تفاوت اصلی پردازنده‌های M3 و M2 را یک شرکت تایوانی رقم می‌زند، نه اپل

سه‌شنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۳۰
مطالعه 1 دقیقه
پردازنده اپل M3
شایعه‌ها از پیشرفت محسوس پردازنده‌ی M3 خبر می‌دهند؛ اما این پیشرفت چندان به هسته‌های جدید مربوط نمی‌شود و علت دیگری دارد.
تبلیغات

بر اساس گزارش‌ها می‌توان امیدوار بود که اپل نسل جدید پردازنده‌ سری M خود یعنی M3 را تا پایان امسال معرفی کند و با توجه به رویه سابق این شرکت، می‌توان انتظار داشت که مدل‌های M3 Pro و M3 Max سال آینده وارد بازار شوند. اکنون علاوه بر زمان تقریبی رونمایی، پیکربندی CPU و GPU پردازنده‌های مذکور مشخص شده است.

طبق گزارش‌ها اپل از نسل بعدی فرایند ۳ نانومتری TSMC برای خانواده‌ پردازنده‌های M3 استفاده می‌کند و کارایی و بهره‌وری بیشتر را برای آن‌ها به ارمغان خواهد آورد. منظور از فرایند ساخت سه نانومتری، کوچک‌تر شدن ابعاد ترانزیستورها است و هرچه ترانزیستور کوچک‌تر باشد، قوی‌تر و کم‌مصرف‌تر خواهد بود. به همین دلیل پردازنده سه نانومتری نسبت به پردازنده چهار نانومتری و پنج نانومتری، عملکرد بهتری دارد.

با توجه به جزئیات به اشتراک گذاشته‌شده در خبرنامه‌ی Power On مارک گورمن، M3 از تعداد هسته‌های CPU و GPU مشابهی مانند M2 بهره می‌برد و از ۸ هسته‌ پردازشی و تا حداکثر ۱۰ هسته‌ی گرافیکی استفاده خواهد کرد. حداکثر میزان رم یکپارچه‌ی پشتیبانی‌شده این پردازنده نیز همچنان ۲۴ گیگابایت باقی خواهد ماند.

M3 Pro نیز احتمال دارد با پردازنده‌ی ۱۲ هسته‌ای و پردازنده گرافیکی ۱۸ هسته‌ای از راه برسد. متأسفانه، گورمن تعداد هسته‌ها‌، مقدار فرکانس هسته‌ها و راندمان انرژی این پردازنده را به اشتراک نگذاشته است. به احتمال زیاد اپل برای اینکه حجم حرارت تولیدی کمتر و در نتیجه مدیریت حرارت راحت‌تر شود، تعداد هسته‌های پردازنده را در M3 Pro افزایش نخواهد داد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات