مشخصات APUهای ۷ نانومتری AMD Renoir فاش شد

مشخصات APUهای ۷ نانومتری AMD Renoir فاش شد

ساعاتی پیش بنچمارک منتسب به سه مورد از پردازنده‌های شتاب‌یافته‌ی جدید Renoir شرکت AMD در فضای وب فاش شد که از عملکرد به‌نسبت خوب آن‌ها حکایت دارد.

نسل چهارم پردازنده‌های شتاب‌یافته (APU) سری رایزن AMD که از آن‌ها با کدنام Renoir یاد می‌شود، از هسته‌های پردازشی ذن ۲ (Zen 2) مبتنی بر لیتوگرافی ۷ نانومتری استفاده می‌کنند. ساعاتی پیش مشخصات این پردازنده‌ها در کنار بنچمارک منتسب به آن‌ها در فضای وب فاش شد تا به‌طور کلی بفهمیم قرار است با چه تراشه‌هایی سروکار داشته باشیم.

پردازنده‌های شتاب‌یافته‌ی خانواده‌ی Renoir AMD احتمالا تا پیش از آغاز نمایشگاه CES ۲۰۲۰ به‌صورت رسمی معرفی خواهند شد. این پردازنده‌ها قطعا عملکرد بسیار بهتری نسبت به APU-های نسل سوم سری Picasso خواهند داشت و به‌لطف بهره‌مندی از لیتوگرافی ۷ نانومتری، مصرف برق‌شان کمتر خواهد بود. این دو مورد در کنار یکدیگر باعث می‌شوند که پردازنده‌های شتاب‌یافته‌ی نسل چهارم رایزن AMD به محصولاتی عالی و کاربردی برای نوت‌بوک‌ها و حتی لپ‌تاپ‌های گیمینگ تبدیل شوند. 

همان‌طور که بالاتر اشاره کردیم، پردازنده‌های شتاب‌یافته‌ی نسل چهارم AMD قرار است دارای هسته‌هایی با معماری ذن ۲ و لیتوگرافی ۷ نانومتری باشند؛ ناگفته نماند که نسل سوم پردازنده‌های شتاب‌یافته‌ی AMD از هسته‌های مبتنی بر معماری ذن پلاس (+Zen) بهره می‌گیرند. پردازنده‌های ۷ نانومتری جدید AMD افزون بر هسته‌های ذن ۲ دارای ویژگی‌های متعدد دیگری نیز هستند که همه‌ی آن را می‌توان به بحث گذاشت. این پردازنده‌ها به‌لطف داشتن هسته‌های ذن ۲ بهره‌وری بسیار بهتری نسبت به پردازنده‌های نسل پیشین که مبتنی بر هسته‌های ۱۲ نانومتری ذن پلاس هستند خواهند داشت. در ضمن پردازنده‌های خانواده‌ی Renoir از موتور گرافیکی جدید و قدرتمندتری استفاده خواهند کرد؛ گفته می‌شود که این موتور گرافیکی یا به‌طور کامل مبتنی بر معماری نوی (Navi) خواهد بود یا به‌صورت هیبریدی از معماری وگا (Vega)‌ با مجموعه‌ای از ویژگی‌های مدرن اضافی بهره خواهد گرفت.

همان‌طور که در اسکرین‌شات‌های بالا می‌بینید،‌ سه پردازنده‌ی شتاب‌یافته‌ی نسل چهارم AMD همراه‌با بنچمارک‌شان در فضای وب رؤیت شده‌اند

سه پردازنده‌ای که در اسکرین‌شات‌های بالا قابل‌مشاهده هستند، نخستین‌ بار توسط رسانه‌ی TechPowerUP رؤیت شدند. این رسانه می‌گوید که تراشه‌های موردبحث به‌احتمال زیاد دارای مشخصات فنی متفاوتی خواهند بود و از قدرت پردازشی متفاوتی استفاده خواهند کرد. تمامی این تراشه‌ها ظاهرا روی مادربرد AMD Celadon-RN آزمایش شده‌اند؛ این یعنی آزمایش‌های فاش‌شده، آزمایش‌های داخلی AMD محسوب می‌شوند. 

تاکنون به تعداد هسته‌های پردازنده‌های شتاب‌یافته‌ی سری Renoir و همچنین نام دقیق آن‌ها اشاره نشده است؛ با این حال از آن‌جایی که پردازنده‌های یادشده در ماه سپتامبر گذشته در بنچمارک 3DMark 11 حضور پیدا کرده‌اند، برخی از مشخصات فنی مربوط به آن‌ها را می‌دانیم. در اسکرین‌شات‌های بالا می‌بینید که با وجود ارائه‌ی دقیق URL مربوط به بنچمارک‌ها، نتایج آن‌ها پنهان شده است. 

AMD

ظاهرا نخستین مدل از تراشه‌های جدید AMD از پردازنده‌ای مرکزی (CPU) با فرکانس پردازشی ۱/۷ گیگاهرتز و پردازنده‌ای گرافیکی (GPU) با فرکانس پردازشی ۱/۵ گیگاهرتز بهره می‌گیرد. سرعت پردازشی حافظه‌ی پردازنده‌ی گرافیکی این APU معادل ۲٬۶۶۶ مگاهرتز است که به‌صورت غیرمستقیم به حافظه‌ی DDR4 اشاره می‌کند. این مدل از پردازنده‌های شتاب‌یافته‌ی AMD توانسته است در بنچمارک 3DMark 11 امتیاز کلی ۳٬۵۷۸ را از لحاظ عملکرد کسب کند. 

دومین مدل از پردازنده‌های خانواده‌ی Renoir ظاهرا به پردازنده‌ای مرکزی با فرکانس ۱/۸ گیگاهرتز مجهز شده است؛ در ضمن در اسکرین‌شات‌های بالا هیچ‌گونه اثری از فرکانس پردازشی حافظه‌ی گرافیکی این پردازنده و همچنین فرکانس حافظه‌ی رم آن دیده نمی‌شود. این مدل توانسته است در بنچمارک 3DMark 11 امتیاز کلی ۳٬۱۴۳ را کسب کند تا در زیر پردازنده‌ی اول قرار بگیرد. 

در نهایت به مدل سوم پردازنده‌های شتاب‌یافته‌ی جدید AMD می‌رسیم؛ براساس اسناد فاش‌شده، این پردازنده‌ی شتاب‌یافته از پردازنده‌ای مرکزی با فرکانس ۲/۰ گیگاهرتز و پردازنده‌ای گرافیکی با فرکانس ۱/۱ گیگاهرتز استفاده می‌کند. در ضمن پردازنده‌ی موردبحث در مقایسه با دو پردازنده‌ی اول امتیاز کمتری را کسب کرده است (۲٬۳۷۴)؛ موضوعی که نشان می‌دهد با پردازنده‌ای پایین‌رده سروکار داریم. البته این موضوع را می‌شد با نگاهی به فرکانس پردازشی CPU آن نیز حدس زد.

نقشه‌ی راه پردازنده‌های مرکزی AMD در بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰
پارامتر / نام پردازنده‌ی مرکزی (CPU)رایزن سری ۱۰۰۰رایزن سری ۲۰۰۰رایزن سری ۳۰۰۰رایزن سری ۴۰۰۰رایزن سری ۵۰۰۰
معماریذن ۱ذن ۱ / ذن پلاسذن ۲ / ذن پلاسذن ۳ذن ۴
لیتوگرافی۱۴ نانومتری۱۴ نانومتری / ۱۲ نانومتری۷ نانومتری۷ نانومتر پلاساحتمالا ۵ نانومتری یا ۶ نانومتری
پردازنده‌های رده‌بالای سرور (با پشتیبانی از سوکت SP3)EPYC NaplesEPYC NaplesEPYC RomeEPYC MilanEPYC Genoa
حداکثر تعداد هسته‌های سرور / حداکثر تعداد تردهای سرور۳۲ / ۶۴۳۲ / ۶۴۶۴ / ۱۲۸نامشخصنامشخص
پردازنده‌های رده‌بالای دسکتاپ (با پشتیبانی از سوکت TR4)رایزن تردریپر سری ۱۰۰۰رایزن تردریپر سری ۲۰۰۰رایزن تردریپر سری ۳۰۰۰ (Castle Peak)رایزن تردریپر سری ۴۰۰۰رایزن تردریپر سری ۵۰۰۰
حداکثر تعداد هسته‌های پردازنده‌های رده‌بالا / حداکثر تعداد تردهای پردازنده‌های رده‌بالا۱۶ / ۳۲۳۲ / ۶۴احتمالا ۶۴ / ۱۲۸نامشخصنامشخص
پردازنده‌های میان‌رده (Mainstream) دسکتاپ (با پشتیبانی از سوکت AM4)رایزن سری ۱۰۰۰ (Summit Ridge)رایزن سری ۲۰۰۰ (Pinnacle Ridge)رایزن سری ۳۰۰۰ (Matisse)رایزن سری ۴۰۰۰ (Vermeer)رایزن سری ۵۰۰۰
حداکثر تعداد هسته‌های پردازنده‌های میان‌رده / حداکثر تعداد تردهای پردازنده‌های میا‌ن‌رده۸ / ۱۶۸ / ۱۶۱۶ / ۳۲نامشخصنامشخص
پردازنده‌های شتاب‌یافته‌ی اقتصادی (با پشتیبانی از سوکت AM4)نامشخصرایزن سری ۲۰۰۰ (Raven Ridge)رایزن سری ۳۰۰۰ (پیکاسو مبتنی بر معماری ۱۴ نانومتری ذن پلاس)رایزن سری ۴۰۰۰ (Renior)رایزن سری ۵۰۰۰
تاریخ عرضه۲۰۱۷۲۰۱۸۲۰۱۹۲۰۲۰احتمالا ۲۰۲۱

پردازنده‌های شتاب‌یافته‌ی نسل چهارم رایزن با کدنام Renior احتمالا از سوکت‌های FP6 (برای نوت‌بوک‌ها)‌ و AM4 (برای رایانه‌های دسکتاپ) پشتیبانی خواهند کرد. پردازنده‌های فعلی AMD برای نوت‌بوک‌ها از سوکت FP5 پشتیبانی می‌کنند و از آن‌جایی که FP6 تغییرات عمده‌ای را نسبت به FP5 به‌خود دیده است، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که پردازنده‌های سری Renior به ویژگی‌های متعدد بیشتری مجهز شوند. 

اخبار جدید فاش‌شده نشان می‌دهند که پردازنده‌های حاضر در جدول زیر که همگی متعلق به خانواده‌ی Renior هستند از سوکت FP6 پشتیبانی خواهند کرد:

فهرست پردازنده‌های Renior مجهز به سوکت FP6
AMD Ryzen 9 B12 با توان طراحی حرارتی (TDP) معادل ۴۵ وات
AMD Ryzen 7 B10 با توان طراحی حرارتی (TDP) معادل ۴۵ وات
AMD Ryzen 5 B8 با توان طراحی حرارتی (TDP) معادل ۴۵ وات
AMD Ryzen 9 PRO B12 با توان طراحی حرارتی (TDP) معادل ۱۵ وات
AMD Ryzen 7 PRO B10 با توان طراحی حرارتی (TDP) معادل ۱۵ وات
AMD Ryzen 5 PRO B8 با توان طراحی حرارتی (TDP) معادل ۱۵ وات
AMD Ryzen 3 PRO B6 با توان طراحی حرارتی (TDP) معادل ۱۵ وات

داده‌های جدول بالا نشان می‌دهند که AMD قصد دارد پردازنده‌های شتاب‌یافته‌ی نسل چهارم رایزن را در دو مدل معمولی و PRO عرضه کند. مدل‌های معمولی این پردازنده‌ها ظاهرا از توان طراحی حرارتی ۴۵ وات استفاده خواهند کرد؛ ناگفته نماند که پردازنده‌های شتاب‌یافته‌ی نسل سوم رایزن از توان طراحی حرارتی ۳۵ وات بهره‌مند هستند. افزون بر این موارد، به مدل‌های PRO از پردازنده‌های نسل چهارم می‌رسیم که براساس جدول بالا از توان طراحی حرارتی ۱۵ وات بهره می‌گیرند. 

نکته‌ی جالب‌توجه این است که ظاهرا AMD می‌خواهد پردازنده‌های مخصوص نوت‌بوک را با نام Ryzen 9 عرضه کند تا از این طریق به جنگ پردازنده‌های ۴۵ واتی Core i9 اینتل برود. بدون شک مشاهده‌ی رقابت بین پردازنده‌های Renoir شرکت AMD با پردازنده‌های نسل یازدهمی تایگر لیک (Tiger Lake) اینتل با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری در سال ۲۰۲۰ دیدنی خواهد بود.

دیدگاه شما کاربران زومیت در این رابطه چیست؟

منبع wccftech

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید