بیش از یک‌میلیارد دستگاه از ویندوز 10 استفاده می‌کنند

دوشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
مطالعه 3 دقیقه
آمارها نشان می‌دهد ماهانه بیش از یک‌میلیارد دستگاه مبتنی‌بر ویندوز ۱۰ در حال استفاده هستند. این در حالی است که هنوز ۳۰۰ میلیون کاربر از ویندوز ۷ استفاده می‌کنند.
تبلیغات

مایکروسافت اعلام کرد سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ هم‌اکنون روی بیش از یک‌میلیارد دستگاه استفاده می‌شود. ردموندی‌ها از زمان عرضه‌ی ویندوز ۱۰ در سال ۲۰۱۵، به‌دنبال رسیدن به چنین دستاوردی بودند.

مقام‌های مایکروسافت تخمین می‌زدند در سال ۲۰۱۷، به آمار یک‌میلیارد دستگاه فعال و مجهز به ویندوز ۱۰ برسند؛ اما توقف پشتیبانی از ویندوزفون و بی‌علاقگی کاربران ویندوز ۷ به جایگزینی ویندوز ۱۰ باعث شد چنین دستاوری تا سال ۲۰۲۰ طول بکشد.

ویندوز ۱۰ به محبوب‌ترین پلتفرم دسکتاپ در دنیا تبدیل شده است و همان‌طور‌که ارقام نشان می‌دهد، بیش از یک‌میلیارد دستگاه فعال در دنیا از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنند. جالب است بدانید با اینکه پشتیبانی از ویندوز ۷ در دنیا به‌اتمام رسیده است، این سیستم‌عامل هنوز ۳۰۰ میلیون کاربر دارد. در‌حال‌حاضر، ویندوز ۱۰ در بیش از ۲۰۰ کشور دنیا استفاده می‌شود.

آمار ارائه‌شده فقط مختص به رایانه‌های شخصی نیست؛ بلکه دستگاه‌های اینترنت اشیاء، هولولنز، ایکس‌باکس و... را نیز شامل می‌شود که مبتنی‌بر ویندوز ۱۰ هستند. با عرضه‌ی سرفیس‌های جدید نیز شاهد افزایش آمار استفاده از ویندوز ۱۰ خواهیم بود. انتظار می‌رود در اواخر سال ۲۰۲۰، ویندوز ۱۰ ایکس رونمایی و عرضه شود که رایانه‌هایی مجهز به دو یا چند نمایشگر را هدف قرار می‌دهد.

البته در نسخه‌های دیگر ویندوز نیز قابلیت پشتیبانی از دو یا چند نمایشگر فراهم شده است؛ اما ویژگی‌ها و قابلیت‌های مختلف به‌صورت پیش‌فرض برای نمایشگر اول توسعه داده شده‌اند. برای درک بهتر این موضوع به بازی‌های ویدئویی می‌توان اشاره کرد؛ زیرا به‌ندرت بازی ویدئویی برای رایانه‌های شخصی عرضه شده است که از نمایشگر دوم نیز پشتیبانی کند. درواقع، تمام جزئیات در نمایشگر اول به نمایش درمی‌آیند و صفحه‌‌ی نمایشگرهای دیگر تیره می‌شوند یا صفحه‌ی دسکتاپ را به نمایش می‌گذارند.

ویندوز 10 / Windows 10

در‌حال‌حاضر، بیش از ۸۰ هزار مدل مختلف از لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌های هیبریدی وجود دارد که از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنند. بیش از هزار شرکت سازنده‌ی رایانه‌های شخصی محصولاتی مبتنی‌بر ویندوز ۱۰ می‌سازند. مایکروسافت نیز از این موضوع استقبال کرده است و می‌خواهد سیستم‌عامل خود را در دستگاه‌های مختلف به کاربران ارائه دهد.

دراین‌میان، مشکل اصلی مایکروسافت متقاعدکردن توسعه‌دهندگان اپلیکیشن به ساخت انحصاری نرم‌افزارها برای ویندوز ۱۰ است. با خاتمه‌یافتن پشتیبانی از ویندوز ۷ و افزایش آمار دستگاه‌هایی که از ویندوز ۱۰ استفاده می‌کنند، مایکروسافت امیدوار است توسعه‌دهندگان نیز به تولید نرم‌افزارهای انحصاری برای ویندوز ۱۰ روی آورند.

مایکروسافت اعلام کرده است ویندوز ۱۰ آخرین سیستم‌عامل از سری ویندوز خواهد بود و تاکنون نیز بر این ادعای خود پافشاری کرده‌ است. باید دید آخرین سیستم‌عامل ویندوز در آینده چه دستاوردهای جدیدی برای مایکروسافت خواهد داشت.

تبلیغات
داغ‌ترین مطالب روز

نظرات

تبلیغات