اپل برای رقابت با سامسونگ، احتمالا قیمت آیفون ۱۳ را افزایش نخواهد داد

دوشنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۰
مطالعه 4 دقیقه
گفته می‌شود برچسب قیمت محصولات جدید سامسونگ، سبب خواهد شد که اپل قیمت خانواده آیفون ۱۳ را در مقایسه با نسل گذشته افزایش ندهد.

اپل تاکنون مشخص نکرده است که چه‌ زمانی رویداد بعدی‌اش را برای رونمایی از محصولاتش برگزار خواهد کرد؛ اما برگزاری رویداد یادشده طی هفته‌های آتی تقریباً قطعی به نظر می‌رسد و احتمالاً سری آیفون ۱۳ و اپل واچ سری ۷ مهم‌ترین محصولات این رویداد خواهند بود. طبق روال معمول و پیش از رونمایی رسمی، اطلاعات و مشخصات بسیاری از آیفون ۱۳ منتشر شده است و ما نیز در مقاله‌ی جداگانه‌ای به‌تفصیل تمامی آن‌ها را گرد هم آورده و بررسی کرده‌ایم.

شاید یکی از معیارهایی که کمترین بحث در مورد آن انجام شده است، شیوه قیمت‌گذاری نسل بعدی گوشی‌های هوشمند غول دنیای فناوری باشد. شنیده‌ها از آن حکایت دارند که کوپرتینویی‌ها احتمالا قیمت هر چهار مدل آیفون ۱۳ را افزایش خواهند داد. گفته می‌شود اصلی‌ترین دلیل بر این امر، افزایش قیمت تراشه‌های TSMC خواهد بود که در نهایت به مشتریان تحمیل می‌شود.

به گفته دیجی‌تایمز، TSMC تا ژانویه سال آینده میلادی قیمت تراشه‌های تولیدشده با فرایند تولید پیشرفته را تا ۲۰ درصد افزایش خواهد داد و ازآنجاکه اپل مهم‌ترین مشتری تراشه پیشرفته این شرکت است، احتمالا مجبور باشد برای جبران هزینه‌ها قیمت خانواده آیفون ۱۳ را افزایش بدهد. گزارشی از PhoneArena استدلال جدیدی ارائه می‌دهد که شاید اپل به‌ دلیل کاهش قیمت محصولات برخی از رقبا نظیر سامسونگ، از افزایش احتمالی قیمت صرف‌ نظر کند.

خانواده آیفون ۱۲ با قیمت‌گذاری کنونی فروش در خور توجهی تجربه می‌کند و به‌نوعی کاربران با قیمت آن مشکلی ندارند؛ بنابراین حفظ این بازه‌ی قیمتی می‌تواند‌ فروش آیفون‌های جدید را تضمین کند. از سوی دیگر، رقیب کره‌ای اپل، یعنی سامسونگ قیمت سری گلکسی S21 و زد فولد ۳ را ۲۰۰ دلار و قیمت گلکسی زد فیلیپ ۳ را تقریبا ۴۰۰ دلار کاهش داده است؛ ازاین‌رو شاید اقدامات سامسونگ بتواند اپل را تحت فشار قرار بدهد تا قیمت مدل‌های آیفون ۱۳ را حداقل ثابت نگه دارد.

البته به نظر نمی‌رسد قیمت گوشی‌های یادشده با توجه به فروش چشمگیر آیفون‌های ۲۰۲۰ با قیمت‌های فعلی کاهش یابد؛ اما مهم این است که اپل بتواند این قیمت‌گذاری را حفظ کند. طبق شایعات و گزارش‌های متعدد، انتظار می‌رود بزرگ‌ترین تغییری که در مدل‌های بعدی آیفون ایجاد می‌شود، پشتیبانی از قابلیت پروموشن یا همان پشتیبانی از محتوا با نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتز باشد. در مجموع فناوری یادشده می‌تواند سرعت نوسازی ۱۲۰ هرتز را برای پیمایش روان‌تر و بیشتر، حرکت روان انیمیشن‌ها و بهبود پاسخ‌دهی به فرامین فراهم کند.

استفاده از نمایشگر کم‌مصرف یکی از اهداف اصلی اپل خواهد بود؛ زیرا انتظار می‌رود تمامی مدل‌های آیفون ۱۳ از مودم‌های 5G به‌روزشده استفاده کنند که در مصرف باتری بسیار تأثیرگذار هستند و پشتیبانی از محتوای ۱۲۰ هرتز مزید بر علت افزایش منابع مصرفی می‌شود. این امر اپل را بر آن داشته است که برای کاهش مصرف باتری به نمایشگر مجهز به ترانزیستورهای فیلم نازک مبتنی بر اکسید پلی‌کریستال دماپایین (LTPO) روی بیاورد. تکنولوژی یادشده برای مدیریت عمر باتری در نمایشگرهای با نرخ نوسازی بالا و دستگاه‌های مجهز به باتری کوچک بسیار ضروری است.

غول فناوری کوپرتینو از سال ۲۰۱۷ تاکنون در آیپد پرو به لطف قابلیتی به‌ نام ProMotion، از نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتز پشتیبانی می‌کند که بسته به محتوا به‌طور خودکار نرخ نوسازی را تنظیم می‌کند. علاوه بر این، طیف گسترده‌ای از گوشی‌های هوشمند اندرویدی از نمایشگرهای ۱۲۰ هرتز برخوردار هستند و اگر شایعات صحت داشته باشد، می‌توان انتظار داشت حداقل دو مدل از خانواده‌ی آیفون ۱۳ از تکنولوژی LTPO و نرخ نوسازی ۱۲۰ هرتز بهره خواهند برد.

با توجه به آنچه گفته شد، اپل احتمالا هزینه‌های بیشتری متحمل خواهد دش. غول دنیای فناوری شاید به‌عنوان بزرگ‌ترین مشتری TSMC، بتواند از افزایش شدید ۲۰ درصدی قیمت تراشه مصون بماند؛ اما ممکن است مجبور شود کمی بیشتر برای اجزای مهم هزینه کند؛ چراکه گفته می‌شود مدارهای مجتمع متصل به نمایشگر با کمبود شدید مواجه هستند و قیمت نمایشگرها را به‌طور سرسام‌آوری افزایش داده‌اند.

در یکی سناریوهای احتمالی، اپل می‌تواند قیمت را برای همه مدل‌ها به جز آیفون ۱۳ مینی یکسان نگه دارد تا به این ترتیب بتواند قیمت‌ها را در سطحی نگه دارد که فروش خود را تضمین کند؛ درحالی‌که همچنان حاشیه سود را حفظ خواهد کرد. البته آیفون ۱۳ مینی می‌تواند برگ برنده اپل و کمی ارزان‌تر از نسل گذشته باشد تا دیدگاه کاربران بیشتری را جلب کند و درواقع جوابی به کاهش قیمت گوشی‌های هوشمند سامسونگ باشد.

گزارش‌های اخیر حاکی از آن است که آیفون ۱۲ مینی با توجه به گرایش خریداران به گوشی‌های بزرگ‌تر، آن‌طور که اپل انتظار داشت با استقبال مواجه نشده و در مقایسه با سایر اعضای سری آیفون ۱۲ فروش کم‌تری تجربه کرده است. اعتقاد بر این است که آیفون ۱۳ آخرین گوشی اپل در سایز ۵٫۴ اینچی و با پسوند مینی خواهد بود؛ بنا بر این اپل می‌تواند با کاهش قیمت گوشی مذکور گوشی و جذاب‌تر کردن آن برای خریداران گوشی‌های کامپکت، وداع خوبی با آیفون مینی داشته باشد.

مطالب مشابه

نظرات