ابرکامپیوتر ۳۰۰ میلیون دلاری تسلا ۱۰ هزار تراشه H100 دارد

جمعه ۱۰ شهریور ۱۴۰۲ - ۰۹:۴۵
مطالعه 1 دقیقه
لوگو تسلا / Tesla روی خودرو قرمز از نمای نزدیک
تسلا در ابرکامپیوتر ۳۰۰ میلیون دلاری‌اش از ۱۰ هزار پردازنده‌ی گرافیکی H100 استفاده می‌کند. این پردازنده مخصوص هوش مصنوعی است.
تبلیغات

تسلا در تلاش است با تقویت ابرکامپیوترش، توسعه‌ی سیستم کمک‌راننده‌ی FSD را تسریع کند. ظاهراً در ابرکامپیوتر ۳۰۰ میلیون دلاری تسلا از ۱۰٬۰۰۰ پردازنده‌ی گرافیکی H100 انویدیا استفاده شده است. انویدیا این تراشه را به‌طور ویژه برای پردازش‌های هوش مصنوعی ساخته است.

بر اساس گفته‌ی یک تحلیلگر در شبکه‌ی اجتماعی ایکس (توییتر سابق)، تسلا مشغول استفاده از تراشه‌ی A100 انویدیا بوده است و ابرکامپیوترش به‌لطف H100 به حدوداً پنج برابر قدرت پردازشی بیشتر دست پیدا می‌کند (تا ۳۴۰ پتافلاپس در فرمت FP64).

ایلان ماسک اهمیت زیادی برای FSD قائل است و می‌گوید که آینده‌ی تسلا به این فناوری گره خورده. تسلا سال‌ها است که برای بهینه‌سازی FSD تلاش می‌کند، اما این سیستم کمک‌راننده هنوز از حالت آزمایشی خارج نشده است. تسلا تا سال ۲۰۲۴ ابرکامپیوتری یک میلیارد دلاری با نام Dojo می‌سازد تا توسعه‌ی FSD را با سرعت بیشتری پیش ببرد.

تسلا می‌خواهد بیش‌از چهار میلیارد دلار بودجه برای رشد FSD و توسعه‌ی مدل‌های هوش مصنوعی در نظر بگیرد. خرید ۱۰٬۰۰۰ تراشه‌ی گرافیکی H100، این شرکت را به اهدافش نزدیک‌تر می‌کند.

H100 پردرخواست‌ترین محصول حال حاضر صنعت فناوری است و تهیه‌ی ۱۰٬۰۰۰ واحد از آن، دستاورد مهمی برای تسلا محسوب می‌شود. ایلان ماسک پیش‌تر گفته که خرید تراشه‌های هوش مصنوعی از خرید مواد مخدر سخت‌تر است.

قیمت گرافیک انویدیا H100 بین ۲۵٬۰۰۰ دلار تا ۳۰٬۰۰۰ دلار است و ظاهراً تیم سبز برای تولید این گرافیک ۳٬۲۰۰ دلار هزینه می‌کند. انویدیا تنها شرکت در دنیا است که می‌تواند پردازنده‌ای در حد و اندازه‌ی H100 بسازد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات