اینتل آینده‌اش را روی هوش مصنوعی شرط‌بندی کرده است

شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۵:۵۸
مطالعه 2 دقیقه
لوگو اینتل Intel روی پردازنده تراشه لپ تاپ نمای نزدیک آبی
نسل بعدی پردازنده‌های اینتل موسوم‌ به Panther Lake در سال ۲۰۲۵ با تمرکز بر هوش مصنوعی از راه می‌رسند.
تبلیغات

در ماه‌های اخیر شاهد ارائه‌ی ابزارهای مختلفی بودیم که بر پایه‌ی هوش مصنوعی کار می‌کنند که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان به تولیدکننده‌های تصویر، ابزارهای خلاصه‌سازی متن و کمک‌یار نوشتن مقاله و ایمیل اشاره کرد. چنین مدل‌هایی برای عملکرد صحیح به قدرت پردازشی زیاد نیاز دارند و سازندگان سخت‌افزار را وارد رقابتی بسیار سنگین کرده‌اند.

اینتل یکی از بزرگان بازار سخت‌افزار محسوب می‌شود و اکنون خود را برای عرضه‌ی محصولات جدید با تمرکز بر فناوری هوش مصنوعی آماده می‌کند. در گزارش درآمد مالی فصل چهارم ۲۰۲۳ اینتل آمده که این شرکت درحال ساخت پردازنده‌های سری Panther Lake است.

اینتل برنامه‌هایی برای تولید خانواده‌های جدیدی از پردازنده‌ها ازجمله Lunar Lake و Arrow Lake دارد. این شرکت ادعا می‌کند پردازنده‌های مذکور، پردازش‌های مربوط‌ به هوش مصنوعی را تا سه‌برابر سریع‌تر می‌کنند و با عرضه‌ی پردازنده‌های سری Panther Lake در سال ۲۰۲۵ نیز شاهد دو برابر شدن توان پردازش هوش مصنوعی آن‌ها خواهیم بود.

نقشه راه اینتل برای تولید پردازنده ها تا سال ۲۰۲۵

اینتل به این مورد اشاره کرده که پردازنده‌های سری Panther Lake برای بازار عمومی در نظر گرفته شده‌اند و به‌ بیان دیگر هر کاربر عادی‌ای می‌تواند یکی از این پردازنده‌ها را خریداری و از آن روی کامپیوتر شخصی خود استفاده کند.

اینتل درحال‌حاضر پردازنده‌های Clearwater Forest را تولید می‌کند اما این محصولات فقط برای استفاده در سرورها طراحی شده‌اند. پس‌ از اینکه تیم آبی سفارش‌های مربوط به سرورها را کامل کند، تولید پردازنده‌های Panther Lake را آغاز خواهد کرد؛ پردازنده‌هایی که برای بهبود ویژگی‌های هوش مصنوعی از هسته‌های Cougar Cove بهره خواهند برد.

اطلاعات درمورد پردازنده‌ اینتل Panther Lake درحال‌حاضر محدود است و نمی‌توان از همین حالا اعلام کرد آیا این محصولات به فهرست بهترین پردازنده بازار برای کامپیوترهای خانگی تبدیل خواهد شد یا خیر.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات