۰ رشته، ۳۴ مگابایت حافظه‌ی کش، فرکانس بوست پنج گیگاهرتز و گرافیک مجتمع Radeon 880M مجهز است. قدرت پردازش هوش مصنوعی این پردازنده به ۵۰ تاپس می‌رسد. لپ‌تاپ‌های مبتنی‌بر تراشه‌های جدید AMD احتمالاً در نیمه‌ی دوم ۲۰۲۴ از راه خواهند رسید.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات