کنترل پنل ویندوز 10 به روزهای آخر نزدیک می‌شود؟

پنج‌شنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
کنترل پنل از سال‌ها پیش به‌عنوان صفحه‌ی تنظیمات ویندوز شناخته می‌شود؛ اما نقش آن در نسخه‌های جدید ویندوز کم‌رنگ‌ و کم‌رنگ‌تر شده است. آیا به روزهای پایانی کنترل پنل نزدیک می‌شویم؟
تبلیغات

از زمان انتشار رسمی ویندوز ۸، سیستم‌عامل‌های مایکروسافت همواره شامل دو صفحه‌ی مختلف برای تنظیمات بوده‌اند. یکی از این صفحات، اپلیکیشن مدرن Settings است که در ویندوز ۱۰ به‌ بهترین شکل ممکن بهینه‌سازی شده و تنظیمات متنوعی برای سراسر سیستم دربر دارد. صفحه‌ی تظیمات دیگر همان کنترل پنل (Control Panel) معروف است که از سال‌ها پیش به‌عنوان بخش مهمی از ویندوز شناخته می‌شود. 

مایکروسافت از زمان انتشار ویندوز ۸ به‌بعد سعی کرده است به‌مرور زمان نقش کنترل پنل را کم‌رنگ‌تر و آن را با اپلیکیشن مدرن Settings در ویندوز ۱۰ جایگزین کند. بااین‌حال، از‌آنجاکه کنترل پنل برای سال‌های متمادی جزوی از سیستم‌عامل مایکروسافت بوده، حذف یک‌باره‌ی آن غیرممکن است. به‌همین‌دلیل، ردموندی‌ها تلاش کردند گزینه‌های مختلف موجود در کنترل پنل را به‌مرور زمان به اپلیکیشن Settings منتقل کنند. درواقع، مایکروسافت پنج سال است برای حذف کنترل پنل تلاش می‌کند؛ اما این کار هنوز به‌اتمام نرسیده است.

به‌تازگی بیلدهای  جدید ویندوز ۱۰ برای کاربران اینسایدر دردسترس قرار گرفته‌اند که نکات جالبی دربر دارند. بیلدهای جدید ویندوز ۱۰ شامل اطلاعاتی درباره‌ی کنترل پنل سیستم‌عامل هستند. در کدهای این بیلدها آمده است مایکروسافت قصد دارد با انتشار نسخه‌ی جدید ویندوز ۱۰، بخش مهم دیگری را در کنترل پنل مخفی کند. براساس اطلاعات فاش‌شده، صفحه‌ی About System قرار است از کنترل پنل برداشته شود. درضمن، مایکروسافت قصد دارد از حذف دیگر صفحات لینک‌شده به این صفحه نیز مطمئن شود. 

اطلاعات یادشده با بررسی چندین فیچر آی‌دی (Feature ID)‌ کشف شده است. رسانه‌ی ویندوزسنترال گزارش می‌دهد فیچر IDهای مذکور که در گیت‌هاب منتشر شده‌اند، شامل HideSystemControlPanel و SystemControlPanelFileExplorerRedirect و SystemControlPanelHotkeyRedirect می‌شوند. ظاهرا تمامی فیچر IDهای اعلام‌شده در جدیدترین بیلد عمومی ویندوز ۱۰ غیرفعال شده‌اند؛ اما هنوزهم در سیستم‌عامل دیده می‌شوند. این موضوع می‌تواند نشان دهد مایکروسافت احتمالا قصد دارد فعلا به‌صورت اولیه غیرفعال‌سازی این فیچر ID‌ها را آزمایش کند. 

مایکروسافت پس از سال‌ها بالاخره به جایی رسیده است که فکر می‌کند اکثر تنظیمات مهم رایانه از کنترل پنل به Settings منتقل شده‌اند و ازطریق این اپلیکیشن دردسترس هستند. درضمن، ردموندی‌ها معتقد هستند برای بسیاری از کاربران ویندوز ۱۰، صفحه‌ی خاطره‌انگیز کنترل پنل بخش ضروری و مهمی از سیستم‌عامل را تشکیل نمی‌هد؛ بنابراین، پنهان‌کردن بخش‌های مختلف آن تا زمان پایان کار رسمی، ضرری به کاربر نمی‌زند. مایکروسافت فعلا قصد ندارد کنترل پنل را از نسخه‌های بعدی ویندوز ۱۰ کامل حذف کند. با‌این‌حال، به‌نظر می‌رسد این شرکت قصد دارد به‌مرور زمان بخش‌های بیشتری از آن را پنهان کند.

فراموش نکنید هنوزهم تنظیمات مختلفی در کنترل پنل وجود دارند که به اپلیکیشن مدرن Settings منتقل نشده‌اند؛ اما به‌طورکلی، این تنظیمات مواردی جزئی هستند و تغییراتی عمده در سیستم‌عامل ایجاد نمی‌کنند. بنابراین، افراد کمی پیدا می‌شوند که به استفاده از آن‌ها روی بیاورند. برای شمار زیادی از کاربران، صفحه‌ی کنترل پنل در نسخه‌های جدید ویندوز ۱۰ صفحه‌ای اضافه به‌شمار می‌آید و آن‌ها هیچ‌وقتبه کنترل پنل مراجعه نمی‌کنند.

تغییرات یادشده در کنترل پنل قرار نیست حداقل تا هنگام انتشار به‌روزرسانی 21H1 ویندوز ۱۰ اعمال شوند؛ موضوعی که نشان می‌دهد حتی در نسخه‌ی بعدی ویندوز ۱۰، یعنی نسخه‌ی ۲۰۰۴، صفحه‌ی About کنترل پنل به‌صورت پیش‌فرض پنهان نخواهد بود. 

دیدگاه شما کاربران زومیت درباره‌ی کنترل پنل ویندوز ۱۰ چیست؟

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات