انویدیا احتمالا تولید پردازنده نینتندو سوییچ را متوقف می‌کند

انویدیا احتمالا تولید پردازنده نینتندو سوییچ را متوقف می‌کند

گزارش‌های جدید به این موضوع اشاره کرده‌اند که انویدیا روند تولید تراشه‌های Tegra X1 را برای نینتندو سوییچ متوقف می‌کند.

 انویدیا چند سالی می‌شود که تراشه موبایل مخصوص خود را راهی بازار کرده است. این شرکت سال ۲۰۰۸ نسل اول تراشه‌ی تگرا را راهی بازار کرد که روی Zune HD مایکروسافت قرار گرفت. تراشه‌های تگرا در طول سال‌های گذشته در محصولات موفق‌تری به کار رفته‌اند که یکی از آن‌ها نینتندو سوییچ بود.

به نظر می‌رسد قرار است تغییراتی در روند ساخت پردازنده نینتندو سوییچ انجام شود. منابع مختلف اعلام کرده‌اند که انویدیا روند تولید تراشه‌ی تگرا را متوقف می‌کند.

انویدیا از تراشه تگرا ایکس وان برای کنسول نینتندو سوییچ استفاده کرده بود که البته تکنولوژی‌ جدیدی ارائه نمی‌داد؛ اما به دلیل پردازنده گرافیکی قدرتمندی که داشت جلب ‌توجه می‌کرد.

تراشه Tegra X1 که با اسم رمز اریستا شناخته می‌شد؛ روی نینتندو سوییچ قرار گرفت؛ اما به دلیل حفره‌های امنیتی موجود در آن، به‌سرعت هک شد و راهی‌های مختلف برای کرک کردن بازی‌های این کنسول به وجود آمد.

نینتندو در سال ۲۰۱۹ مدل جدیدی از کنسول نینتندو سوییچ با تراشه تگرا ایکس وان پلاس که با اسم رمز ماریکو شناخته می‌شد، راهی بازار کرد؛ اما به نظر می‌رسد که دیگر این تراشه تولید نمی‌شود.

چند احتمال وجود دارد. اولین احتمال این است که نینتندو دوباره از همان تراشه‌ی تگرا ایکس وان پلاس برای مدل‌های جدید نینتندو سوییچ استفاده کند و توقف تولید تراشه توسط انویدیا تغییری در آن ایجاد نمی‌کند. احتمال دیگر خرید تمام موجودی‌ تراشه‌ی تگرا توسط نینتندو است تا بتواند از آن‌ها روی کنسول‌هایی که تا به پایان رسیدن عمر سوییچ راهی بازار خواهد کرد، استفاده کند که این احتمال هم تأثیری روی گیمرها نمی‌گذارد.

براساس شایعات، نینتندو قصد دارد مدل قوی‌تر کنسول سوییچ را راهی بازار کند که از صفحه‌نمایش OLED برخوردار است و به گزارش اکستریم‌تک، از وضوح تصویر 4K پشتیبانی می‌کند.

تراشه تگرا ایکس وان پلاس در پردازش 4K ضعیف عمل می‌کند و به همین دلیل، به نظر می‌رسد از DLSS خلق‌شده با هوش مصنوعی برای آن استفاده شده تا بتواند بازی‌ها را به کیفیت 4K اپ‌اسکیل کند. البته استفاده از تراشه قوی‌تر باعث می‌شد این کنسول، بازی‌ها را با وضوح 4K واقعی پخش کند.

انویدیا قصد دارد شرکت انگلیسی سازنده پردازنده‌های ARM را خریداری کند. از این پردازنده‌ها در ساخت تراشه‌های تگرا هم استفاده شده بود؛ البته این تراشه‌های تگرا در ساخت اتومبیل‌ها و محصولاتی که مناسب توسعه‌دهندگان هستند هم قرار گرفته‌اند.

یکی از این محصولات Orin نام دارد که در سال ۲۰۱۹ معرفی شد. چیز زیادی از این محصول نمی‌دانیم و تنها مشخص شده است که از چیپ‌های ماریکو قوی‌تر است.

این احتمال هم وجود دارد که نینتندو با مشکل تأمین تراشه مورد نیاز برای سوییچ مواجه شده است و نمی‌تواند قطعات لازم برای این کنسول را تأمین کند.

البته احتمال اینکه انویدیا واقعا روند تولید تراشه‌های تگرا را متوقف کند بسیار کم است؛ چراکه نینتندو سوییچ باعث شده میلیون‌ها واحد تراشه تگرا به فروش برسند. اگر گزارش‌های منتشرشده صحت داشته باشند، نینتندو در حال ایجاد تغییرات اساسی در ساختار سوییچ است.

لوگوی زومجی

زومجی مرجع اخبار روز، نقد و بررسی بازی و فیلم و سریال و مکانی برای تبادل نظر گیمرها و دوستداران سینما است.

منبع extremetech
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده