مایکروسافت تا چه سالی از ویندوز 10 پشتیبانی خواهد کرد؟

مایکروسافت تا چه سالی از ویندوز 10 پشتیبانی خواهد کرد؟

تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که مایکروسافت تا چه سالی از ویندوز ۱۰ پشتیبانی خواهد کرد؟ درادامه به این پرسش پاسخ می‌دهیم.

حدودا پنج سال از عمر ویندوز ۱۰ می‌گذرد و اکنون که پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز ۷ به‌پایان رسیده، این سؤال پیش می‌آید که ویندوز ۱۰ تا کی پشتیبانی خواهد شد و تا کی می‌توانیم از ویندوز ۱۰ استفاده کنیم؟

مایکروسافت برای بسیاری از محصولات خود پشتیبانی طولانی‌مدت ارائه می‌دهد و تا وقتی محصول جدیدی ارائه نکند، پشتیبانی از محصولات فعلی خود را به‌پایان نخواهد رساند. بااین‌همه، آگاهی از تاریخ دقیق پایان پشتیبانی از ویندوز ۱۰ می‌تواند به کاربران کمک کند تا درباره‌ی زمان به‌روزرسانی سیستم‌عامل خود یا زمان خرید دستگاه جدید تصمیم بگیرند.

پایان پشتیبانی از ویندوز ۱۰

مایکروسافت حداقل ۱۰ سال از ویندوز ۱۰ پشتیبانی خواهد کرد (حداقل پنج سال پشتیبانی اصلی و پنج سال پشتیبانی پس از ارائه‌ی سیستم‌عامل جدید)؛ زیرا مایکروسافت تاکنون از هر نسخه از سیستم‌عامل خود تا ۱۰ سال پشتیبانی کرده است. درنهایت، این پشتیبانی ۱۰ ساله شامل به‌روزرسانی‌های امنیتی و نرم‌افزاری خواهد بود.

ویندوز ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۵ (۷ مرداد ۱۳۹۴) منتشر شد و پشتیبانی آن تا سال ۲۰۲۵ ادامه خواهد داشت. به‌روزرسانی‌های عمده‌ی این سیستم‌عامل دوبار در سال ارائه می‌شوند و معمولا ماه مارس و سپتامبر دراختیار کاربران قرار می‌گیرند. مایکروسافت نیز توصیه می‌کند کاربران جدیدترین به‌روزرسانی‌ها را برای سیستم‌عامل خود دریافت کنند.

البته احتمالا اوضاع برای ویندوز ۱۰ کمی پیچیده و پیش‌بینی‌ناپذیر خواهد بود؛ زیرا زمانی‌که ویندوز ۱۰ اولین‌بار منتشر شد، یکی از کارمندان مایکروسافت آن را «آخرین نسخه‌ی ویندوز» نامید. البته این بدان معنا نیست که مایکروسافت ارائه‌ی سیستم‌عامل ویندوز را کنار خواهد گذاشت؛ بلکه ممکن است بیشتر به‌عنوان سرویس دراختیار کاربران قرار گیرد و به‌جای نسخه‌ی جدید، به‌روزرسانی‌هایی مداوم ارائه شود. درنهایت باتوجه‌به عمر سخت‌افزار، احتمال دارد به‌روزرسانی‌ها با دستگاه‌های قدیمی‌تر سازگار نباشند.

جدیدترین به‌روزرسانی ویندوز ۱۰، نسخه‌ی نوامبر ۲۰۱۹ بود که ویژگی‌های جدیدی اضافه کرد. درادامه تاریخ و برنامه‌ی انتشار به‌روزرسانی‌های مایکروسافت را در جدولی دراختیارتان قرار خواهیم داد.

نسخه ویندوز تاریخ انتشار پایان پشتیبانی از نسخه‌های خانگی، Pro ،Pro آموزشی و Pro مخصوص ورکستیشن  پایان پشتیبانی از نسخه‌های Enterprise و Education editions
ویندوز ۱۰، نسخه ۱۹۰۹۲۱ نوامبر ۲۰۱۹۱۱ مه ۲۰۲۱۱۰ مه ۲۰۲۲
ویندوز ۱۰، نسخه ۱۹۰۳۲۱ مه ۲۰۱۹۸ دسامبر ۲۰۲۰۸ دسامبر ۲۰۲۰
ویندوز ۱۰، نسخه ۱۸۰۹۱۳ نوامبر ۲۰۱۸۱۲ مه ۲۰۲۰۱۱ مه ۲۰۲۱
ویندوز ۱۰، نسخه ۱۸۰۳۳۰ آوریل ۲۰۱۸۱۲ نوامبر ۲۰۱۹۱۰ نوامبر ۲۰۲۰
ویندوز ۱۰، نسخه ۱۷۰۹۱۷ اکتبر ۲۰۱۷۹ آوریل ۲۰۱۹۱۴ آوریل ۲۰۲۰
ویندوز ۱۰، نسخه ۱۷۰۳۵ آوریل ۲۰۱۷۹ اکتبر ۲۰۱۸۸ اکتبر ۲۰۱۹
ویندوز ۱۰، نسخه ۱۶۰۷۲ اوت ۲۰۱۶۱۰ آوریل ۲۰۱۸۹ آوریل ۲۰۱۹
ویندوز ۱۰، نسخه ۱۵۱۱۱۰ نوامبر ۲۰۱۵۱۰ اکتبر ۲۰۱۷۱۰ اکتبر ۲۰۱۷
ویندوز ۱۰، نسخه ۱۵۰۷۲۹ ژوئیه ۲۰۱۵۹ مه ۲۰۱۷۹ مه ۲۰۱۷

باید سیستم‌عامل خود را به ویندوز ۱۰ ارتقا دهیم یا فعلا صبر کنیم؟

برخی از کاربران برای ارتقا سیستم‌عامل خود به ویندوز ۱۰ یا به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ مقاومت می‌کنند؛ زیرا نگران وجود اشکالاتی در این سیستم‌عامل هستند. بااین‌حال، مایکروسافت برنامه‌ی به‌روزرسانی‌های خود را کند کرده است تا زمان بیشتری برای آزمایش قابلیت‌ها و به‌روزرسانی‌ها داشته باشد؛ درنتیجه، فرصت بیشتری برای ازبین‌بردن نواقص خواهد بود و شاهد اشکالات کمتری در به‌روزرسانی‌های این سیستم‌عامل خوهیم بود.

به‌طورکلی، به‌روزرسانی‌های ویندوز ۱۰ باید به‌صورت مرتب انجام شود؛ زیرا این به‌روزرسانی‌ها برای امنیت دستگاه شما بسیار مهم است و از سیستم کامپیوتری‌تان دربرابر خطرهایی چون بدافزارها محافظت خواهد کرد. بنابراین، توصیه می‌کنیم هرچه سریع‌تر سیستم‌عامل خود را به جدیدترین به‌روزرسانی ویندوز ۱۰ ارتقا دهید.

برای شروع به‌روزرسانی، می‌توانید ویندوز ۱۰ را ازطریق وب‌‌سایت مایکروسافت با قیمت ۱۳۹ دلار بخرید و سپس نصب کنید. افزون‌براین، روش رایگانی نیز وجود دارد. با اینکه طرح به‌روزرسانی رایگان ویندوز ۱۰ در ژوئیه‌ی ۲۰۱۶ به پایان رسید، بسیاری از کاربران متوجه شدند این به‌روزرسانی مجددا برای سیستم‌های عامل‌ ویندوز ۷، ۸ و ۸.۱ ارائه شده است. اگر هنوز از ویندوز ۷ استفاده می‌کنید، بهتر است بدانید مایکروسافت چندی پیش به پشتیبانی از این نسخه پایان داده است و پشتیبانی از ویندوز ۸.۱ نیز در ژانویه ۲۰۲۳ (دی ۱۴۰۱) به‌پایان خواهد رسید.

منبع cnet
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده