تاریخ انتشار و قابلیت‌های جدید سیستم‌عامل‌های iPadOS 16 و MacOS Ventura مشخص شد

سه‌شنبه ۲۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۵
مطالعه 2 دقیقه
سرانجام اپل ضمن رونمایی آیپدهای قدرتمند خود، نسخه‌های جدید سیستم‌عامل‌های iPadOS و MacOS را معرفی کرد. این سیستم‌عامل‌ها قرار است ۲ آبان برای عموم منتشر شوند.
تبلیغات

اپل ساعاتی پیش علاوه‌بر معرفی تبلت‌های جدید آیپد پرو، تاریخ انتشار رسمی انتشار iPadOS 16 و macOS Ventura را اعلام کرد. به‌گفته‌ی اپل، سیستم‌عامل‌‌های جدید iPadOS 16.1 و macOS Ventura از ۲ آبان برای تمامی کاربران آیپد و مک دردسترس قرار می‌گیرد. iPadOS 16 و macOS Ventura تغییرات جدیدی برای کاربران آیپد و مک به‌ارمغان آورده‌اند که ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان به قابلیت مالتی‌تسکینگ جدید Stage Manager اشاره کرد.

قابلیت‌ها و دستگاه‌های جدید iPadOS 16.1

معمولاً اپل به‌روزرسانی‌های اصلی iPadOS را هم‌زمان با iOS منتشر می‌کند؛ ولی امسال انتشار نسخه‌ی جدید سیستم‌عامل آیپد را تا اکتبر به‌تأخیر انداخت و نسخه‌ی iPadOS 16.1 که هفته‌ی آینده منتشر می‌شود، اولین نسخه‌ی iPadOS 16 برای کاربران است. آیپد اواس 16 و مک او اس ونچورا تغییراتی در تجربه‌ی کاربری آیپدها و لپ‌تاپ‌های مک‌ها به‌وجود آورده‌اند که قابلیت مالتی‌تسکینگ جدید Stage Manager از همه مهم‌تر است.

قابلیت مذکور سیستم پنجره‌بندی جدیدی را به دستگاه‌های اپل می‌آورد که به کاربران اجازه می‌دهد «stage»های جدیدی را با پنجره‌های مختلف و با اندازه‌های متفاوت ایجاد و به‌طورهم‌زمان از چند اپلیکیشن استفاده کنند و به‌سادگی بین آن‌ها جابه‌جا شوند.

هنگام معرفی قابلیت Stage Manager، اپل اعلام کرد که این ویژگی فقط برای آیپدهای M1 دردسترس خواهد بود که شامل جدیدترین آیپد ایر و آیپد پرو است. بااین‌حال، مدتی پیش این شرکت نظرش را عوض کرد و پشتیبانی از Stage Manager را به آیپد پروهای 2018 و 2020 نیز افزود.

در نسخه‌های بعدی macOS Ventura‌ و iPadOS 16، قابلیت Stage Manager امکان پشتیبانی از مانیتورهای جانبی را نیز فراهم می‌کند که برای تبلت‌ها فقط به مدل‌های آیپد پرو M1 و M2 محدود است.

قابلیت Stage Manager اپل

سایر قابلیت‌های iPadOS 16 و macOS Ventura‌ عبارت‌اند از:

  • به‌روزرسانی اپلیکیشن Messages: امکان ویرایش و برگشت‌دادن پیام‌های ارسالی و علامت‌گذاری به‌عنوان خوانده‌نشده و...
  • به‌روزرسانی اپلیکیشن Mail: امکان برگشت‌دادن پیام‌های ارسالی و ارسال زمان‌بندی‌شده و...
  • تنظیم مقیاس نمایشگر: تنظیمات جدید نمایشگر امکان افزایش تراکم پیکسل‌های صفحه را برای داشتن دید بهتر در اپلیکیشن‌ها فراهم می‌کند.
  • اپلیکیشن Weather روی آیپد
  • اپلیکیشن Home کاملاً جدید
  • اپلیکیشن جدید Clock
  • اپلیکیشن جدید سافاری
  • System Settings جدید مک با همخوانی بیشتر با iOS و iPadOS
  • قابلیت Desktop-Class Apps با نوار ابزار قابل‌تنظیم و منوهای جدید و امکان یافتن و جای‌گذاری متن و...

سیستم‌عامل‌های iPadOS 16 آیپد و macOS Ventura‌ مک ۲ آبان منتشر می‌شوند. iPadOS 16 برای تمامی مدل‌های آیپد پرو، آیپد ایر نسل سوم و جدیدتر، آیپد 5 و جدیدتر و آیپد مینی 5 و جدیدتر دردسترس است. این نسخه به‌طور‌پیش‌فرض روی آیپد پروهای M2 جدید نصب شده است.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز
تبلیغات
تبلیغات

نظرات