شاید برخی از قابلیت‌های اندروید 11 برای همه گوشی‌های هوشمند ارائه نشوند

شاید برخی از قابلیت‌های اندروید 11 برای همه گوشی‌های هوشمند ارائه نشوند

برخی از بهترین قابلیت‌های اندروید ‍‍‍۱۱ به‌صورت انتخابی به تولیدکنندگان گوشی هوشمند ارائه می‌شوند؛ درنتیجه، شاید به دست همه‌ی کاربران نرسند.

اولین نمایش‌ها از اندروید ۱۱ ابتدای ماه جاری در رسانه‌ها دیده شد که به‌طور‌کلی، هوشمندتر و کاربردی‌تر شدن سیستم‌عامل گوگل را نشان می‌دهد. البته احتمالا تمامی قابلیت‌هایی که نسخه‌ی جدید اندروید را جذاب و هوشمند می‌کنند، در همه‌ی گوشی‌های هوشمند عرضه نخواهند شد. رسانه‌ها مدعی هستند برخی از قابلیت‌های جذاب به‌صورت الزامی برای عرضه در گوشی‌های هوشمند مطرح نشده‌اند.

کارشناسان XDA-Developers ادعا می‌کنند گوگل سند Compatibility Definition Document را به‌روزرسانی کرده است تا قابلیت‌های الزامی و انتخابی در اندروید ۱۱ را نشان دهد. در سند جدید، برخی از قابلیت‌ها الزامی و برخی انتخابی هستند و برخی هم اکیدا تأکید می‌شوند. به‌عنوان مثال، گزینه‌های زیر برای تولیدکننده‌های گوشی هوشمند اندرویدی الزامی نیستند:

  • رابط منو دکمه‌ی پاور و دسترسی به بخش‌های کنترلی دستگاه دیگر الزامی نیست.
  • جداسازی گفت‌وگوها در اعلا‌ن‌ها در دسته‌ی پیشنهاد اکید قرار می‌گیرد.
  • رابط برنامه‌‌نویسی IndentityCredential که برای ارائه‌ی قابلیت نگه‌داری اسناد همچون گواهینامه و کارت ملی طراحی شده است، دیگر در دسته‌ی الزامی قرار ندارد و تنها پیشنهاد می‌شود.

قطعا گوگل تمامی قابلیت‌های یادشده را در گوشی‌های هوشمند سری پیکسل ارائه می‌کند. دراین‌میان، تولیدکنندگانی همچون سامسونگ و شیائومی قدرت انتخاب بین قابلیت‌ها را خواهند داشت و شاید برخی از آن‌ها را ارائه نکنند.

اندروید 11 گوگل / Google Android 11

کارشناسان اعتقاد دارند تغییر در سیاست‌های عرضه‌ی قابلیت اندروید ۱۱ به درخواست تولیدکنندگان انجام شده است. به‌هرحال، برخی از تولیدکنندگان به انعطاف بیشتری برای ارائه‌ی قابلیت‌ها نیاز دارند و دلایل آن‌ها منطقی به‌نظر می‌رسد. به‌عنوان مثال، اگر به نمونه‌های اولیه‌ از قابلیت کنترل‌های دستگاه (Device Controls) نگاه کنید، بخشی اختصاصی برای دستگاه‌های هوشمند خانگی مخصوص ساکنان خانه‌های هوشمند و مجهز به دستگاه‌های متعدد منطقی به‌‌نظر می‌رسد. درمقابل، برای فردی که گوشی هوشمند اقتصادی می‌خرد و بسیاری از قابلیت‌های مذکور را ندارد، چنین بخشی فقط فضای اضافه‌ای از نمایشگر او را اشغال می‌کند.

تولیدکنندگانی که در گذشته تعداد زیادی از قابلیت‌های پیش‌فرض اندروید را در گوشی‌های خود ارائه می‌کرده‌اند، در اندروید ۱۱ هم در همان مسیر قدم خواهند برداشت. درمقابل، آن‌هایی که به تغییرهای اساسی در سیستم‌عامل و قابلیت‌ها مشهور هستند، مانند گذشته بسیاری از قابلیت‌ها را تغییر می‌دهند. گوگل شاید درادامه بازهم تغییراتی در CDD ایجاد کند؛ اما به‌نظر نمی‌رسد هیچ‌یک از پیش‌نیازها و الزام‌های عملکردی برای تولیدکنندگان سخت‌تر و بیشتر شود.

منبع androidcentral

از سراسر وب

  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده

بیشتر بخوانید