سامسونگ هزینه تولید تراشه‌ را ۲۰ درصد افزایش می‌دهد

شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۵
مطالعه 2 دقیقه
سامسونگ احتمالاً تا چند ماه دیگر هزینه‌ی تولید تراشه در کارخانه‌هایش را ۲۰ درصد افزایش می‌دهد. منابعی آگاه می‌گویند سامسونگ با شماری از مشتریانش به توافق نهایی دست پیدا کرده است.
تبلیغات

براساس گزارش Reuters به نقل از Bloomberg، سامسونگ الکترونیکس در حال مذاکره با مشتریانش است تا امسال هزینه‌ی تولید تراشه در کارخانه‌های خود را ۲۰ درصد افزایش دهد. اقدام سامسونگ احتمالاً از نیمه‌ی دوم سال جاری میلادی وارد مرحله‌ی عملیاتی می‌شود.

این اقدام سامسونگ بخشی از تغییر بزرگ‌تری محسوب می‌شود که کل صنعت قطعات نیمه‌هادی را درگیر کرده است. گفته می‌شود هزینه‌ی مواد اولیه و فرایند تولید بالا رفته و به‌همین‌دلیل، شرکت‌های تراشه‌ساز اقدام به افزایش قیمت ویفرهایشان کرده‌اند.

براساس آنچه منابعی آگاه ادعا می‌کنند بسته به میزان پیچیده بودن تراشه، انتظار می‌رود قیمت تراشه‌هایی که سامسونگ می‌سازد بین ۱۵ تا ۲۰ درصد رشد کند. افزایش قیمت تولید احتمالاً تراشه‌های مبتنی‌بر لیتوگرافی‌های قدیمی‌تر را بیشتر درگیر می‌کند.

گفته می‌شود سامسونگ مذاکرات با شماری از مشتریان را به اتمام رسانده است، اما روند مذاکره را با چند شرکت همچنان ادامه می‌دهد. سامسونگ الکترونیکس به درخواست Reuters برای شفاف‌سازی در این زمینه پاسخ منفی داده است.

سامسونگ امروزه پس از TSMC به‌عنوان دومین تولیدکننده‌ی قراردادی تراشه در دنیا شناخته می‌شود. TSMC در جلسه‌ی مالی اخیرش گفت انتظار دارد در فصل جاری میلادی ۳۷ درصد درآمد بیشتر کسب کند. TSMC می‌گوید حجم عرضه‌ی تراشه در سال ۲۰۲۲ به سطح تقاضا نخواهد رسید و بازار همچنان کمبود تراشه را احساس خواهد کرد.

کمبود شدید تراشه در سطح دنیا ظرفیت تولید کارخانه‌ها را پر کرده و به تراشه‌سازان امکان داده هزینه‌ی تولید تراشه را افزایش دهند و پول بیشتری به جیب بزنند. سامسونگ در جلسه‌ی مالی جدید خود گفت تقاضای تولید تراشه از سوی مشتریان بزرگش بیشتر از ظرفیت تولید بوده است و انتظار دارد کمبود تراشه در بازار ادامه‌دار باشد.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات