نسل دوم پردازنده تردریپر از سری رایزن AMD هم‌زمان با شروع پیش فروش رونمایی شد

نسل دوم پردازنده تردریپر از سری رایزن AMD هم‌زمان با شروع پیش فروش رونمایی شد

پیش فروش پرچم‌دار نسل دوم پردازنده‌ی رایزن AMD از خانواده‌ی تردریپر با ۳۲ هسته‌ی پردازشی تحت عنوان 2990WX در فروشگاه اینترنتی Newegg شروع شده است.

AMD به واسطه‌ی فروشگاه اینترنتی Newegg شروع به پیش فروش پرچم‌دار نسل دوم پردازنده‌ی رایزن AMD از خانواده‌ی تردریپر تحت عنوان 2990WX با ۳۲ هسته‌ی پردازشی و قیمت فوق‌العاده بالای ۱۷۹۹ دلاری کرده است. پردازنده‌ی یاد شده با پشتیبانی از پلتفرم X399 به طور رسمی از ۲۲ مرداد (۱۳ آگوست) عرضه خواهد شد. این موضوع حدود دو ماه پیش هم با اندکی تردید مطرح شده بود. اگرچه در گزارش‌ها و شایعات قبلی اطلاعاتی اندک درباره‌ی مشخصات پردازنده‌ی پیش روی AMD وجود داشت اما همان‌طور که در ادامه‌ی مقاله مشاهده خواهید کرد، بخشی از جزئیات مربوط به ویژگی‌های سخت‌افزاری سری دوم پردازنده‌ی رایزن AMD از خانواده‌ی تردریپر اشتباه بوده که با شروع پیش فروش آن، مشخصات دقیق آن هم آشکار شده است. زومیت را همراهی کنید.

نسل دوم پردازنده‌های خانواده‌ی تردریپر از سری رایزن AMD دارای ۴ عضو به شرح زیر است.

  • پردازنده‌ی تردریپر 2990WX رایزن
  • پردازنده‌ی تردریپر 2970WX رایزن
  • پردازنده‌ی تردریپر 2950WX رایزن
  • پردازنده‌ی تردریپر 2920WX رایزن

پردازنده‌ی 2990WX رایزن AMD، پرچم‌دار نسل دوم خانواده‌ی تردریپر و قدرتمندترین پردازنده‌ی مرکزی (CPU) ویژه‌ی رایانه‌های دسکتاپ محسوب می‌شود که تاکنون عرضه شده است. پردازنده‌ی نوین AMD کاربران فوق حرفه‌ای کامپیوترهای ایستگاه کاری را مورد هدف قرار داده است که قدرت عملکرد و کارایی سیستم برای آن‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. شگفت‌انگیزترین مورد درباره‌ی پردازنده‌ی 2990WX، توانایی بالای آن در اجرای هم‌زمان بازی رایانه‌ای، استریم اینترنتی و رندر گرافیکی است که تحت عنوان چند وظیفگی یا مالتی تسکینگ (Multi Tasking) شناخته می‌شود. سری دوم پردازنده‌ی پرچم‌دار جدید AMD از نسل رایزن خانواده‌ی تردریپر، به لطف ۳۲ هسته‌ی پردازشی قدرتمند، بدون این‌که فشاری متحمل شود، قابلیت فوق‌العاده بالایی در اجرای چند وظیفگی دارد.

پردازنده 2990WX ساخت AMD

همان‌طور که اشاره شد، پردازنده‌ی جدید AMD در وب‌سایت خرده فروشی Newegg به طور رسمی با برچسب قیمت ۱۷۹۹ دلاری از ۲۲ مرداد عرضه شده و تحویل داده خواهد شد. در تصویر ذیل که مربوط به وب‌سایت خرده فروشی Newegg است، می‌توانید مشخصات رسمی پردازنده‌ی 2990WX ساخت AMD را مشاهده کنید.

پردازنده 2990WX ساخت AMD

پردازنده‌ی پرچم‌دار و جدید AMD دارای ۳۲ هسته‌ی پردازشی و ۶۴ ترد است که محصول رویایی اینتل با ۲۸ هسته‌ی پردازشی و ۵۶ ترد را مغلوب خود می‌کند. تراشه‌ی جدید AMD دارای فرکانس پایه‌ی ۳ گیگاهرتزی (۳.۴ گیگاهرتز در حالت فعال بودن همه‌ی هسته‌ها در کلاک تقویت شده‌ی Precision) و حداکثر فرکانس تقویت شده‌ی ۴ گیگاهرتزی است. به دلیل اینکه حداکثر فرکانس تقویت شده‌ی ۴ گیگاهرتزی در حالت Precision Boost Overdrive مجاز به افزایش ۲۰۰ مگاهرتزی است، انتظار می‌رود که شاهد افزایش فرکانس پردازشی تا ۴.۲ گیگاهرتز در بار کاری تک هسته‌ای بهینه شده باشیم. حالت Precision Boost Overdrive به منظور عملکرد پردازنده فراتر از مشخصات اسمی پیش‌فرض، تنظیمات کارخانه و همچنین خارج از محدوده‌ی ضمانت در نظر گرفته شده است.

پردازنده 2990WX ساخت AMD

این موضوع همچنین نشان می‌دهد که هسته‌های ذن پلاس (+Zen) ساخت AMD در پردازنده‌ی 2990WX نسبت به پردازنده‌ی پرچم‌دار نسل قبلی موسوم به تردریپر 1950X قادر به ارائه‌ی سرعت کلاک فوق‌العاده بالاتری هستند.

نسل دوم پردازنده تردریپر رایزن AMD

از دیگر جزئیات مربوط به پردازنده‌ی جدید و پرچم‌دار AMD می‌توان به بهره‌مندی از حافظه‌ی پنهان سطح دوم (L2) شانزده مگابایتی و حافظه‌ی پنهان سطح سوم (L3) شصت و چهار مگابایتی اشاره کرد. در واقع هر یک از تراشه‌های جدید AMD در مجموع دارای۸۰ مگابایت حافظه‌ی پنهان خواهد بود. توان طراحی حرارتی (TDP) پردازنده‌ی 2990WX برابر با ۲۵۰ وات است و تمامی سوکت‌های فعلی TR4 موجود روی مادربرد به طور کامل با نسل دوم پردازنده‌های سری رایزن از خانواده‌ی تردریپر سازگار خواهند بود. در گالری ذیل می‌توانید تصاویر رسمی مربوط به زمان عرضه، قیمت، مشخصات جزئی و نتایج آزمون‌های توان عملکرد نسل دوم پردازنده‌های خانواده‌ی تردریپر سری رایزن را به صورت مقایسه‌ای مشاهده کنید.

نام پردازندهتردریپر 2990WXتردریپر 2970WXتردریپر 2950Xتردریپر 2920X
خانواده پردازندهنسل دوم تردریپر AMD ملقب به COFLAXنسل دوم تردریپر AMD ملقب به COFLAXنسل دوم تردریپر AMD ملقب به COFLAX
نسل دوم تردریپر AMD ملقب به COFLAX
معماری و فناوری ساخت۱۲ نانومتری ذن پلاس۱۲ نانومتری ذن پلاس۱۲ نانومتری ذن پلاس
۱۲ نانومتری ذن پلاس
هسته و ترد۳۲ هسته و ۶۴ ترد۲۴ هسته و ۴۸ ترد۱۶ هسته و ۳۲ ترد۱۲ هسته و ۲۴ ترد
کلاک پایه۳ گیگاهرتز۳ گیگاهرتز۳.۵ گیگاهرتز۳.۵ گیگاهرتز
کلاک تقویتی۴.۲ گیگاهرتز۴.۲ گیگاهرتز۴.۴ گیگاهرتز۴.۳ گیگاهرتز
حافظه پنهان L2۱۶ مگابایت۱۲ مگابایت۸ مگابایت۶ مگابایت
حافظه پنهان L3۶۴ مگابایت۶۴ مگابایت۳۲ مگابایت۳۲ مگابایت
توان طراحی حرارتی۲۵۰ وات۲۵۰ وات۱۸۰ وات۱۸۰ وات
پلتفرم و چیپستTR4 X399TR4 X399TR4 X399TR4 X399
قیمت۱۷۹۹ دلار۱۲۹۹ دلار۸۹۹ دلار۶۴۹ دلار

نسل دوم پردازنده تردریپر رایزن AMD

در جدول زیر هم قادر به مقایسه‌ی مشخصات کامل پردازنده‌های خانواده‌ی تردریپر و رایزن ۷ نسل اول و دوم با پردازنده‌های هم‌رده‌ی ساخت اینتل خواهید بود.

سازندهنام پردازندههسته و تردکلاک پایه و تقویتیحافظه پنهان L3تعداد کانال و فرکانس حافظه رمPCIeتوان طراحی حرارتیقیمت
اینتلi9-7980XE۱۸ هسته و ۳۶ ترد۲.۶ و ۴.۴ گیگاهرتز۲۴.۷۵ مگابایت۴ کانال ۲۶۶۶ مگاهرتزی۴۴۱۴۰ وات۱۹۹۹ دلار
AMDTR 2990WX۳۲ هسته و ۶۴ ترد۳ و ۴.۲ گیگاهرتز ۶۴ مگابایت۴ کانال ۲۹۳۳ مگاهرتزی۴ + ۶۰۲۵۰ وات۱۷۹۹ دلار
اینتلi9-7960X۱۶ هسته و ۳۲ ترد۲.۸ و ۴.۴ گیگاهرتز۲۲ مگابایت۴ کانال ۲۶۶۶ مگاهرتزی۴۴۱۴۰ وات۱۶۹۹ دلار
اینتلi9-7940X۱۴ هسته و ۲۸ ترد۳.۱ و ۴.۴ گیگاهرتز۱۹.۲۵ مگابایت۴ کانال ۲۶۶۶ مگاهرتزی۴۴۱۴۰ وات۱۳۹۹ دلار
AMDTR 2970WX۲۴ هسته و ۴۸ ترد۳ و ۴.۲ گیگاهرتز ۶۴ مگابایت۴ کانال ۲۹۳۳ مگاهرتزی۴ + ۶۰۲۵۰ وات۱۲۴۹ دلار
اینتلi9-7920X۱۲ هسته و ۲۴ ترد۲.۹ و ۴.۴ گیگاهرتز۱۶.۵ مگابایت۴ کانال ۲۶۶۶ مگاهرتزی۴۴۱۴۰ وات۱۱۹۹ دلار
AMDTR 1950X۱۶ هسته و ۳۲ ترد۳.۴ و ۴ گیگاهرتز۳۲ مگابایت۴ کانال ۲۶۶۶ مگاهرتزی۴ + ۶۰۱۸۰ وات۹۹۹ دلار
اینتلi9-7900X۱۰ هسته و ۲۰ ترد۳.۳ و ۴.۳ گیگاهرتز ۱۳.۷۵ مگابایت۴ کانال ۲۶۶۶ مگاهرتزی۴۴۱۴۰ وات۹۸۰ دلار
AMDTR 2950X۱۶ هسته و ۳۲ ترد۳.۵ و ۴.۴ گیگاهرتز۳۲ مگابایت۴ کانال ۲۹۳۳ مگاهرتزی۴ + ۶۰۱۸۰ وات۸۹۹ دلار
AMDTR 1920X۱۲ هسته و ۲۴ ترد۳.۵ و ۴ گیگاهرتز۳۲ مگابایت۴ کانال ۲۶۶۶ مگاهرتزی۴ + ۶۰۱۸۰ وات۷۹۹ دلار
AMDTR 2920X۱۲ هسته و ۲۴ ترد۳.۵ و ۴.۳ گیگاهرتز۳۲ مگابایت۴ کانال ۲۹۳۳ مگاهرتزی۴ + ۶۰۱۸۰ وات۶۴۹ دلار
اینتلi7-7820X۸ هسته و ۱۶ ترد۳.۶ و ۴.۳ گیگاهرتز۱۱ مگابایت۴ کانال ۲۶۶۶ مگاهرتزی۲۸۱۴۰ وات۵۹۳ دلار
AMDTR 1900X۸ هسته و ۱۶ ترد۳.۸ و ۴ گیگاهرتز۱۶ مگابایت۴ کانال ۲۶۶۶ مگاهرتزی۴ + ۶۰۱۸۰ وات۵۴۹ دلار
AMDR7 2700X۸ هسته و ۱۶ ترد۳.۷ و ۴.۳ گیگاهرتز۱۶ مگابایت۲ کانال ۲۹۳۳ مگاهرتزی۱۶۱۰۵ وات۳۲۹ دلار

چیپست X399 به طور اختصاصی برای نسل دوم پردازنده‌های رده بالای پلتفرم دسکتاپ (HEDT) ساخته شده است. همان‌طور که اطلاع دارید، در گذشته مادربردهای مجهز به چیپست X399 از چندین سازنده‌ی سرشناس مانند AORUS Gaming 7 گیگابایت، Professional Gaming ازراک و ROG X399 Zenith Extreme ایسوس، MEG X399 Creation از MSI و AORUS X399 Extreme از گیگابایت معرفی شده است. بنابراین انتظار می‌رود که باز هم شاهد عرضه‌ی مادربردهای جدید مبتنی‌بر چیپست X399 از سایر سازندگان مادربرد باشیم. سازندگان مادربردهای قبلی مبتنی‌بر چیپست X399، به منظور پشتیبانی از پردازنده‌های نسل دوم تردریپر AMD، اقدام به انتشار سفت‌افزار (Firmware) جدید بایوس کرده‌اند.

نسل دوم پردازنده تردریپر رایزن AMD

پردازنده‌های جدید سری ۲۰۰۰ تردریپر از محصولات رایزن AMD را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ با در نظر گرفتن تمامی عوامل آیا توان رقابت با پردازنده‌های هم‌رده‌ی اینتل را دارند؟ آیا اینتل قادر به ارائه‌ی محصول رقابتی جدید خواهد بود؟ لطفا نظرات خود را در بخش دیدگاه وب‌سایت به اشتراک بگذارید.

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید