نسل دوم پردازنده تردریپر از سری رایزن AMD هم‌زمان با شروع پیش فروش رونمایی شد

سه‌شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۱:۰۰
مطالعه 8 دقیقه
پیش فروش پرچم‌دار نسل دوم پردازنده‌ی رایزن AMD از خانواده‌ی تردریپر با ۳۲ هسته‌ی پردازشی تحت عنوان 2990WX در فروشگاه اینترنتی Newegg شروع شده است.

AMD به واسطه‌ی فروشگاه اینترنتی Newegg شروع به پیش فروش پرچم‌دار نسل دوم پردازنده‌ی رایزن AMD از خانواده‌ی تردریپر تحت عنوان 2990WX با ۳۲ هسته‌ی پردازشی و قیمت فوق‌العاده بالای ۱۷۹۹ دلاری کرده است. پردازنده‌ی یاد شده با پشتیبانی از پلتفرم X399 به طور رسمی از ۲۲ مرداد (۱۳ آگوست) عرضه خواهد شد. این موضوع حدود دو ماه پیش هم با اندکی تردید مطرح شده بود. اگرچه در گزارش‌ها و شایعات قبلی اطلاعاتی اندک درباره‌ی مشخصات پردازنده‌ی پیش روی AMD وجود داشت اما همان‌طور که در ادامه‌ی مقاله مشاهده خواهید کرد، بخشی از جزئیات مربوط به ویژگی‌های سخت‌افزاری سری دوم پردازنده‌ی رایزن AMD از خانواده‌ی تردریپر اشتباه بوده که با شروع پیش فروش آن، مشخصات دقیق آن هم آشکار شده است. زومیت را همراهی کنید.

نسل دوم پردازنده‌های خانواده‌ی تردریپر از سری رایزن AMD دارای ۴ عضو به شرح زیر است.

  • پردازنده‌ی تردریپر 2990WX رایزن
  • پردازنده‌ی تردریپر 2970WX رایزن
  • پردازنده‌ی تردریپر 2950WX رایزن
  • پردازنده‌ی تردریپر 2920WX رایزن

پردازنده‌ی 2990WX رایزن AMD، پرچم‌دار نسل دوم خانواده‌ی تردریپر و قدرتمندترین پردازنده‌ی مرکزی (CPU) ویژه‌ی رایانه‌های دسکتاپ محسوب می‌شود که تاکنون عرضه شده است. پردازنده‌ی نوین AMD کاربران فوق حرفه‌ای کامپیوترهای ایستگاه کاری را مورد هدف قرار داده است که قدرت عملکرد و کارایی سیستم برای آن‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. شگفت‌انگیزترین مورد درباره‌ی پردازنده‌ی 2990WX، توانایی بالای آن در اجرای هم‌زمان بازی رایانه‌ای، استریم اینترنتی و رندر گرافیکی است که تحت عنوان چند وظیفگی یا مالتی تسکینگ (Multi Tasking) شناخته می‌شود. سری دوم پردازنده‌ی پرچم‌دار جدید AMD از نسل رایزن خانواده‌ی تردریپر، به لطف ۳۲ هسته‌ی پردازشی قدرتمند، بدون این‌که فشاری متحمل شود، قابلیت فوق‌العاده بالایی در اجرای چند وظیفگی دارد.

همان‌طور که اشاره شد، پردازنده‌ی جدید AMD در وب‌سایت خرده فروشی Newegg به طور رسمی با برچسب قیمت ۱۷۹۹ دلاری از ۲۲ مرداد عرضه شده و تحویل داده خواهد شد. در تصویر ذیل که مربوط به وب‌سایت خرده فروشی Newegg است، می‌توانید مشخصات رسمی پردازنده‌ی 2990WX ساخت AMD را مشاهده کنید.

پردازنده‌ی پرچم‌دار و جدید AMD دارای ۳۲ هسته‌ی پردازشی و ۶۴ ترد است که محصول رویایی اینتل با ۲۸ هسته‌ی پردازشی و ۵۶ ترد را مغلوب خود می‌کند. تراشه‌ی جدید AMD دارای فرکانس پایه‌ی ۳ گیگاهرتزی (۳.۴ گیگاهرتز در حالت فعال بودن همه‌ی هسته‌ها در کلاک تقویت شده‌ی Precision) و حداکثر فرکانس تقویت شده‌ی ۴ گیگاهرتزی است. به دلیل اینکه حداکثر فرکانس تقویت شده‌ی ۴ گیگاهرتزی در حالت Precision Boost Overdrive مجاز به افزایش ۲۰۰ مگاهرتزی است، انتظار می‌رود که شاهد افزایش فرکانس پردازشی تا ۴.۲ گیگاهرتز در بار کاری تک هسته‌ای بهینه شده باشیم. حالت Precision Boost Overdrive به منظور عملکرد پردازنده فراتر از مشخصات اسمی پیش‌فرض، تنظیمات کارخانه و همچنین خارج از محدوده‌ی ضمانت در نظر گرفته شده است.

این موضوع همچنین نشان می‌دهد که هسته‌های ذن پلاس (+Zen) ساخت AMD در پردازنده‌ی 2990WX نسبت به پردازنده‌ی پرچم‌دار نسل قبلی موسوم به تردریپر 1950X قادر به ارائه‌ی سرعت کلاک فوق‌العاده بالاتری هستند.

از دیگر جزئیات مربوط به پردازنده‌ی جدید و پرچم‌دار AMD می‌توان به بهره‌مندی از حافظه‌ی پنهان سطح دوم (L2) شانزده مگابایتی و حافظه‌ی پنهان سطح سوم (L3) شصت و چهار مگابایتی اشاره کرد. در واقع هر یک از تراشه‌های جدید AMD در مجموع دارای۸۰ مگابایت حافظه‌ی پنهان خواهد بود. توان طراحی حرارتی (TDP) پردازنده‌ی 2990WX برابر با ۲۵۰ وات است و تمامی سوکت‌های فعلی TR4 موجود روی مادربرد به طور کامل با نسل دوم پردازنده‌های سری رایزن از خانواده‌ی تردریپر سازگار خواهند بود. در گالری ذیل می‌توانید تصاویر رسمی مربوط به زمان عرضه، قیمت، مشخصات جزئی و نتایج آزمون‌های توان عملکرد نسل دوم پردازنده‌های خانواده‌ی تردریپر سری رایزن را به صورت مقایسه‌ای مشاهده کنید.

پردازنده‌ی 2990WX از نسل دوم خانواده‌ی تردریپر و سری رایزن AMD با قیمت ۱۷۹۹ دلار، فناوری ساخت ۱۲ نانومتری، ۱۴ هسته‌ی بیش‌تر، ۲۸ ترد بیش‌تر و قیمت کم‌تر به میزان ۲۰۰ دلار در مقایسه با پردازنده‌ی (7980XE (Extreme Edition نسل هفتمی از خانواده‌ی اسکای‌لیک و سری Core i9 اینتل با فناوری ساخت ۱۴ نانو متری و قیمت ۲۰۰۰ دلار، پیشنهاد بهتری محسوب می‌شود. همچنین پردازنده‌ی جدید AMD نسبت به پردازنده‌ی نسل قبل 1950X دارای ۱۶ هسته‌ی اضافی، ۳۲ ترد بیش‌تر و کلاک سریع‌تر با قیمت مضاعف ۸۰۰ دلاری است. با توجه به قیمت مقرون به صرفه‌ی یاد شده، پردازنده‌ی جدید AMD محصول شگفت‌انگیز دیگری در بازار پردازنده‌های رده بالا خواهد بود که تراشه‌های رده بالای پلتفرم دسکتاپ اینتل مانند زئون پلاتینیوم را دچار مشکل خواهد کرد. در ادامه می‌توانید مشخصات دقیق و کامل پردازنده‌های سری ۲۰۰۰ از خانواده‌ی تردریپر رایزن AMD را مشاهده کنید.

در جدول زیر هم قادر به مقایسه‌ی مشخصات کامل پردازنده‌های خانواده‌ی تردریپر و رایزن ۷ نسل اول و دوم با پردازنده‌های هم‌رده‌ی ساخت اینتل خواهید بود.

پردازنده‌های جدید سری ۲۰۰۰ تردریپر از محصولات رایزن AMD را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ با در نظر گرفتن تمامی عوامل آیا توان رقابت با پردازنده‌های هم‌رده‌ی اینتل را دارند؟ آیا اینتل قادر به ارائه‌ی محصول رقابتی جدید خواهد بود؟ لطفا نظرات خود را در بخش دیدگاه وب‌سایت به اشتراک بگذارید.

مطالب مشابه

نظرات