باگ عجیب iMessage به‌ لطف گوگل کشف و برطرف شد

باگ عجیب iMessage به‌ لطف گوگل کشف و برطرف شد

اپل باگ عجیب iMessage را برطرف کرد. این باگ را تیم امنیتی پروژه‌ی صفر (Project Zero) گوگل کشف کرده بود.

تیم پروژه‌ی صفر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد باگی را کشف و برطرف کرده که باعث دریافت پیام‌های ناقص iMessage روی آیفون بوده و کاربر را تا مرز بازگرداندن گوشی به تنظیمات کارخانه می‌برده است. براساس گزارش فون‌آرنا، قوانین گوگل به این تیم اجازه می‌دهد وجود هر باگی که کشف کرده‌اند، تا ۹۰ روز از افکار عمومی مخفی کنند. در این زمینه هم اپل قبل از ۹۰ روز و با به‌روزرسانی IOS 12.3 این باگ را برطرف کرده است. این به‌روزرسانی ۱۳ مه منتشر شده و Apple News+ و AirPlay2 و اپلیکیشن تلویزیونِ بازطراحی‌شده اپل را شامل می‌شود.

مشکلی که پیام‌های ناقص برای آیفون ایجاد می‌کند، این است که این پیام‌ها رشته‌کدهایی را شامل نمی‌شوند که دستگاه انتظار دارد همراه Key Value دریافت کند. این مسئله باعث می‌شود پیام بارگذاری و شکسته شود و دوباره بارگذاری شود. این حلقه آن‌قدر ادامه پیدا می‌کند تا نمایش رابط کاربری گوشی متوقف شود و سیستم ورودی‌ها را شناسایی نمی‎کند. راه‌اندازی دوباره‌ی گوشی این مشکل را حل نمی‌کند و دستگاه بلافاصله بعد از روشن‌شدن دوباره، از کار می‌افتد. کاربر در چنین موقعیتی سه راه‌ دارد:

  • دستگاه را به کمک «آیفون من را پیدا کن» بیابد و تمام اطلاعات آن را حذف کند؛
  • دستگاه را روی حالت بازیابی قرار دهد و با کمک آی‌تیونز به‌روزرسانی کند (در این حالت، کاربر مجبور است سیستم‌عامل گوشی را به آخرین نسخه به‌روزرسانی کند)؛
  • سیم‌کارت را از دستگاه خارج کند و از محدوده‌ی اتصال به وای‌فای خارج شود و از طریق منو تنظیمات تمام اطلاعات آن را حذف کند.

سال گذشته هم مشکل مشابهی برای کاربران آیفون پیش آمد. بعضی از کاربران اعلام کردند iMessageهایی حاوی نقطه‌ای سیاه دریافت می‌کنند که پاک نمی‌شود. این نقطه‌های سیاه حاوی صدها رشته «یونی‌کد» بودند که پردازنده‌ی آیفون را مشغول می‌کردند و گوشی را از کار می‌انداختند. این نقطه‌های سیاه که روی واتساپ برای کاربران اندروید ارسال شده بود، همین مشکل را روی این سیستم‌عامل هم ایجاد کرد.

افزون بر این، اپل سال گذشته مجبور شد برای برطرف‌کردن باگی که آیفون را به راه‌اندازی دوباره وادار می‌کرد، به‌روزرسانی منتشر کند. این اتفاق زمانی رخ می‌داد که کاربر کاراکتر خاصی از زبان تلوگوی هندی را در بخش متن وارد می‌کرد.

در سال ۲۰۱۵ زمانی‌که پیامی مشخص روی iMessage برای کاربر ارسال می‌شد، گوشی میزبان به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌گرفت و از کار می‌افتاد. در آن زمان، وقتی گوشی دوباره روشن می‌شد، اپلیکیشن پیام‌رسان از کار می‌افتاد. این مشکل به دلیل کاراکتری عربی ایجاد می‌شد که روی IOS به‌خوبی تشخیص‌دادنی نبود. زمانی‌که اعلان دریافت پیام جدید روی صفحه ظاهر می‌شد، این کاراکتر عربی در قسمت اعلان جا نمی‌شد و کار به جایی می‌رسید که گوشی از کار می‌افتاد.

همیشه مطمئن شوید از آخرین نسخه‌ی IOS استفاده می‌کنید

تیم پروژه‌ی صفر گوگل در بخشی از بیانیه‌ی خود می‌نویسد:

این کد روی آیفون مثل تخته‌ی شنا عمل می‌کند. وقتی این پیام را دریافت می‌کنید، این تخته خم می‌شود و به‌صورت مداوم بالا و پایین می‌رود. همین مسئله باعث می‌شود رابط کاربری از دسترس خارج شود و گوشی به فرمان‌های ورودی واکنشی نشان ندهد. این مشکل باعث می‌شود گوشی به محض روشن‌شدن، صفحه‌‌نمایش از کار بیفتد و با راه‌اندازی مجدد دستی هم برطرف نمی‌شود. تنها راهی که برای برطرف‌کردن این مشکل وجود دارد، این است که گوشی را به تنظیمات اولیه برگردانید و این، یعنی از‌دست‌رفتن اطلاعات روی گوشی.

هرچند اپل این مشکل را حل کرده است؛ مشکلاتی شبیه به این هرازگاهی پیش می‌آید؛ بنابراین، مطمئن شوید آیفون شما همیشه از آخرین نسخه‌ی IOS استفاده می‌کند. همیشه از اطلاعات روی آیفون نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید تا اگر مجبور شدید گوشی خود را به تنظیمات کارخانه برگردانید، اپلیکیشن‌ها و سایر اطلاعاتتان را حفظ کنید.

منبع phonearena
  دیدگاه
کاراکتر باقی مانده