نسخه ویژه‌ای از ویندوز ۱۱ برای دستگاه‌های خودپرداز منتشر می‌شود

یک‌شنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۰۰
مطالعه 2 دقیقه
لوگو ویندوز ۱۱ روی نمایشگر و انگشت درحال نزدیک شدن به نمایشگر
نسخه‌ی سبک ویندوز ۱۱ با نام Windows 11 IoT LTSC 2024 و حجم ۱۶ گیگابایت برای دستگاه‌های خاص منتشر خواهد شد.
تبلیغات

مایکروسافت پیش‌نیازهای سخت‌افزاری سیستم عامل Windows 11 IoT Enterprise LTSC 2024 را اعلام کرد. این نسخه به سازندگان دستگاه‌های سازمانی مبتنی‌بر اینترنت اشیاء اجازه می‌دهد تا از ویندوز ۱۱ روی سخت‌افزار ضعیف و حتی بدون نیاز به TPM و Secure Boot استفاده کنند.

ویندوز ۱۱ سازمانی IoT نسخه‌ای کامل از ویندوز سازمانی محسوب می‌شود که برای دستگاه‌هایی با کاربریِ خاص ازجمله خودپردازها، پایانه‌های فروش، تابلوهای دیجیتال، کیوسک‌ها و سیستم‌های اتوماسیون صنعتی طراحی شده است. این نسخه از ویندوز برای کامپیوترهای شخصی مناسب نیست و با هدف استفاده در دستگاه‌هایی مثل لوازم‌ خانگی توسعه یافته است.

مایکروسافت ویندوز ۱۱ سازمانی IoT را در دو نسخه‌ی عمومی (GAC) و سرویس‌دهی بلندمدت (LTSC) ارائه می‌دهد. نسخه‌ی LTSC با دوره‌ی پشتیبانی ۱۰ ساله ارائه می‌شود و مهم‌ترین نکته درباره‌ی مشخصات سیستم موردنیاز آن، امکان اجرا روی دستگاه‌هایی با فضای ذخیره‌سازی بسیار کمتر از حد معمول و درحدود ۱۶ گیگابایت است.

ویندوز ۱۱ سازمانی IoT

حداقل مشخصات توصیه‌شده

حداقل مشخصات موردنیاز

پردازنده

یک گیگاهرتز، ۲ هسته‌ای

یک گیگاهرتز، ۲ هسته‌ای

رم

۴ گیگابایت

۲ گیگابایت

فضای ذخیره‌سازی

۶۴ گیگابایت

۱۶ گیگابایت

نوع فضای ذخیره‌سازی

‌اس‌اس‌دی

اس‌اس‌دی، هارد‌ درایو، فلش، هارد هیبریدی

فرم‌ور سیستم

UEFI

BIOS

TPM

TPM 2.0

اختیاری

Secure Boot

فعال

اختیاری

دایرکت‌ ایکس

DirectX 12

DirectX 10 / اختیاری

نمایشگر

۹ اینچ، حداقل وضوح 720p

ابعاد سفارشی / بدون نمایشگر

برای اولین‌بار، نسخه‌ی LTSC ویندوز ۱۱ سازمانی IoT علاوه‌بر پردازنده اینتل، پردازنده AMD و NXP، از برخی پردازنده‌های خاص کوالکام نیز پشتیبانی خواهد کرد. در مقام‌ مقایسه، Windows 10 IoT Enterprise LTSC فقط از پردازنده‌های اینتل، ای‌ام‌دی و NXP پشتیبانی می‌کرد.

ویندوز ۱۱ سازمانی IoT روی پردازنده‌های گرافیکی سازگار با DirectX 10 و حتی پردازنده‌های گرافیکی که از DirectX پشتیبانی نمی‌کنند، نصب می‌شود. این سیستم‌‌عامل می‌تواند روی دستگاه‌هایی که از نمایشگرهایی با ابعاد سفارشی بهره می‌برند و نیز محصولات بدون نمایشگر اجرا شود. برای مقایسه، ویندوز ۱۱ استاندارد به پشتیبانی از DirectX 12 و نمایشگری با وضوح حداقل 720p و ابعاد ۹ اینچ نیاز دارد.

کاهش الزامات سخت‌افزاری ویندوز ۱۱ سازمانی IoT به‌لطف ماهیت تک‌منظوره‌ی دستگاه‌های سازگار با این سیستم‌عامل امکان‌پذیر شده است. چنین دستگاه‌هایی معمولاً بیش‌ از ۵ برنامه را به‌طور هم‌زمان اجرا نمی‌کنند و اغلب فقط یک برنامه‌ی در حال اجرا دارند.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات